Britská studie o univerzitách: Česko na spodních příčkách

14. 6. 2006 | Aktuality

Kvalita amerických univerzit vysoko převyšuje školy v Evropské unii. Ve své srovnávací studii to tvrdí britská nevládní organizace Centrum pro evropskou reformu. Může za to podle ní nedostatek peněz. Česko je dokonce na spodních příčkách unijního žebříčku.

Na prvních příčkách se suverénně drží americké univerzity, které jsou ve většině případů financovány ze soukromých zdrojů. Naopak univerzity Evropské unie trpí nedostatkem peněz, což se projevuje zejména na kvalitě výuky. Členské státy EU utratí za vysoké školství zhruba dvě desetiny procenta HDP. Například Česká republika se se svými devíti setinami pohybuje spolu s Itálií a Slovenskem až na spodních příčkách.

Britská studie mezi deset nejlepších univerzit zařadila pouze dvě evropské univerzity a obě z Británie: Cambridge (druhé místo) a Oxford (desáté místo).

Zdroj: Česká televize, regionální zprávy