Matematika

Pravděpodobnost

Náhodné pokusy Výsledky náhodných pokusů závisí nejen na předepsaných podmínkách, ale také na náhodě. Množina možných výsledků pokusů: W Předpokládá se, že u každého náhodného pokusu je možno předem určit všechny možné výsledky, které se navzájem vylučují (nastane jeden, nemůže nastat druhý) a že jeden z nich nastane vždy. Náhodné jevy: Jev je podmnožinou množiny možných výsledků pokusů. …

číst více

Posloupnost, vlastnosti, limita posloupnosti

Posloupnosti Každá funkce, jejímž definičním oborem je množina všech přirozených čísel N se nazývá nekonečná posloupnost. Každá funkce, jejímž definičním oborem je množina všech přirozených čísel , kde je pevně dané číslo z množiny N, se nazývá konečná posloupnost. Typy zadání posloupností: výčtem prvků vzorcem pro n-tý člen rekurentně – je zadán jeden člen posloupnosti (většinou první) …

číst více

Podobná zobrazení

Podobnosti nazýváme každé zobrazení v rovině takové, že existují reálná čísla k >0, takže pro libovolné body AB dané roviny a její obrazy , kde k – poměr podobnosti k = 1 – shodná zobrazení Dva geometrické útvary jsou podobné právě tehdy, když existuji podobné zobrazení v němž jeden útvar je obrazem druhého útvaru. Shodnost se značí: Podobnost se …

číst více

Objemy a povrchy těles

1. Objem a povrch Kvádru 2. Objem a povrch Krychle 3. Objem a povrch Válce 4. Objem a povrch Jehlanu 5. Objem a povrch rotační Rotačního kužele 6. Objem a povrch Komolého jehlanu 7. Objem a povrch Komolého rotačního kužele 8. Koule a její části a. Koule b. Kulová úseč c. Kulová vrstva d. Kulová výseč

číst více

Řešení obecného trojúhelníku

Sinova věta Nechť ABC je trojúhelník, jehož vnitřní úhly mají velikosti a, b, g a strany délky a, b, c, pak platí: Poměr délky strany a hodnoty sinu protilehlého úhlu je v trojúhelníku konstantní. Užití sinový věty: ssu 2 strany 1 úhel usu 1 strany 2 úhly Příklad: 1) 2) Kosinova věta Nechť ABC je trojúhelník, jehož vnitřní úhly mají velikosti …

číst více

Neurčitý integrál – metody integrace

Neurčitý integrál – primitivní funkce Je dána funkce f definována na intervalu . Říká se, že funkce F je primitivní funkcí f na intervalu , jestliže platí: . Libovolná primitivní funkce F k funkci f na intervalu se nazývá neurčitý integrál funkce f a označuje se . Neurčité integrály elementárních funkcí: Pravidla pro počítání s integrály: Násobení konstantou Součet a …

číst více

Nekonečná geometrická řada

Nechť je dána posloupnost . Výraz, který obsahuje její členy a má tvar se nazývá nekonečná řada. Členy se nazývají členy nekonečné řady. Jestliže je daná posloupnost geometrická, pak se příslušná řada nazývá nekonečná geometrická řada: Nekonečná geometrická řada je konvergentní právě tehdy, jestliže . V opačném případě je řada divergentní. Je-li nekonečná geometrická řada konvergentní, pak lze …

číst více

Moivreova věta, binomické rovnice

Moivreova věta Pro všechna přirozená čísla n a pro libovolné reálné číslo j platí: . Pro všechna přirozená čísla n a pro všechna komplexní čísla ve tvaru platí: . Příklad: 1) 2) Binomické rovnice se nazývá komplexní číslo z, pro které platí, že . Rovnice typu se nazývá binomická rovnice, kde z je každý kořen binomické rovnice. Postup …

číst více

Mocniny a odmocniny

Mocnina: a – základ mocniny n – mocnitel (mocnina, exponent) n krát Mocnina s celočíselným exponentem Pro všechna reálná čísla a, b (nenulová) a pro libovolná celá čísla r,s platí: Příklad: 1) 2) 3) 4) Mocniny s racionálním exponentem Odmocniny N – tá odmocnina z nezáporného čísla b, je takové nezáporné číslo, a pro které platí n = odmocnitel b = základ odmocniny, …

číst více

Množiny – operace, intervaly

Množina je souhrn předmětů, které chápeme jako celek – předměty = prvky množiny x je z množiny A xÎA xIA A={2} – jednoprvková množina Prázdná množina A=Æ Různé zápisy množin: A={1,2,3,4}; A={xÎN, x<5}; B={-3,–2,–1,0,1,2,3}; B={xÎZ, x2£9} N – přirozená, Z – celá čísla Podmnožina: A={1,2} B={1,2,3,4} A podmnožina B – každý prvek z A je současně prvkem z B množiny obecně A Ì B A B A B Rovnost …

číst více