Zvyšování poplatků za prodlužování vysokoškolského studia

7. 9. 2003 | Aktuality

Univerzity si s vzůstajícími počty studentů, kteří přerušují studium a rozkládají si ročníky, chtějí poradit následujícím způsobem: zvýší poplatky za prodlužování studia. Tito „věční studenti“ totiž zabírají místo novým uchazečům o studium. Zvyšování poplatků je jediný legální způsob, jak čelit tomuto trendu, takže vyšší poplatky bude muset počínaje letošním podzimem platit většina vysokoškoláků, kteří prodlužují studium o více než rok. Nejvíce (až 105 tisíc korun) zaplatí studenti veterinárního lékařství a některých uměleckých oborů. Studenty medicíny bude prodlužování studia stát necelých 85 tisíc. Naopak nejméně (zhruba 30 tisíc) zaplatí budoucí právníci a studenti filozofie. Tyto částky odpovídají výši nákladů, které jinak hradí stát. Získané prostředky smí školy použít pouze na vyplácení stipendií. Na Masarykově univerzitě v Brně tuto metodu zavedli již před třemi lety, v Ostravě ji zavádějí letos. Problém je ovšem v tom, že již nyní studenti některých škol dluží za prodloužené studium vysoké částky.

Zdroj: LN