Ženy v IT či MBA studiu? Dnešní doba je podporuje

24. 4. 2023 | PR články

Na mezinárodní den žen proběhla na pražské Náplavce výstava s názvem ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislost, která ukazuje střípky ze života Elišky Krásnohorské, nejvýraznější bojovnice za rovnoprávné vzdělávání dívek. Dnes je již díky bohu normální, že ženy studují vysokou školu. Bohužel však stále přetrvává, že mají horší pozici na trhu práce prorazit na vedoucích pozicích či v některých oborech jako třeba v IT. Například průzkumy v roce 2019 ukázaly, že v 81 % malých a středních podniků nebyly v IT oddělení zaměstnány žádné ženy.

Stále větší zapojení žen do světa IT však již začíná na univerzitách. Potvrzují to údaje Českého statistického úřadu, kdy v roce 2010 jich bylo v IT oborech na vysokých školách pouze 11,5 %, zatímco v roce 2020 to bylo již 17 %. V posledních letech také v České republice vzniklo několik iniciativ na podporu žen v ICT sektoru. Podle společnosti Moore Technology zaznamenala Česká republika za poslední desetiletí největší nárůst počtu žen v oblasti ICT v celé EU. I tak stále patří spolu s Lotyšskem (94 %), Slovinskem (90 %) a Belgií (89 %) mezi čtyři země, kde mají v IT nejmenší zastoupení (ČR s podílem 89 % mužů a 11 % žen). Nabízí se však otázka, zda je to způsobeno tím, že zaměstnavatelé stále preferují na takové pozice muže, nebo tím, že samy ženy se na takové pozice tolik nehrnou a své příležitosti vidí spíše v jiných oborech.

VUT MBA studium

Nyní přinášíme rozhovor s paní Balzhan Issakhanovou, MBA, senior IT manažerkou společnosti Honeywell v Brně, kde je zodpovědná za řízení strategických celopodnikových transformačních projektů, fúzí, akvizic a prodejů. Balzhan pochází z Kazachstánu a v České republice působí téměř 2 roky. Ve svých 32 letech již stihla pracovat v Malajsii a Turecku na různých pozicích v IT a nedávno dokonce jako jediná žena ve své studijní skupině dokončila MBA studium na VUT v Brně.

MBA studium na VUT

Balzhan, žila jste a pracovala v mnoha různých zemích. Můžete nám o tom říct více? Co Vás přivedlo do České republiky?

Ano, během své kariéry v oblasti IT jsem měla skvělé příležitosti pracovat v různých zemích a odvětvích. Před přestěhováním do České republiky jsem pracovala pro Honeywell v Turecku jako IT Country Manager poskytující služby podpory v Turecku a zemích Střední Asie. Po změně pozice a přesunu do oblasti IT M&A (Mergers & Acquisitions) jsem se přestěhovala do Brna, protože to daná pozice vyžadovala.

 Jak byste popsala svou roli ve společnosti?

Jako IT Senior Manager jsem odpovědná za řízení programů a iniciativ IT M&A, včetně due diligence, integrace akvizic a oddělení prodeje v rámci celého IT prostředí (infrastruktura, aplikace, služby a systémy) od začátku do konce.

Neustále se pohybujete v oborech, kde jednoznačně převažuje zastoupení mužů (IT sektor v rámci Vašeho zaměstnání, MBA studium). Setkáváte se s nějakými výzvami, kterým musíte jako žena čelit?

Osobně jsem se nesetkala s problémy souvisejícími s pohlavím. Vlastně jsem měla to štěstí, že jsem mohla pracovat se skvělými a podporujícími kolegy a šéfy. Svou kariéru jsem začala jako technik a trávila mnoho hodin ohýbáním kabelů nebo instalací hardwaru v mrazících serverovnách, což upřímně nemusí být šálek čaje pro každého. Ale oblast IT je tak rozsáhlá a existuje tolik různých oblastí, kde mohou ženy najít atraktivní profesní dráhu. Souhlasím však s tím, že ženy jsou velmi nedostatečně zastoupeny v technologických a vedoucích rolích. Tato záležitost vyžaduje holistický přístup a kulturní posun, kdy je třeba dívky od mladého věku povzbuzovat a podporovat v oblastech STEM (věda, technologie, technika a matematika) a vlády a podniky musí udělat více pro řešení této nerovnováhy.

