Soukromá škola

Vysoké školství v České republice

O tom, jak to chodí na základních a středních školách, má většina maturantů z vlastní zkušenosti dobrý přehled. Tuší však, čím se řídí vysoké školy a kolik jich v Česku vůbec je? Na základní otázky o českém vysokoškolském vzdělávání se pokouší odpovědět tento článek.

Nejdu na VŠ, kam teď?

Kdo má přes dvacet a není na vysoké škole, zdá se podezřelý. Ale proč? Někdo si prostě volí netypickou cestu životem a jiný není třeba studijní typ. Pokud vám letos nepřišel dopis s vytouženým rozhodnutím o přijetí nebo jste při podávání přihlášek zaváhali, zda je studium na vysoké škole právě pro vás, nechte si nastínit krátký výčet možností, které existují. Pozn. Článek byl 6. 6. 2011 aktualizován. (kav)

číst více

Veřejnou, státní nebo soukromou vysokou školu?

Že se na mnohých vysokých školách pěstuje věda, o tom není pochyb. Ale vědou může být pro středoškoláka už jen to se v nich vyznat. V tomto článku se pokusíme podrobněji vysvětlit rozdíl mezi pojmy „veřejná“, „státní“ a „soukromá“ vysoká škola. (Pozn.: Článek byl 13. 1. 2014 aktualizován (lč).)

číst více

Soukromé versus veřejné vysoké školy: věčný boj?

Dost možná patříte právě k těm, kteří se letos rozhodují pro tu nejlepší vysokou školu. V takovém případě jste se pravděpodobně už setkali i s otázkou, zda se rozhodnete pro školu veřejnou či soukromou. V tomto článku jsme se pokusili nahlédnout nezáviděníhodné dilema z různých stran, zeptali jsme se i na názor z řad studentů. Náš přehled nebude zřejmě vyčerpávající, mohl by vám ale nabídnout zajímavá témata ke zvážení. Pozn. Článek byl 4. 12. 2011 aktualizován (kav).

číst více

I soukromá škola může být řešením

Ačkoli byly jako součást českého školství uzákoněny teprve před deseti lety, hrají dnes soukromé vysoké školy v nabídce vysokoškolského studia významnou roli. A v čem se vlastně liší soukromé školy od veřejných? To vám poví následující článek. Pozn. Článek byl 6. 6. 2011 aktualizován. (kav)