Ústní pohovor

Ústní přijímačky: Jak zvládnout poslední krok ke studiu na VŠ

Řada vysokých škol má dvoukolové přijímací řízení. První část se skládá z písemného testu, národní srovnávací zkoušky, případně postačí vaše středoškolské studijní výsledky. Druhé kolo bývá z pravidla ve formě ústního pohovoru. Pokud do druhého kola postoupíte, máte téměř vyhráno, rozhodně však nepodceňujte přípravu.   Co si vzít s sebou S velkou pravděpodobností jste od školy obdrželi …

číst více

Ústní pohovor – co a jak

Poprvé se tváří v tvář potkat s vyučujícími. Poprvé sednout do lavice a vést dialog na půdě vysoké školy. Poprvé osobně dokázat, že na svůj vysněný obor patříte. To je ústní pohovor při přijímacích zkouškách. Poradíme vám, jak se při něm blýsknout. Ústní pohovor je buď jediná, nebo, vedle písemného testu, jedna ze dvou částí …

číst více

Anketa: Jak na ústní část maturity?

Již zanedlouho čeká současné studenty posledních ročníků středních škol takzvaná státní maturita. Ale i ta má ústní část a tak jsme se zeptali osmi loňských maturantů na tipy, jak co nejlépe uspět. Téměř všichni doporučují především systematickou přípravu, sebevědomí a úsměv na rtech. A nebát se učitelů – většina z nich je prý hodná a snaží se maturantům pomáhat.

číst více

Modelové otázky při pohovoru

Přípravu na pohovor není dobré podceňovat. Podívejte se s námi na vzorové otázky, které můžete, nejen od zaměstnavatele, dostat. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Ústní pohovor: co na sebe? Psychologie barev

Říká se, že první pohled je vůbec nejdůležitější. Ponechme stranou, kolik je na tom pravdy. Věnovat čas výběru oblečení na tento významný den má jistě smysl. Zda zvolit sukni nebo kalhoty, to už jste se u nás mohli dočíst. Nyní se zaměříme na poněkud tajemnou oblast lidské psychiky a jak je možné ji ovlivnit barvami, které zvolíte. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Ústní pohovor: Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad

Prošla jazykovými testy. Samou radostí by vyskočila deset metrů do vzduchu. Ale ještě není vše jisté. Čeká vás druhá, neméně náročná část. Pohovor. Toho se účastní asi padesát vybraných uchazečů. Postoupí však pouze dvanáct. Co při ústní části přijímaček očekávat, a jak se na ně připravit, se dozvíte v následujícím článku.

číst více

Ústní pohovor: Jak na trému

Tzv. tréma bývá často jednou z nejzákeřnějších překážek na cestě k úspěšnému zvládnutí zkoušky či pohovoru – a to hlavně proto, že se člověk ve stresu chová jinak než za běžných okolností a toto své chování dokáže jen stěží předem odhadnout. V následujícím článku se vám pokusíme poradit, jak s trémou co nejúspěšněji zatočit. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Ústní pohovor: jazykové obory

Druhé kolo přijímacích zkoušek na většinu oborů, na kterých se vyučuje nějaký světový jazyk, znamená ústní pohovor v jazyce, který chcete studovat. Jak se na ústní zkoušku připravit a co na ní očekávat?

číst více

Ústní pohovor: řeč těla

Děláte přijímačky nebo vás čeká ústní zkouška? Ucházíte se o zaměstnání? Pak vězte, že mnohé o vaší osobnosti prozradí nejen to, co víte a umíte, ale také to, jak se při pohovoru chováte.

číst více

Ústní pohovor: co očekávat

Ačkoli již není tolik oborů, na kterých musíte skládat ústní přijímací zkoušku, setkat se s ní můžete. Já jsem měla „štěstí“ a dělala jsem hned tři. Jak ústní zkouška vypadá a na co se vás budou ptát? Je několik otázek a situací, se kterými se setkáte takřka všude. Když o nich budete vědět, můžete se na ně připravit a jistě vás tolik nezaskočí. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více