O studijních oborech

Speciál O OBORECH: Japonská studia

Japonština kraluje žebříčku obtížnosti jazyků. Přesto by se případní zájemci neměli nechat odradit: trpělivost lotosové kvítky přináší a odměnou jim může být kromě poznání fascinujícího světa Země vycházejícího slunce i konkurenční výhoda znalosti jednoho z nejtěžších živých jazyků.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Biologie – II. díl

Opět se v porovnání vracíme k biologickým oborům. Jednotlivé univerzity jsou opravdu štědré, co se týče specializací, a tak se nemusíte bát, že se budete věnovat rostlinám namísto plného studia živočichů. Kromě toho školy nabízejí ekologicky orientované obory i obory aplikující různé technologie a metody v biologii.

číst více

Studujte na ředitele školy!

Možná vás ani nenapadlo, jak moc se může profese ředitele lišit od pedagoga. Řízení školy vyžaduje často velmi speciální znalosti a zkušenosti, které učením prostě nelze získat. Proto je nově zřizován obor, který by měl do tajů vedení škol zasvětit nejen stávající ředitele…

POROVNÁNÍ OBORŮ: Radiologický asistent

V současném dynamicky se rozvíjejícím zdravotnictví jsou stále žádanější odborníci, kteří dokážou obsluhovat složitou, drahou techniku a pracují na mezinárodní úrovni. Radiologický asistent je jedním z oborů, které tento potenciál mají.

Speciál O OBORECH: Evropská hospodářská, správní a kulturní studia

Evropská unie nám svými směrnicemi i dotacemi mění některé stránky života, zároveň plní titulky novin. Výraznou měrou však zasáhla i do vysokoškolství, zejména poptávkou po odbornících, kteří se orientují ve složitých vnitřních záležitostech Unie a jsou vzdělaní v právu, ekonomii i evropských regionech. Vzdělání v těchto oblastech svým absolventům nabízí právě obor Evropská hospodářská, správní a kulturní studia.

Nové humanitní obory v Olomouci

V září příštího roku otevře Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého nový, a nový také ve střední Evropě, obor navazujícího magisterského studia s názvem Mezinárodní humanitární a sociální práce. Výhledově by mohl přibýt i obor Charitní a sociální práce.

Speciál O OBORECH: Rekreologie

Rekreologie, aneb věda o rekreaci? Může to tak být! Avšak nečekejte vědecky posvěcené zkoumání polehávání na pláži. Rekreologie je oborem aktivního prožití volných chvil. Jakou úlohu tu hrají její studenti a absolventi? Dozvíte se v našem speciálu o oborech.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Taneční umění

„Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším…“ řekl jednou slavný český tanečník a choreograf Joe Jenčík. Ačkoli od tohoto výroku uplynulo už několik desítek let, určitě by jeho slova potvrdili všichni, kdo se na různých úrovních tanci věnují i dnes. A věřte nebo ne, tanec se dá studovat i na akademické půdě.

Studuji “stavařinu” v Brně. V angličtině

I na českých školách se objevují obory, jejichž výuka probíhá ne v českém, ale v anglickém jazyce. Jeden takový mají i na brněnském Vysokém učení technickém. Jde o anglický ekvivalent Stavebního inženýrství. S jeho studentem Vítem Janíčkem (21) jsme si povídali o úskalích cizojazyčného studia i o oboru samotném.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Textilní tvorba

Je to pravda odvěká, že šaty dělají člověka. Předtím ale musí někdo vyrobit ony šaty a to tak, aby co nejlépe odpovídaly požadavkům zákazníka. Že to není práce jednoduchá, dokazuje i velké množství různých oborů zabývajících se textilní tvorbou. Můžete se sami přesvědčit, že podobné studium kromě návrhářství vyžaduje i znalosti z chemie či managementu.