Plány Tálibánu pro afghánské studentky: Oddělené třídy nebo výuka za plentou

22. 10. 2021 | Stojí za přečtení

Plány Tálibánu pro afghánské studentkyKábulská univerzita v Afghánistánu má od září nového rektora, kterého do funkce jmenovalo hnutí Tálibán. Mohammad Ashraf Ghairat na Twitteru nyní prohlásil, že neumožní vstup studentkám ani lektorkám až do doby, kdy bude na škole nastoleno skutečně islámské prostředí.

Ghairat na Twitteru uvedl, že pracuje na řešení, které by umožnilo ženám vzdělávat se ve shodě s islámskou vírou. Lektoři i lektorky by podle něj měli učit zpoza závěsů. Kdy přesně se začne na škole tento styl výuky praktikovat ale Ghairat nespecifikoval. „Na tomto svatém místě nebylo nic neislámského,“ reagovala na rektorovy výroky pro deník New York Times jedna z bývalých lektorek školy.

Mohammad Ashraf Ghairat byl jmenován do funkce rektora v polovině září. 34letý sympatizant hnutí Tálibán je však veřejností kritizován za své neodborné znalosti. Učitelské odbory dokonce poslaly centrální vládě dopis, kde požadovaly Ghairatovo odstoupení. Reagovaly tak na rektorovo prohlášení, ve kterém označil školy za centra prostituce. Vedení státu se od jeho výroku ohledně zákazu studia žen distancuje. „Může to být jeho osobní názor,“ pronesl mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid.

Z Kábulské univerzity byla mezitím také propuštěna polovina učitelského sboru. Důvodem bylo zrušení některých předmětů. Mimo jiné těch, které se vyučovaly ve španělštině nebo francouzštině.

Od převzetí moci Tálibánem jsou v Afghánistánu zavřeny všechny státní vysoké školy. Za jakých podmínek a jestli vůbec na nich budou moci ženy studovat či pracovat tak zatím není jasné. Pokud se školy zase otevřou, budou ženy pravděpodobně moci navštěvovat pouze oddělené třídy vedené ženskými lektorkami. Těch bylo ale na univerzitách i před nástupem Tálibánu nedostatek, jak píší Seznam Zprávy.

Nadvláda Tálibánu může pozici afghánských žen vrátit do obdobné situace, jaká v zemi panovala v 90. letech. Na tento problém upozornil deník New York Times. Ženy tehdy nemohly nejen studovat, ale ani vycházet ven bez mužského doprovodu.

Zdroje: Erudera College News, SeznamZprávy.cz

 

 

Další články k tématu

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

David Novák v loňském semestru nastoupil na doktorandské studium na Gentské univerzitě ve vlámské části Belgie. Jeho oborem je bioinformatika – zpracovávání biologických dat za pomocí počítačových technologií. Nejčastěji pracuje s daty o bílkovinách z buněk kostní dřeně nebo krve, což ve výsledku pomáhá lépe porozumět imunitnímu systému i efektivně rozpoznat nemoci, které ho postihují, …

číst více
Maďarsko chce postavit kontroverzní čínskou univerzitu za 33 miliard

Maďarsko chce postavit kontroverzní čínskou univerzitu za 33 miliard

V roce 2024 by v Maďarsku měla začít působit čínská univerzita Fudan. Na výstavbu kampusu obdrží maďarská vláda od Pekingu půjčku ve výši 33 miliard korun. Opoziční politici jsou proti. Projekt by podle nich mohl ohrozit bezpečnost země i celé EU. Areál univerzity má postavit čínská stavební inženýrská společnost (CSCES). Tuto společnost řada zemí podezřívá …

číst více
Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Řada britských studentů odkládá svůj studijní pobyt v zemích EU a někteří dokonce zamíří raději studovat mimo starý kontinent. Důvodem jsou problémy spojené se studijními vízy. S brexitem totiž narostla byrokracie a proces získání víz je podle některých britských studentů příliš chaotický. Největší problém mají podle serveru The Guardian s vycestováním do Španělska. Britská vláda se …

číst více