Ceny nájmů za koleje rostou, studenti protestují

3. 4. 2023 | Inspirace

Ceny nájmů za koleje rostou
První vlna zdražování kolejného proběhla už na začátku akademického roku. Některé vysoké školy ale zdražují nájemné i během semestru. Například strahovské koleje Českého vysokého učení technického v září navýšily cenu o 16 procent, začátkem března pak o dalších 15 procent. Studenti ČVUT se zdražováním nesouhlasí a podepisují petici. Ceny navyšovaly také další univerzity v Praze i jinde po Česku.

Právě v hlavním městě studenti za koleje platí nejvíc. Univerzita Karlova naposledy zvýšila ceny na začátku akademického roku, chystá ale další zdražování. V průběhu roku by to mělo být maximálně o 10 procent. Reaguje tím na navýšení základního ubytovacího stipendia. Od začátku akademického roku vzrostlo o 25 procent. Zvýšil se také zájem o něj.

Kolejné se zvedá také kvůli drahým energiím. Kvůli nim zdražily ubytování například Česká zemědělská univerzita a Vysoká škola ekonomická v Praze.

Proti rostoucím cenám za koleje se už dříve postavili také studenti Masarykovy univerzity v Brně. První vlna zdražování na tamních kolejích proběhla loni v červenci, druhá pak v průběhu letošního února. Cena za lůžko ve výsledku narostla o 15 procent. Tenhle nárůst je už podle univerzity finální. Celkově se za poslední necelé dva roky kolejné na druhé největší škole v Česku zvedlo průměrně o 60 procent.

I přes nepříznivou ekonomickou situaci spojenou s energií a inflací se stále najdou školy, které se nájemné snaží v průběhu akademického roku držet na stejných hodnotách. Patří mezi Západočeská univerzita v Plzni.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava plánuje začít zdražovat až v červenci tohoto roku, přičemž nárůst cen by měl být maximálně 10 procent. Za pokoj si tak student zaplatí 3500 až 5500 měsíčně.

Kromě ubytovacího stipendia si studenti mohou žádat také o sociální stipendium, které by jim mohlo pomoci zvládnout zaplatit i vyšší kolejné. V současnosti stipendium činí 4325 korun za měsíc a je určené studentům ze sociálně slabých rodin. Studenti však o něj často nežádají, protože se obávají negativní reakce spolužáků i složité byrokracie spojené s jeho vyřizováním.

Zdroj: Seznam Zprávy

Další články k tématu

Život na koleji: 8 rad, jak využít prostor pokoje na maximum

Život na koleji: 8 rad, jak využít prostor pokoje na maximum

Mnoho studentů stráví většinu svého vysokoškolského studia na koleji. Tamní pokoje ale mívají uniformní podobu, jsou velmi neosobní, leckdy navíc i malé. To však neznamená, že si je student nemůže přeměnit podle svého vkusu a opticky je zvětšit a zútulnit. Takže jak na to? Čím míň, tím víc Přecpaný prostor působí stísněným dojmem. Proto se …

Zdražují byty i koleje. Studenti řeší, kam jít bydlet

Zdražují byty i koleje. Studenti řeší, kam jít bydlet

V Česku na vysokých školách studuje celkem 300 tisíc lidí. Spousta z nich musela v září řešit ubytování. Situaci jim letos komplikuje inflace. Kvůli ní výrazně rostly ceny nájmů. Za rok to bylo o 30 procent, za posledních šest pak dokonce o necelých 90 procent. Studenti tak řeší dilema, kde bydlet. Ceny za ubytování totiž rostly i na …