Nedávno jste dokončila studium MBA na VUT v Brně. Můžete tuto zkušenost popsat?

MBA studium naprosto splnilo má očekávání. Mnoho víkendů jsme trávili studiem a psaním úkolů při plné práci. Stálo to za to všechno. Setkala jsem se s inspirativními lidmi, naučila se hodně od profesorů a studentů, kteří byli velmi otevření sdílet své zkušenosti, a výlet do USA s modulem International Business, který se vyučoval na University of St Francis, byl úžasný!

Proč jste se rozhodla studovat MBA? Co Vám to přinese, nebo co od toho očekáváte?

Jak postupuji v manažerské kariéře, chtěla jsem si rozšířit obzory v oblasti podnikání a udělat něco pro svou budoucí kariéru. Mou filozofií je celoživotně se vzdělávat a investuji do vzdělání, kdykoli mám příležitost, protože se mi to z dlouhodobého hlediska vždy vyplatí.

Myslíte si, že Vám MBA může pomoci dostat se na vyšší manažerské pozice? Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Získáním titulu MBA můžete zlepšit svou prodejnost jako profesionál na trhu práce a prokázat zaměstnavatelům, že máte široký základ obchodních znalostí a dovedností, které lze uplatnit v různých odvětvích a kariérních cestách. Protože jsem program MBA právě dokončila, nyní mám v plánu teprve prozkoumat, kde mohu nové znalosti a dovednosti uplatnit.

Podpořila byste ženy, které přemýšlí nad MBA studiem? Proč ano/ne?

Rozhodně, titul MBA může být jedním z jejich cenných nástrojů k tomu, aby se dostaly na vyšší manažerské pozice.

Máte nějakou radu pro ženy, které se chtějí prosadit na podobné pozici jako Vy v mezikulturním prostředí?

Měla jsem to štěstí žít a pracovat v různých zemích a kulturách. Obecně věřím, že leadership je o budování vztahů, efektivní komunikaci a inspirování ostatních k dosažení jejich cílů, bez ohledu na kulturní rozdíly. Ale pokud zdůrazním klíčové aspekty specifické pro mezikulturní prostředí, bude to – být přizpůsobivý, projevovat respekt a vyhledávat zpětnou vazbu.

[1] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210916-1

 

Další články k tématu

Od robotů po satelity: Brněnská strojárna je fakultou nečekaných možností

Od robotů po satelity: Brněnská strojárna je fakultou nečekaných možností

Nenechte se zmást, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně není jen o strojích. Strojařina 21. století jsou i letadla, elektronové mikroskopy, vesmírné družice, formule nebo kloubní náhrady. Víme, že naši studenti možná studují stroje, ale sami nejsou roboti, proto se snažíme, abyste se během svého studia cítili na fakultě dobře. Třeba díky ambasadorům, kteří vám pomůžou …

Na oběžnou dráhu se možná brzy vydá první český studentský satelit

Na oběžnou dráhu se možná brzy vydá první český studentský satelit

Studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně má ambiciózní cíl. Ve spolupráci s vědci z Mendelovy univerzity v Brně chce na oběžnou dráhu vypustit první český studentský satelit, který bude zkoumat buňky ve vesmíru. Mise zvaná CIMER už získala cenu Evropské kosmické agentury. Cílem mise je nejprve poslat na oběžnou dráhu satelit, který bude obsahovat bio-kontejner s vysušenými bakteriemi. …

Studium MBA je vstupenkou do světa lepšího výdělku

Studium MBA je vstupenkou do světa lepšího výdělku

Proč studovat MBA? Pro kariérní úspěch dnes již nestačí vystudovat vysokou školu. Je to tvrdé poznání, ale pokud v dobách (naštěstí) dávno minulých platilo, že vysokoškolský diplom zajišťoval člověku „teplé“ místo po celý život, dnes už to neplatí. Nejprve to byli zahraniční zaměstnavatelé, kteří začali při náboru kvalifikovaných pracovních sil preferovat zaměstnance, kteří vystudovali program MBA. …