Studium na VŠ

Ceny nájmů za koleje rostou, studenti protestují

První vlna zdražování kolejného proběhla už na začátku akademického roku. Některé vysoké školy ale zdražují nájemné i během semestru. Například strahovské koleje Českého vysokého učení technického v září navýšily cenu o 16 procent, začátkem března pak o dalších 15 procent. Studenti ČVUT se zdražováním nesouhlasí a podepisují petici. Ceny navyšovaly také další univerzity v Praze i jinde …

číst více

Chceš se stát učitelem? Studovat můžeš nejen na pedagogických fakultách

Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem učitelů. Pokud chcete mít po dostudování jistotu zaměstnání, pedagogika je jasná volba. Studovat ji můžete nejen na pedagogických fakultách. K příležitosti Dne učitelů jsme si pro vás připravili výběr nepedagogických fakult, na kterých se můžete stát učiteli. Filozofické fakulty Studium učitelství nabízí většina filozofických fakult veřejných vysokých škol. Tyto fakulty připravují …

číst více

Pět dovedností, které si osvojíte na vysoké škole bez ohledu na obor

Ačkoliv vám student historie sice spíš vysvětlí konflikt mezi Palestinou a Izraelem než student IT, který vám naopak pravděpodobně lépe poradí, do jaké operační paměti byste měli investovat, i tak mají oba stejné dovednosti, které si osvojili na vysoké škole. Co vám tedy kromě znalosti oboru dá vysokoškolské studium? Time management Studium na vysoké škole …

číst více

Jak zvládnout studium a péči o dítě

Narození dítěte změní život každého člověka. Kromě lásky a radosti to s sebou přináší také spoustu stresu a pochybností. O to víc, pokud jako čerstvý rodič musíte vedle péče o dítě také studovat. S trochou pečlivého plánování a organizování ale můžete zvládnout obojí. Šetřete čas, kde se dá Žijeme v neuvěřitelně rychlé době s důrazem na výkonnost. Pokud máte …

číst více

Na českých univerzitách loni studovalo 3500 ukrajinských uprchlíků

České univerzity v roce 2022 poskytly místo přibližně 3500 ukrajinským studentům, kteří uprchli ze svojí země. Uvedlo to ministerstvo školství. Vůbec nejvíc Ukrajinců loni studovalo na Univerzitě Karlově. Podle ministra školství Vladimíra Balaše zvládly univerzity i ostatní školy Ukrajince do výuky integrovat dobře. „Jsem skutečně přesvědčen, že MŠMT v tomto období obstálo a díky koordinovanému postupu s našimi partnery …

číst více

Vysoké školy otevírají nové obory

Vysoké školy v Česku reagují na aktuální trendy i nároky pracovního trhu. Řada z nich proto otevírá nové studijní obory. Vedle oboru asistent radiolog třeba program pro budoucí vývojáře videoher nebo koreanisty. Filozofická fakulta Univerzity Palackého nabízí nový bakalářský studijní program Korejština pro hospodářskou praxi. V rámci něj si studenti osvojí základní znalosti ekonomie a managementu, a …

číst více

S kravatou nebo bez? Jak se vhodně obléct ke zkoušce

Pokud vás čeká nějaká důležitá ústní zkouška, nebo dokonce státnice, vedle hromady učení, administrativy a termínů musíte vyřešit také to, jak se náležitě k této příležitosti obléknout. Vhodné oblečení totiž může významně přispět k hladkému průběhu zkoušky. Na oblečení záleží Mám si vzít oblek s kravatou nebo budou stačit džíny s košilí? Záleží na typu zkoušky. U písemných zkoušek …

číst více

Afghánské ženy už nemůžou studovat na vysoké škole

Ztratila jsem všechno. To jsou slova jedné z afghánských žen, která od prosince nemůže studovat na vysoké škole. Nařízení vydalo hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od roku 2021. Už téměř dva roky pro ženy v zemi platí také zákaz studia na střední škole. Drobné protestní akce proti novému nařízení hnutí rychle potlačilo. „Věřila jsem, že studium změní …

číst více

Sedm tipů, jak vybrat vysokou školu

Vybrat si tu správnou vysokou školu rozhodně není nic jednoduchého. Pokud se rozhodnete špatně, může vám to nepříjemně zkomplikovat život. Proto než odešlete přihlášku, zodpovězte si pár základních otázek. Kde chcete bydlet? Někteří studenti si záměrně hledají univerzitu poblíž svého domova, aby se nemuseli stěhovat. Jiným nevadí odejít na druhý konec republiky, nebo třeba do …

číst více

Skoro dvě třetiny lidí na VŠ zažijí sexuální obtěžování a diskriminaci

Sexuální obtěžování a diskriminaci zažije podle evropského průzkumu až 62 procent studentů nebo zaměstnanců na vysoké škole. Jen 13 procent z nich ho nahlásí. Útokům čelí nejčastěji ženy a menšiny. Data poskytl evropský projekt UniSAFE zaměřený na studium diskriminace, nátlaku a sexuálního obtěžování na univerzitách v celkem 15 evropských zemích. Výzkumu se zúčastnilo celkem 42 186 lidí. Téměř …

číst více