Jak zvládnout zkoušky bez stresu: 11 rad od zkušené šprtky

Čeká vás velká zkouška? Možná ještě řešíte, jak udělat maturitu, nebo vás čekají státní zkoušky na vysoké? Někdy stačí i jen jeden náročnější předmět, abyste začali ztrácet hlavu Zkuste se řídit 11 dobrými radami od zkušené šprtky a bude to pro vás hračka.
Time management je klíčový
Rozdělit si práci tak, aby mozek zpracovával data účelně – to je hlavní věc. Promyšlené hospodaření s časem je důležité nejen v krátkodobém horizontu, tedy během každé jedné studijní jednotky nebo několika finálních dní před zkouškou, ale také z hlediska dlouhodobé strategie přípravy.
Připravte si plán
Vyrobte si studijní plán, ve kterém si učivo rozdělíte do jednotlivých tematických okruhů. Vyšetřete si pro každý z nich adekvátní dobu potřebnou ke vstřebání informací. Vycházejte přitom z jejich kvantity a rozsáhlosti, i z náročnosti problematiky. Jistě si budete pamatovat, která látka vám v minulosti sedla, a která by vás mohla naopak potopit.
Souvislosti a komplexnost
Posloupnost tématických okruhů by neměla být ledabylá. Naopak, řaďte je chronologicky za sebe tak, abyste zachovali jejich vzájemnou rámcovou souvislost. Jakmile budete vědět, které dané téma navazuje na předchozí a proč, máte z poloviny vyhráno. Snažte se, abyste své znalosti rozprostřeli do co nejširšího spektra požadovaných oblastí. Studujte raději komplexně a postupně své znalosti prohlubujte. Málokdy je kvantita nad kvalitou, tady to ale za jistých okolností platí.
Opakování
Učební látku si opakujte už v průběhu roku. I vysokoškolák, který se trmácí z přednášky na brigádu, přičemž neopomíjí ani svůj nočně-sociálně-studentský statut, najde jistě během dne hluchá místa, kdy prostě není co dělat. Tak co třeba vyměnit Instagram za něco edukativnějšího? Zkuste si raději v duchu zažonglovat s útržky vaší paměti a poslepovat je v kompaktnější mozaiku vědění. Později sami sobě poděkujete za úspěšně složené státnice.
Motivace vs. prokrastinace
Nemesis každého z nás jménem prokrastinace. Nejdřív práce, potom zábava. Motivujte se tím, že si nepříjemnou povinnost odbudete v první polovině dne a večer pak můžete trávit něčím mnohem zábavnějším. Prostý, ale velice funkční motor.
Zdraví
Buďte na sebe nároční, zároveň však hodní. Jakmile mozku poskytnete vše, co potřebuje, odvděčí se vám. Začněte dostatkem spánku, protože má pozitivní vliv nejen na míru vaši duševní svěžesti, ale i kvalitnějšího uložení nově naučeného. Důležité je i prostředí, ve kterém studujete. Mělo by vám být příjemné, přitom zamezovat vstupu rušivých elementů. Náročné šprtání pravidelně kompenzujte odreagováním, relaxací. Ať už fyzickou aktivitou, poslechem hudby nebo zkrátka provozováním čehokoliv, co vám dělá radost.
Pomodoro a paměť
Time management vstupuje do hry i tady. Každý z nás je osobitý, určité přístupy se ale zdají být přínosné obecně. Nechte si poradit, inspirujte se. Technika organizování času Pomodoro vychází z poznatků, kdy jako nejefektivnější se jeví cykly dvaceti pěti minut studia následované pětiminutovou pauzou.
Vizuálnímu typu studenta prokáže nejlepší službu, když si udělá svůj nový vlastní zápis. Nikoliv do počítače, ale rukou do sešitu. Zvlášť tehdy, pokud disponuje alespoň částečnou fotografickou pamětí, dokáže si pak látku prostřednictvím struktury svých poznámek, kresby schémat nebo barevného zvýraznění textu lépe vybavit.
Auditivnímu typu pro změnu skvěle zafunguje, když si látku opakuje nahlas, případně si z přednášky vytvoří a následně naposlouchá nahrávku.
Mechanický typ bude mistrem mnemotechnických pomůcek a jeho mysl zásobárnou asociací a komunikativní typ zase dokáže vytěžit ze vzájemné interakce s ostatními.
Přezkušování navzájem s ostatními studenty dokáže látku opravdu oživit. A pokud půjde kolegy z vyššího ročníku, nebude vůbec od věci, když se jich přitom zeptáte i na specifické požadavky jednotlivých profesorů.
Snad vám šprťácké rady alespoň trochu pomohou a vy svou důležitou zkoušku absolvujete v klidu a „levou zadní“. Ať už ji děláte na bakalářském studiu, v navazujícím magisterském nebo jde o maturitu.
Nevíte, kam dál? Podívejte se na studijní možnosti na webu NEWTON University.
Další články k tématu
Jak zvládnout maturitu a nezbláznit se?
Maturita je obzvláště náročné období v životě studenta. Jak ji zvládnout a nezbláznit se? Víme jak na to. Připravili jsme si pro vás učící techniky, díky kterým všechny zkoušky zvládnete s větší grácií a klidem. Pojďme se podívat na dvě metody s nimiž bude vaše učení efektivnější. Pomodoro technika Pomodoro technika je metoda, která vám […]
číst víceZačněte studovat na VŠ už v únoru a neztrácejte čas čekáním na září!
Čekání na nový akademický rok v září je pro mnoho absolventů středních škol nebo bakalářských studijních programů samozřejmostí. Ale co kdyby existovala možnost začít studovat hned v únoru? Na University College Prague je to realita – a přináší řadu výhod. Věděli jste, že podle statistik OECD studenti, kteří nepřeruší své vzdělávání, mají mnohem větší šanci […]
číst víceKnihy k maturitě, které budete mít za chvíli přečtené
Stále nemáte přečtených všech dvacet titulů potřebných k maturitě z češtiny? Nepropadejte panice. Ne každý titul z povinné četby čítá stovky stran plných nesrozumitelného textu. Představujeme pět knih, které zvládnete přečíst během víkendu – nebo klidně i za jedno odpoledne. Malý princ Autor: Antoine De Saint-Exupéry Proč si přečíst: Není to jen pohádka, ale hlavně […]
číst více