O studijních oborech

POROVNÁNÍ OBORŮ: Regionální rozvoj II.

Zviditelnění kraje, oblasti, okresu či obce, zvýšení atraktivity pro investory, zlepšení sociálních podmínek, podpoření kulturní jedinečnosti, vymýšlení a realizování podpůrných projektů – to vše je náplní rozvoje regionů. Kde nabýt vědomostní a zkušenostní základ vám napoví i druhá část našeho přehledu.

Speciál O OBORECH: Zahradní a krajinná architektura

„Já tady jen něco zasadím a ono mi to vyroste,“ říkával strýček Pompo v Arabele. Ono starat se o zahradu však není tak jednoduché, jak se zdá. Pro lidi, kteří chtějí rozumět krajině a rostlinám, existují obory jako jsou botanika, zahradnictví či zahradní inženýrství. V dnešním článku se zaměříme na zahradní architekturu. >

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Regionální rozvoj I.

Zviditelnění kraje, oblasti, okresu či obce, zvýšení atraktivity pro investory, zlepšení sociálních podmínek, podpoření kulturní jedinečnosti, vymýšlení a realizování podpůrných projektů – to vše je náplní rozvoje regionů. Kde nabýt vědomostní a zkušenostní základ vám napoví tento přehled.

číst více

Co je zajímavého na studiu etnologie?

„Ze země jsem na zem přišel, na zemi jsem rozum našel: po ní chodím jako pan, do ní budu zakopán — potěš mne pán Bůh sám!“ píše ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla Karel Jaromír Erben. Jaké místo mají takovéto říkanky v současném životě a jací lidé se českou minulostí zabývají? Nejen o tom jsme si popovídali se studentkou etnologie Veronikou Borisovou.

Speciál O OBORECH: Audiovizuální studia

Audiovizuální studia jsou nejmladším oborem Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění. Tento obor je jediným svého druhu v České republice.

Speciál O OBORECH: Ochrana veřejného zdraví

Tentokrát si povíme něco bližšího o oboru, který v sobě spojuje biologii, chemii, lékařství, epidemiologii a především hygienu. Dozvíte se, co všechno musí takový „ochranář veřejného zdraví“ znát a umět, v čem jeho práce spočívá a jakou školu může pro své budoucí povolání zvolit.

Speciál O OBORECH: Vojenské obory

Armáda a vojenské útvary tvoří jednu ze základních obranných složek státu. Ačkoli si její důležitost lidé uvědomují nejvíce ve chvíli, kdy se sami cítí ohroženi, je funkce armády daleko širší. Kromě obrany státu se účastní četných misí v zahraničí a zajišťuje též významnou pomoc během krizových událostí nejrůznějšího charakteru. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Herectví

Od malička se rádi předvádíte? Milujete film nebo divadlo? Herectví u nás lze studovat už od střední školy na konzervatoři, po maturitě pak můžete zkusit akademii múzických umění nebo si připlatit a přihlásit se na soukromou vyšší odbornou školu. V čem se liší a jaké termíny u nich nepropásnout? Pozn.: Článek byl aktualizován 30. 11. 2009 (-pel-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Veterinární obory

V dětství jsme každý snad aspoň chvíli snili o povolání zvěrolékaře – vyléčit nožku sousedovy fenky, povídat si s ptáky jako Arabela nebo uzdravovat jezdecké koně. Ti, kteří si za svým snem šli vytrvale, už dnes vědí, že nejde o žádné pohádkové zaměstnání. Náročnost studia odpovídá zodpovědnosti, kterou musí veterinář na svých bedrech každodenně nést.

Speciál O OBORECH: Rostlinolékařství

Jít k doktorovi je dnes obvyklé stejně jako koupě rohlíku k snídani. Zvykli jsme si, že i kočky, psi a jiná zvířata mají své zvěrolékaře. Ale že je tomu tak i u rostlin? A že se to dá dokonce studovat? Pozn. článek byl aktualizován dne 3. 12. 2009 (-hus-)