Slovenští studenti

Slovenští studenti jsou v Česku spokojení, ale zažívají i šikanu

Češi a Slováci byli až do roku 1993 jeden národ. Potom došlo k rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států. Spolupráce mezi oběma národy však probíhala i nadále a ještě dnes stále probíhá v mnoha oblastech, včetně těch vzdělávacích. A tak, i díky blízkosti obou národů, na českých vysokých školách slovenští studenti tvoří zhruba polovinu všech zahraničních […]

číst více

Stop Slovákům! Hlásala fiktivní kampaň

Silné vášně vyvolala internetová stránka StopSlovakum.cz. Webová prezentace vyzývala k omezení počtu slovenských studentů na brněnských univerzitách. Některá slovenská média dokonce mylně informovala o tom, že v Brně vznikla nevraživá kampaň českých vysokoškoláků proti Slovákům studujícím v Brně. Jak se nakonec ukázalo, jednalo se pouze o školní cvičení. „Jsme iniciativa brněnských studentů, jejímž cílem je omezit enormní příliv slovenských studentů […]

číst více

Slovenská studentka v Praze: Nevraživost zažívám jen při hokeji

Do Prahy sice přišla spíš kvůli kamarádce a tomu, že podobný obor doma v Bratislavě vysoské školy nenabízely, po ukončení bakalářského studia by ale Michaela Majzúnová (22) svoji volbu neměnila. Jaké je pro ni studovat v Praze? A nepociťuje od spolužáků občas nějaké nepříjemné chování?

číst více

„Každé ráno řeším dilema, v jakém jazyce budu ten den mluvit“, říká slovenský učitel na MU

Stanislav Gálik šel studovat do České republiky kvůli prestižnějšímu vzdělání. Nyní vyučuje na Masarykově univerzitě psychologii přesvědčování. S jakými problémy se setkává slovenský učitel nebo doktorand na české škole?

číst více

Pomlouváme Čechy „iba tak v hokeji“, říká dosavadní král Majálesu Peter Topor

Nestává se moc často, aby Král Majálesu byl ze Slovenska. Třiadvacetiletý Peter Topor alias král Toporini I. to dokázal. Co ho přivedlo do Čech, jak se mu tady jako rodilému Slovákovi studuje a co mu dalo jeho kralování? I na to jsme se ho zeptali v krátkém rozhovoru.

číst více

Slovenské VŠ vychází studentům v mnohém vstříc

Studujete na vysoké škole a patříte k těm, kteří musí platit školné? Nevěšte hlavu, možná vám půjčí univerzitní nadace. Nevíte si rady s centralizovanou elektronickou přihláškou? Utěšit svou duši můžete v univerzitním pastoračním centru. Přečtěte si, čím se kromě jazyka výuky liší slovenské vysoké školství od studia v Česku.

číst více

Anketa: co si čeští studenti myslí o počtu Slováků na našich školách?

Na českých univerzitách studuje stále více zahraničních studentů. Více než dvě třetiny z nich tvoří Slováci, kteří v České republice mohou studovat za stejných podmínek jako Češi. Co si o tom myslí čeští studenti?

číst více

Státní maturity v zahraničí: Slovensko

Státní maturita není žádná česká novinka, v mnohých zemích nechávají studenty státně maturovat už několik let. Nejbližší z nich je pro nás Slovensko, kde žáci projdou státní zkouškou z dospělosti letos už pošesté. Jak to u sousedů probíhá?

číst více

Petra Detersová: Studovala jsem v Česku i na Slovensku

Petra Detersová už má jeden bakalářský diplom ze slovenské univerzity. Zároveň je teď ve třetím ročníku na Masarykově univerzitě. Jak srovnává studium na Slovensku a v České republice a jaké pro ni bylo zvyknout si na české prostředí?

číst více

Slovenské obory, které u nás nenajdete

Studium v zahraničí je už v podstatě móda, Slovensko ale zůstává v představách studentů stereotypně spíše v přihrádce „nezajímavé“. Přitom vysoké školy našich sousedů nabízí i bakalářské obory, které byste u nás hledali marně – a navíc ve srozumitelném jazyce!

číst více