Stojí za přečtení

Blesková reportáž z Miss Academia 2011

Jak probíhalo finále klání nejhezčích vysokoškolských studentek o korunku Miss Academia? Čím porotu okouzlila ta nejoslnivější krasavice? Přinášíme Vám reportáž přímo z místa a jako bonus rozhovor s vítězkou a fotky.

číst více

Když se akademici propojí s praxí – spolupráce Masarykovy univerzity a festivalu Cinema Mundi

Místo překladů, které končí pouze na stole pedagoga, se studenti jazyků pustili do překládání titulků k oscarovým filmům. Projekt, který spojil Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity a Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi, představuje koordinátorka projektu Athena Alchadizu.

číst více

Studentská komora Rady vysokých škol aneb Co to vlastně je?

Český vysokoškolský systém je takový malý stát ve státě: má svou hierarchii, svá pravidla a sestává ze spousty dílčích orgánů, zajišťujících jeho chod nebo reprezentujících zájmy určitých skupin. Jedním z takových samosprávných orgánů je také Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ).

číst více

Reportáž: Která z nich bude Miss Academia?

Lavice plné tašek s malovátky, silonkami a rozházenými kusy oblečení. Takto netradičně vypadala jedna z učeben Fakulty strojního inženýrství brněnského Vysokého učení technického druhý lednový pátek. Pět desítek slečen se tam připravovalo na casting soutěže Miss Academia 2011.

Tomáš Svoboda: Věda je zábava

V listopadu se nadějným středoškolákům v Brně udělovaly ceny Česká hlavička. V kategorii Futura s podtitulem Řešení pro budoucnost získal první místo Tomáš Svoboda (20), který se rozhodl zkonstruovat vlastní rentgen. Přinášíme vám s ním rozhovor.

ANKETA: Gaudeamus 2010 v Brně očima studentů

VysokeSkoly.cz se i letos zúčastnily veletrhu Gaudeamus. Zeptali jsme se studentů, kteří ho navštívili, jak sedmnáctý ročník hodnotí.

číst více

Zajímavosti z nové ročenky o vysokém školství

České Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo minulý týden svou Výroční zprávu o činnosti vysokých škol za rok 2009. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že v roce 2009 : uskutečňovalo svoji vzdělávací činnost 72 vysokých škol (VŠ), z toho 26 veřejných, 2 státní a 44 soukromých obě státní a 3 soukromé vysoké školy (Univerzita Jana Amose Komenského, s.r.o., Metropolitní univerzita Praha, o.p.s., a Vysoká škola …

FOTOREPORTÁŽ: Gaudeamus 2010 v Brně

Sedmnáctý ročník veletrhu Gaudeamus v Brně je za námi. Letos se představilo 186 českých a zahraničních univerzit, vysokých, vyšších odborných a jazykových škol, agentur a institucí. VysokeSkoly.cz se Gaudeamu 2010 také zúčastnily a přinášíme vám z něj fotoreportáž.

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (druhá část)

Ještě ani neměl maturitu a už jej zvali přednášet na vysoké školy. Doma ve sklepě má přístroj, který bude jednou schopen vystřelovat družice na oběžnou dráhu. Anebo taky ničit. Cítí zodpovědnost za dopady svého bádání? Jak se ke své dráze mladého vědce vůbec dostal? Česká hlavička roku 2009 v kategorii Futura a úspěšný reprezentant České republiky v mezinárodní soutěži I-SWEEEP Radim Laga povídá o svém životě s fyzikou.

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (první část)

Scéna jako z katastrofického filmu. K Zemi se blíží asteroid, který na ni s nejvyšší pravděpodobností dopadne a vyhubí tak část civilizace. Jak si s ním poradit? Například jej sestřelit pulzním urychlovačem elektromagnetických projektilů, speciálním přístrojem, kterou vyvíjí teprve devatenáctiletý Radim Laga, jeden z držitelů ocenění Česká hlavička 2009.