Masarykova univerzita v Brně

Pět otázek pro… Petru Soukupovou

Petra Soukupová je známá hlavně jako držitelka ceny Magnesia Litera za svou knihu Zmizet. První prozaické dílo, K moři, napsala už za studií, svou zatím poslední knihu, Marta v roce vetřelce, v roce 2011. Mimo jiné se podílela i na scénářích k sitcomu Comeback nebo k nekonečnému seriálu Ulice. Její knihy se překládají do několika jazyků. Vysokých škol zkusila hned několik, nakonec si ji však získala FAMU, kde vystudovala scenáristiku a dramaturgii. A vysokoškolská léta považuje za svá nejlepší.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Politologie

Láká vás studium politologie? Na následujících řádcích vám představíme pojetí tohoto oboru na jednotlivých fakultách. V čem se na nich jednotlivé odnože politologie liší? Kde je nejvyšší šance na přijetí? Kde mají nejspokojenější studenty?

číst více

Vysoké školy a sociální sítě

Také se na Facebook a Twitter díváte každý den? Řada lidí má už dnes mezi přáteli své vyučující, propojuje se přes ně se svými spolužáky a sleduje dění na škole. Jaké možnosti školy na sociálních sítích nabízejí?

číst více

Studenti Masarykovy univerzity prý milují vědu

Nejen složitá a poučná, ale i zábavná a srozumitelná může být věda. Masarykova univerzita spustila nový portál Milujeme vědu, který pomocí populárně naučných videí přibližuje některé přírodní jevy. První díly jsou věnovány fyzice a spolupracovali na nich studenti Přírodovědecké fakulty a zároveň členové Úžasného divadla fyziky. „Chceme přitáhnout pozornost veřejnosti k tomu, co se děje v oblasti vědy …

číst více

Plagiáty, postrach studentů

Je to jedna z nejčastějších a zároveň největších chyb, které se student může dopustit. Seminární práce, referát, esej – všechna tato díla se řídí mnoha pravidly. A tím úplně základním je, že nesmí jít o plagiát. Co ale už plagiát je, a co ještě ne?

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Speciální pedagogika

Co je posláním studia speciální pedagogiky, je asi hned zřejmé: jde o obor, který studenty připravuje pro práci (nejen) v oblasti školství, přičemž asi největší důraz se klade na výchovu jedinců se speciálními výchovnými i vzdělávacími potřebami. (článek byl aktualizován 27. 4. 2013)

číst více

Které VŠ ještě přijímají přihlášky?

S únorem je minulostí i deadline pro podávání přihlášek na většinu vysokoškolských oborů. Celá řada škol ale přihlášky přijímá dál. Přinášíme Vám přehled nejzajímvějších z nich.

číst více

Na vysokou s online testy

Ne všem vyhovuje práce s počítačem, ne každému se dobře učí ze svítícího monitoru. Někteří studenti však dávají přednost právě e-learningu před klasickou formou studia nebo tuto možnost kombinují s přípravou z učebnic.

číst více

Proč se čeští studenti obávají studia v zahraničí?

Až polovina vysokoškolských studentů se nechystá vyjet za studiem do zahraničí – tak zní výsledek ankety, kterou provedla informační síť EUROPE DIRECT. Obavy mají čeští studenti z jazykové bariéry, odloučení od rodiny a přátel. Nedostatek finančních prostředků uvedlo jako hlavní důvod svého nezájmu o zahraniční studium mnoho z dotazovaných. Tento problém je znatelný například při výjezdu do Skandinávie, kde student musí většinou sáhnout i do vlastních finančních rezerv.

číst více

Speciál O OBORECH: Netradiční studijní obory II. díl

V druhém díle speciálu o netradičních oborech budeme pátrat po tom, co obnáší studium Optometrie, Dentální hygieny, Rybářství, Důlního měřictví nebo Obuvnické a galanterní technologie a hygieny obouvání. První díl netradičních oborů najdete zde.

číst více