Univerzita Karlova

Co stojí za neúspěšností vysokoškoláků?

Až 60 procent studentů bakalářských oborů nedokončí studium. Na pětiletých magisterských oborech a navazujícím magisterském studiu činní úmrtnost 40, respektive 30 procent. Alarmujícími statistikami se zabývali odborníci na konferenci platformy Vzdělávání 21 Univerzity Karlovy. Nejvíc nedokončených studií zaznamenávají umělecké obory a informační a komunikační technologie. Naopak nejmenší „úmrtnost“ mají medicína a psychologie. „Důvody jsou zřejmé. …

číst více

Chceš zažít studium společenských oborů? Zažij FSV UK!

Celofakultní prezentace, oborové přednášky, debata absolventů, stánky studentských programů nebo prohlídka nového Areálu Jinonice. To všechno nabízí Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v pátek 8. prosince na dni otevřených dveří, který letos nese podtitul „Zažij FSV UK“. Pětihodinový bohatý program nabízí široký výběr z přednášek, debat i doprovodného programu. V rámci prezentací jednotlivých oborů zástupci …

číst více

Expedice Univerzity Karlovy objevila ztracenou hrobku v Egyptě

Další úspěch v oblasti české archeologie. Expedice egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy během minulého a letošního roku našla a prozkoumala ztracenou hrobku vysokého egyptského úředníka Ptahšepse. Jde o jeden z nejdůležitějších archeologických objevů posledních let. „Bylo to náročné pátrání trvající několik let. K znovuobjevení hrobky Ptahšepsese v roce 2022 vedlo detailní satelitní snímkování oblasti a studium …

číst více

Opisovat se nevyplácí. Asistentka soudu přišla o diplom

Práci před pěti lety obhájila na výbornou. Teď ji Univerzita Karlova vzala diplom. Důvod? Plagiátorství. Asistentka na Krajském soudě v Praze se neúspěšně bránila proti rozhodnutí o odebrání diplomu žalobou. Podle univerzity opisovala z článků na internetu i z jiné diplomové práce. Asistentka soudu získala titul na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Tehdejší rektor univerzity Tomáš Zima v roce …

číst více

Přihlaste se na kurz, který otevírá cestu k zaměstnání v EU

Univerzita Karlova a Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické připravily společný kurz Gateway to the EU institution. Ten má motivovat a připravit absolventy českých vysokých škol na práci v úřadech Evropské unie. Počet českých zaměstnanců je zde totiž podprůměrný. Kurz je určen pro absolventy vysokých škol, případně pro studenty posledních ročníků magisterského studia. Kurz pomůže …

číst více

Univerzita Karlova plánuje přijmout na obor psychologie 35 lidí

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy snížila předpokládaný počet uchazečů přijatých do bakalářského studia psychologie na 35. Přitom loni se na obor hlásilo 1135 lidí a přijato bylo 59. Vedení katedry se hájí tím, že nové číslo je pouze předběžné. Katedra psychologie se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostor. Podle jedné ze studentek se někdy dokonce stává, že studenti …

číst více

Univerzita pomůže převést vaše vize v realitu

Na Univerzitě Karlově si můžete stále zapsat praktické předměty, které vám můžou pomoci přetavit vaše nápady a vize ve skutečnost, a zlepšit tím svět kolem sebe. Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT) zprostředkovává kontakty mezi vědci a dalšími partnery jako jsou firmy, neziskové organizace, veřejné instituce a další samosprávné celky. Tato součást Univerzity Karlovy …

číst více

Žebříček: Nejlepší ekonomie není na ekonomce

QS World University Rankings každoročně vydává žebříček těch nejlepších škol po celém světě. Již tradičně také zveřejňuje seznam těch nejlepších škol podle oborů. Podíváme se společně, jak si vedou české univerzity ve srovnání s těmi zahraničními. Tentokrát se zaměříme na obor ekonomie. Na které univerzitě v Česku vyrůstají nejlepší ekonomové? QS World University Rankings podle oboru …

číst více

Založte si vlastní laboratoř! UK pořádá 7. ročník soutěže Primus

Začátkem března odstartoval sedmý ročník soutěže Primus, v rámci které si studenti mohou založit novou vědeckou skupinu nebo laboratoř na Univerzitě Karlově. Cílem soutěže je podpořit vědecké pracovníky, zvýšit jejich mobilitu a dynamiku vědecké práce. Tým musí vést hlavní řešitel, který má ukončené doktorské studium. Ostatními členy týmu mohou být akademičtí, odborní, techničtí, vědečtí a výzkumní …

číst více

Bývalý rektor UPOL a prorektorka UK zamířili na ministerstvo

Bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller a dosavadní prorektorka Univerzity Karlovy Radka Wildová doplnili od února tým ministra školství Jana Gazdíka. Wildová působí nově ve funkci náměstkyně pro vysoké školy. Miller je Gazdíkův politický náměstek. Informoval o tom resort školství. Wildová se chce ve své nové funkci zaměřit na internacionalizaci a modernizaci vysokoškolského vzdělávání …

číst více