Daniel Slováček

Stres, syndrom vyhoření a duševní hygiena

STRES stres = fyzická a duševní reakce na zátěž stresor = okolnost vyvolávající stres 2 druhy stresu: - eustres = pozitivní stres, který nás nabudí (narození dítěte, maturita, svatba) - distres = negativní a dlouhotrvající stres (problémy v rodině, ve vztahu, v práci) Fáze stresové reakce: 1.     Poplachová reakce = vyšší tep, zrychlený dech, napětí, husí kůže, …

číst více

Speciální pedagogika

Vývoj speciální pedagogiky speciální pedagogika prošla složitým vývojem tak, jako vztah k handicapovaným handicapovaní byli dříve označováni jako idioti, blbečci, debilové apod. a bylo k nim přistupováno jako k odlišným Jako zvláštní obor vznikla speciální pedagogika ve 2. polovině 20. století, během let se ale měnil i její název – léčebná pedagogika, nápravná pedagogika 1957 – speciální pedagogika. …

číst více

Charakteristika školního věku, adolescence, dospělosti a stáří

 Nástup do školy a mladší školní věk (od nástupu do školy cca po celý 1. stupeň ZŠ) klidné období bez dramatických vývojových změn!!! nástup do školy v 6 – 7 letech, velká změna!!! Důležité je dítě připravit (pozitivní vyprávění, rozvoj dovedností) odklad školní docházky i předčasný nástup do školy musí posoudit a doporučit psycholog odloučení od …

číst více

Rodinná výchova

Rodina je místo, kde se cítíme dobře a v bezpečí. Vím, že zde můžeme jít kdykoliv pro pomoc. Formy rodinného soužití rodina orientační (výchozí) -        rodina, do níž se rodíme a kde vyrůstáme rodina reprodukční  -        rodina, kterou sami zakládáme, plníme rodičovské role rodina nukleární  -        tvoří rodiče …

číst více

Prenatální vývoj, období novorozenecké, kojenecké, batolecí a předškolní věk dítěte

Vývojová psychologie = zabývá se změnami v oblasti psychiky během vývoje člověka (oxd početí až do konce života) - FYLOGENEZE = vývoj lidstva (celá evoluce) od 1.živé buňky až po člověka jako nejsložitější systém - ONTOGENEZE = vývoj člověka od početí až po smrt (jak se jednotlivec vyvíjí) - HISTORICKÁ GENEZE = vývoj společnosti, různá historická …

číst více

Alternativní pedagogika

Rozdíl mezi tradiční a alternativní školou? Alternativní školy u nás začaly vznikat kolem roku 1990, kritizovaly stávající systém škol. Chtěla něco nového. Usilovaly hlavně o to, aby dětem nebylo nic nuceno a aby se učily přirozeně. ZMĚNIT!!! (cíle, metody, organizační formy,…) Tradiční škola: -        rozvrh hodin pevně stanovený -        učitel …

číst více

Empatie, úzkost a strach ve škole, motivace a naučená bezmocnost

Pojem empatie, úzkost a strach Empatie schopnost vcítit se do druhého člověka, jeho prožívání, pocitů a přizpůsobit jim vlastní jednání Úzkost nepříjemný emoční stav, který je doprovázen napětím, nejasným nebezpečím, předtuchou hrozby. Jedinec se cítí ohrožen, ale neví přesně čím. (nevztahuje se k jednomu objektu) 4 typy – 1. normální úzkost – přiměřená stupni ohrožení …

číst více

Pedagogika volného času

- je aplikovaná pedagogická disciplína - vznikla začátkem 20. století v období mezi 1. a 2. světovou válkou - kruté období – pálili se knížky - zabývá se – výchovnými a vzdělávacími prostředky, které nám pomáhají smysluplně využívat   - je určena: - dětem (kroužky, tábory,…) - dospívajícím (hasiči,…) - dospělým (taneční kurzy, jóga,…) - seniorům …

číst více

Inteligence, chyby v interpersonální percepci a sociální vlivy

Názory na inteligenci podle: CATTEL = inteligence je jak vrozená (fluidní), tak i získaná (krystalická) SPEARMAN (Spírmen) = existuje 1 souhrnná inteligence, tzv. G-FAKTOR (nemá složky) THORDIKE = existují 3 složky inteligence 1.ABSTRAKTNÍ (verbální) 2.MECHANICKÁ (čísla) 3.SOCIÁLNÍ (vztahy) STERN = inteligence je schopnost přizpůsobit se novým požadavkům Počátky testování inteligence -        první …

číst více

Předškolní pedagogika

- předškolní pedagogiky patří mezi APLIKOVANÉ pedagogické disciplíny - vědní obor, který se zabývá teorií a praxí výchovy a rozvojem dětí předškolního věku Předškolní věk: od 3 let do nástupu dítěte do základní školy (od 3 – 6 let) Úkol předškolní výchovy - zabezpečit uspokojování potřeb dětí - rozvíjet osobnost dítěte podle jeho možností a …

číst více