O studijních oborech

Speciál O OBORECH: Být mistrem či mistrovou? Učitelství praktického oboru

Jste schopní v řemesle, ale nebaví vás pracovat „pod někým“? Umíte si představit, že byste vedli skupinu lidí ke společným hmatatelným výsledkům? Jinými slovy: uvažovali jste stát se mistrem či mistrovou, ale nevíte, jak toho dosáhnout? Právě vám je určen tento obor.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Zahradnictví

Říká se, že Češi jsou národem chatařů a chalupářů. A co by to bylo za chalupu, kdyby své hosty nevítala krásně upravenou zahrádkou a kdyby kdesi v koutku neukrývala zrající rajská jablíčka anebo aspoň mrkev. Jenže obory věnované zahrádkářství, které nabízejí obě naše zemědělské univerzity, dokazují, že oblast studia zahradnictví sahá i „za humna“. Co vše tedy takový obor zahrnuje?

Jak se akredituje obor v 10 krocích

Působí to dojmem, že nové obory u nás každoročně vznikají jako na běžícím pásu. Uchazeči o studium nového oboru ale vidí až závěrečnou třešinku na dortu. Tzv. akreditace oboru vůbec není jednoduchý proces. Máte představu, co obnáší? Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika II.

Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. Tentokrát obory Palackého univerzity, Ostravské univerzity, Univerzity Hradec Králové a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Speciál O OBORECH: Fotografie

Jestli něco v poslední době doznalo tak rychlého vývoje, ať už z hlediska techniky, nebo obecné dostupnosti, pak je to určitě fotografie. Na české akademické půdě si však i přes takový rozmach zachovává vysokou prestiž – nejenže ji jako studijní obor nabízí jen několik fakult, ale značně omezen je i počet studentů, kteří jsou každý rok ke studiu přijati. O to větší tak má absolvování takového oboru váhu.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika I.

Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. V první části se zaměříme na Masarykovu univerzitu, Karlovu univerzitu, Technickou univerzitu v Liberci a Jihočeskou univerzitu.

Speciál O OBORECH: Obecná jazykověda

Máte jazykový talent? Chtěli byste jej na vysoké škole rozvíjet, ale je těžké rozhodnout se pro konkrétní jazyk? Nebo naopak chcete své studium konkrétního jazyka podpořit vhledem do toho, jak fungují jazyky obecně? Pak zbystřete u oboru s možná ne příliš zajímavým názvem, ale s o to zajímavějšími poznatky. Pozn. článek byl aktualizován 3. 5. 2010 (lk)

Speciál O OBORECH: Chirurgie

Chcete pomáhat lidem? Láká vás náročná, ale zároveň smysluplná práce? Jste schopni rychlé reakce i ve chvílích, kdy se rozhoduje o lidském životě? A konečně… nevadí vám pohled na krev? Třeba i nějak takto by mohl vypadat inzerát, v němž by zdravotnická zařízení poptávala nové chirurgy. Nejspíš se vám zdají v něm naznačená „kritéria přijetí“ příliš přísná, ale právě o tom práce chirurga také je…

Speciál O OBORECH: Policejní akademie ČR

Sedm dílů nezapomenutelné série Policejní akademie o partičce zvlčilých budoucích strážcích amerických zákonů ve spoustě z nás jistě vypěstovalo automatický úsměšek při vysolvení názvu hlavní vzdělávací instituce mužů a žen práva a pořádku v České republice. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Co zde lze studovat a čím se studenti Policejní akademie ČR zabývají?

Speciál o OBORECH: Bezpečnost informačních a telekomunikačních systémů

Následující článek vám představí absolutní novinku v rámci nejen českých, ale i evropských škol – obor zaměřený na bezpečnost naší skrz naskrz technologizované společnosti.