Jaké jsou možnosti sportu na vysoké škole?

29. 3. 2009 | Přijímací řízení

Na střední škole je většinou rozvrh jasný: téměř všechno je povinné. O útrapách tělesné výchovy se některým po maturitě možná bude ještě zdát, jiní však uvažují, jak se uvolnit při náročném studiu pohybem, popř. využít svůj talent a nadšení pro sport i na vysoké škole. Jaké možnosti se nabízejí? Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

Kouzlo univerzitního tělocviku spočívá především v tom, že si konečně můžete vybrat, jakou aktivitu chcete vykonávat. Nikdo vás nebudete nutit plavat, když se bojíte vody, zapomenout můžete s klidným srdcem na známky ze šplhu i „kolečka navíc“ pro opozdilce a obavy ze zlomeného vazu při kotrmelcích. Sport na vysoké škole probíhá poněkud jiným způsobem.

Většina vysokých škol v České republice vyžaduje minimálně dva semestry povinného tělocviku, který je na konci ohodnocen určitým (většinou nepříliš vysokým) počtem kreditů. Takový systém funguje např. na VŠE či MU, kde můžete povinný tělocvik splnit kdykoliv během studia. UK jej většinou vyžaduje v 1. ročníku studia, potom je možné navštěvovat sport volitelný. ČVUT vyžaduje čtyři semestry povinné tělesné výchovy. Většinou lze však kredity získat i na letním (turistika, cyklistika) či zimním výcvikovém kurzu (lyžování). Na některých univerzitách se požadavky liší také podle fakult.

Nepovinný tělocvik většinou najdete na vysokých školách s užším odborným zaměřením, jako jsou školy uměleckého či technického rázu. Sportovní vyžití zde zajišťují především zájmové kroužky.

Výběr sportovních aktivit je na vysoké škole opravdu pestrý. Samozřejmostí jsou kolektivní sporty jako volejbal, fotbal, florbal, hokej či basketbal, individuální aktivity jako plavání, atletika či běh. Spíše dámy by mohla zajímat bohatá nabídka různých typů aerobiku, tance a jógy. Pro odvážnější jsou potom určeny outdoorové aktivity, horolezecká stěna nebo veslování. Na své si přijdou také milovníci tenisu nebo bojových umění, některé univerzity pak nabízejí i takové „lahůdky“ jako je golf. Pokud máte zdravotní osvobození z tělesné výchovy (nebo určitých činností, např. skákání), váš případ se dá jistě řešit individuálně.

Třetí variantou sportu na univerzitě je přímo studium na katedrách sportu a tělesné výchovy. Každá větší vysoká škola disponuje takto orientovaným ústavem či dokonce fakultou. Absolventi těchto oborů nemusí nutně najít uplatnění jen jako učitelé tělocviku. Možností budoucího zaměstnání je mnoho: od trenérů ve fitcentrech či zájmových kroužcích, přes oblast národní obrany po management v oblasti sportu.

V neposlední řadě je třeba zmínit rozličné sportovní kluby zakládané při vysokých školách. Ty mají většinou poměrně vysokou prestiž a umožňují svým členům účast na celorepublikových soutěžích. Přátelské zápasy mezi týmy jednotlivých univerzit bývají také oblíbenou událostí. Jednou ročně se potom konají České akademické hry.

Poznámka: Se studentskou průkazkou můžete také uplatnit slevy na různé typy komerčního sportu či vstupy do sportovních zařízení.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Užitečné odkazy: “Vysokoškolský sport “:http://www.vysokoskolskysport.cz/sport-na-vs České akademické hry

Další články k tématu

Jak zvládnout vejšku a stát se vrcholovým sportovcem

Jak zvládnout vejšku a stát se vrcholovým sportovcem

Přední české univerzity se mohou pyšnit desítkami absolventů, kteří dosáhli skvělých výsledků při reprezentaci Česka na mezinárodních sportovních akcích. Přesto, nejlepší podmínky pro studenty, kteří chtějí vysokoškolské studium skloubit s vrcholovým sportem, nabízí vysoké školy v Americe. Univerzita Karlova má mezi svými absolventy i studenty několik profesionálních sportovců, jako jsou pětibojař David Svoboda, oštěpař Vítězslav Veselý nebo …

číst více
Tělocvik na MUNI: Znalosti, které uplatníte i po studiu

Tělocvik na MUNI: Znalosti, které uplatníte i po studiu

Stejně jako na většině vysokých škol bývá i na Masarykově univerzitě v Brně povinnou součástí studia tělocvik. Možná se na něj těšíte, možná se sportu a fyzické aktivitě vyhýbáte jako čert kříži. V obou případech ale najdete v nabídce MUNI tělovýchovné předměty, které s největší pravděpodobností zužitkujete během studia i po něm. Sebeobrana Nebezpečí číhá …

číst více
Sportovci na Masarykově univerzitě mohou nově získat finanční podporu

Sportovci na Masarykově univerzitě mohou nově získat finanční podporu

Skloubit sport na vrcholové úrovni s vysokoškolským studiem není jednoduché. Svým studentům/sportovcům proto brněnská Masarykova univerzita nově nabízí finanční podporu. Do budoucna pak také vytvoří nový systém podpory sportování studentů na vrcholové úrovni. Aby byl systém co nejefektivnější, univerzita chce, aby se na jeho přípravě podíleli i sami sportující studenti prostřednictvím online dotazníků. Na základě těchto …

číst více