Studenti Oxfordu můžou používat AI! Má to ale háček

11. 1. 2024 | Stojí za přečtení

ChatGPT
Studenti prestižní britské školy Oxford můžou používat na psaní eseje umělou inteligenci. Háček ale spočívá v tom, že za ní nedostanou známku a nepočítá se ani do jejich celkového hodnocení za semestr. Proč to tedy vůbec dělají? Cílem je, aby se od umělé inteligence něco naučili.

Úkol, který se příliš neliší od jakéhokoliv jiného vysokoškolského zadání: vyberte si téma a napište esej. Jenže esej nenapíšete vy, ale necháte ji zpracovat umělou inteligencí. S hotovou esejí pak přijdete do školy a diskutujete, analyzujete a hledáte chyby.

Aplikace typu Chat GPT totiž sice zvládne vyprodukovat text určitého rozsahu na stanovené téma, ale často používá nepodložená fakta, nebo si je úplně vymýšlí.

„(Umělá inteligence) by vás měla naučit přemýšlet o tématech do hloubky a důvěřovat tomu, že jste schopni dojít k jasným a přesvědčivým závěrům,“ říká svým studentům oxfordský profesor Steve New. Podle něj by jim AI mohla pomoci psát lepší eseje.

„Nástroje umělé inteligence můžou rozšířit studentům obzory. Můžou je nasměrovat k přístupům, které by je samotné nenapadly,“ vysvětlil New pro web Business Insider. Dodal, že studenti nemůžou používat AI k psaní esejí, za něž jsou hodnoceni.

Úkol, který zadal New svým studentům, je součástí širší snahy předních britských škol (vedle Oxfordu například i univerzity v Cambridge) naučit své studenty i vyučující pracovat s umělou inteligencí eticky.

Kromě univerzit si umělá inteligence pomalu hledá své místo také v britské justici. Angličtí a velšští soudci už například mohou podle zákona používat nástroje AI při psaní rozsudků.

 

Zdroj: Business Insider, Daily Mail

Další články k tématu

Češi se zhoršili v angličtině. Slováci se naopak zlepšili

Česko se letos propadlo v mezinárodním srovnání znalosti angličtiny. Mezi 113 zeměmi světa hodnocenými v rámci English Proficiency Index (EPI) skončilo na 26. místě. Ve srovnání s loňským hodnocením si tak o tři příčky pohoršilo. Zlepšení naopak zaznamenali Slováci, kteří předběhli Čechy a skončili 18. „Přestože se dlouhodobě diskutuje o nízké úrovni výuky angličtiny na základních školách, […]

číst více

Program prince Philipa učí studenty mimo školní lavice

V květnu Česko navštívil princ Edward, bratr současného krále Velké Británie Karla III. Jeho kroky zamířily mimo jiné za účastníky programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, který v roce 1956 založil jeho otec princ Philip. Od roku 1995 se do programu mohou zapojovat i čeští studenti ve věku 13 až 24 let. Cílem programu je rozvíjet schopnosti žáků […]

číst více

Kam musíte vyrazit, pokud chcete studovat elfy

Přišla vám někdy vaše škola vyloženě divná? Tak to jste nejspíš ještě neslyšeli o škole čar a kouzel v Kalifornii, nebo akademii mořských pan na Filipínách. Pokud vás kouzla ani moře nelákají, můžete začít studovat obor gladiátor nebo Santa Claus. Kde najdete tyhle školy? Čtěte! Školy čar a kouzel (USA) Salem v Americe proslul nechvalně známými čarodějnickými […]

číst více