Kulturní studia

Speciál O OBORECH: Evropská hospodářská, správní a kulturní studia

Evropská unie nám svými směrnicemi i dotacemi mění některé stránky života, zároveň plní titulky novin. Výraznou měrou však zasáhla i do vysokoškolství, zejména poptávkou po odbornících, kteří se orientují ve složitých vnitřních záležitostech Unie a jsou vzdělaní v právu, ekonomii i evropských regionech. Vzdělání v těchto oblastech svým absolventům nabízí právě obor Evropská hospodářská, správní a kulturní studia.

Speciál O OBORECH: Divadelní věda

Své pevné místo mezi uměnovědami má kromě filmové či hudební vědy i divadelní věda. Právě tento obor studují lidé, kteří milují divadlo, přitom se cítí jistěji spíše v hledišti než na jevišti. Divadelní milovníci, nadějní dramaturgové, kteří po šuplících schovávají vlastní texty k hrám, herci, jež se nedostali na DAMU či JAMU, filozofové i kulturní nadšenci. Ti všichni se dají potkat na přednáškách oboru divadelní věda. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Kulturní a sociální antropologie

„Jako barbar se projevuje ten, kdo ví, co to barbarství je,“ pronesl Claude Lévi-Strauss, muž, který významně ovlivnil pohled západní civilizace na život přírodních národů. Fascinuje-li vás také diverzita kultur a jejich křehkost, děsí-li vás hrozba kulturní homogenizace a přitahuje-li vás zkoumání ohrožených etnických skupin, může být právě studium sociální antropologie cestou, kterou se ubrat po dokončení střední školy. Pozn.: Článek byl aktualizován 1. 12. 2009 (-pel-)