Financování studia

České univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník

Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali …

číst více

Česko má největší podíl pracujících vysokoškoláků

Až 92 procent českých vysokoškoláků zároveň studuje i pracuje. Vyplývá to z analýzy projektu Eurostudent, který zpovídal vysokoškoláky ve 25 evropských zemích. Většina z nich bere práci jako nutnost, bez ní by si náklady studia nemohli dovolit. Řada českých vysokoškoláků proto pracuje na pozici, která nijak nesouvisí s jejich studijním oborem. Z průzkumu dál vyplývá, že čeští vysokoškoláci pracují …

číst více

Na hranici chudoby žijí tisíce vysokoškoláků. Projekt radí, jak z toho ven

Analýza projektu Neviditelní letos v létě odhalila, jaké skupiny lidí jsou nejvíce ohroženy chudobou. Je jich celkem pět a jednou z nich jsou i vysokoškoláci bez finanční podpory rodiny. Kolik takových studentů celkem je? Jak s jejich životy zamíchala pandemie a jak by se to celé dalo vyřešit? „Čau, já jsem Ondra. Jsem ve druháku na vejšce. Studuju …

číst více

Více peněz pro chudé studenty. Ministerstvo chce navýšit stipendia

Ministerstvo školství chce rozšířit okruh vysokoškoláků, kteří mají nárok na sociální stipendium ze současných asi 800 na zhruba 4100 studentů. Na finanční podporu by nově měli dosáhnout i studenti, kteří mají nárok na přídavek na dítě. Plánovaná úprava bude dle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové zaměřena zejména na zlepšení dostupnosti vysokoškolského studia pro zájemce ze …

číst více

Jak finančně zvládnout studium na vysoké škole

Vysoká škola je místo, kde většina lidí poprvé zakusí opravdovou nezávislost – včetně té finanční. S takovou nezávislostí se ale pojí také velká zodpovědnost. Jako vysokoškolák se tak kromě spousty dalších věcí musíte naučit i chytře spravovat své peníze. Vyvarujte se těch největších finančních chyb, kterých se studenti nejčastěji dopouští, a zjistěte, kde můžete získat nějaké …

číst více

Systematičtí Němci i nespokojení Angličani. Jakou finanční kompenzaci nabízejí studentům v zahraničí?

Kvůli koronakrizi se řada lidí ocitla ve finanční tísni. Patří mezi ně i studenti, kteří si přivydělávali v nejvíce zasažených odvětvích jako je gastronomie či cestovní ruch. Jakou pomoc nabízí studentům v nouzi zahraniční univerzity? Finanční kompenzace poskytují v Německu, USA i ve Velké Británii. Každý student na ně ale nedosáhne a ne vždy jsou dostačující. Systematičtí Němci V Německu …

číst více

Starbucks bude svým zaměstnancům platit školné na vysoké škole

Řetězec kaváren Starbucks ve Velké Británii se rozhodl, že případným zájemcům z řad svých pracovníků proplatí školné na univerzitě. Díky Starbucksu by tak mohli dálkově vystudovat Arizona State University ve Spojených státech. Řetězec si od toho slibuje i nalákání dalších zaměstnanců. Právě v USA s tímto nápadem řetězec poprvé přišel. Získal tak 18 tisíc nových zaměstnanců. V Británii …

číst více