O studijních oborech

POROVNÁNÍ OBORŮ: Veterinární obory

V dětství jsme každý snad aspoň chvíli snili o povolání zvěrolékaře – vyléčit nožku sousedovy fenky, povídat si s ptáky jako Arabela nebo uzdravovat jezdecké koně. Ti, kteří si za svým snem šli vytrvale, už dnes vědí, že nejde o žádné pohádkové zaměstnání. Náročnost studia odpovídá zodpovědnosti, kterou musí veterinář na svých bedrech každodenně nést.

Speciál O OBORECH: Rostlinolékařství

Jít k doktorovi je dnes obvyklé stejně jako koupě rohlíku k snídani. Zvykli jsme si, že i kočky, psi a jiná zvířata mají své zvěrolékaře. Ale že je tomu tak i u rostlin? A že se to dá dokonce studovat? Pozn. článek byl aktualizován dne 3. 12. 2009 (-hus-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Metalurgie

Možná, že o významu slova metalurgie má mnoho lidí jen nejasné povědomí, nebo o něm dokonce nikdy neslyšeli. Za všechny ty, kdo už o metalurgii něco vědí, tedy jen lakonicky prozraďme, že jde o obor, bez jehož existence bychom dnes asi byli stále někde na úrovni eneolitu… A kde že lze u nás takový obor studovat? (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Speciál O OBORECH: Restaurátorství

Když se procházíte kolem starobylých domů a soch, s údivem sledujete staleté fresky či obrazy nebo v muzeu žasnete nad vzácnými rukopisy, možná vás napadá, kolik práce musí stát udržování a zachraňování takových skvostů. Je to tak – restaurování je skutečně posláním určeným jen několika vyvoleným. Pozn. Článek byl aktualizován dne 25. 11. 2009.

číst více

Uplatnění po AVU? Chce to štěstí, talent a jedinečnost, říká mladý umělec

Nikoho asi nepřekvapí, že studium uměleckých oborů se v porovnání s jinými trochu liší. Je to dáno zejména jejich volnějším pojetím, ale třeba i mírou jistoty, s jakou se absolvent může uplatnit na pracovním trhu. Jedním z těch, kteří se vydali na uměleckou dráhu, je také student AVU Jakub Janovský, a proto nás zajímalo, co vše mu studium takové školy dává.

Speciál O OBORECH: Logika

„Extrémní sport vašeho intelektu“ – tak charakterizují studijní obor logika stránky Katedry logiky Karlovy univerzity. Kdo chce pokračovat ve šlépějích Aristotela, Leibnize nebo Bolzana, má možnost na tamní Filozofické fakultě.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Muzikálové herectví

Muzikálové herectví je dynamicky se rozvíjejícím a stále atraktivnějším oborem. Přesto možnosti studovat jej na vysoké škole nejsou nijak široké. Z tohoto důvodu tentokrát činíme výjimku a představujeme také obory, které můžete studovat i na konzervatořích a specializovaných gymnáziích.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Gastronomie, hotelnictví, turismus

Pokud jste někdy viděli britský sitcom Hotýlek, asi už víte, jak se hotely vést nemají. Hlavní hrdina, majitel hotelu pan Fawlty, pravděpodobně neabsolvoval žádnou ze škol v našem přehledu. Udělat to ale můžete vy – třeba jako první krok k vysněnému vlastnímu podniku z oblasti gastronomie, hotelnictví nebo turismu. Pozn. článek byl aktualizován dne 4. 12. 2009 (-hus-).

POROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia

Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Speciál O OBORECH: Biomedicínské techniky

Medicína, to není jen šustění bílých plášťů, nesrozumitelné latinské diagnózy a přímá péče o pacienty. Je to také spousta malých i velkých strojů, zařízení a měřáků, bez nichž by doktoři i sestry často byli jako bez rukou. A právě ty jsou středem zájmu biomedicínských techniků.