Zahraniční studenty láká na české VŠ kvalita i bezpečí

15. 2. 2019 | Inspirace

boy-girl-with-flag-czech-republic_1308-9654

Počet zahraničních studentů v České republice se za posledních 15 let sedminásobně zvýšil. Kolik jich tedy u nás aktuálně studuje a jaké obory a města si nejčastěji vybírají?

Na českých státních a soukromých univerzitách studuje zhruba 300 tisíc studentů, z toho je více jak 43 tisíc cizinců. Naprostá většina z nich studuje vysokou školu v českém jazyce, tedy bezplatně. Jedná se převážně o slovenské studenty, kterých je u nás přes 20 tisíc. Studium v češtině volí také Rusové a Ukrajinci. Druhou skupinu studentů cizinců tvoří samoplátci, kteří mají studium zpravidla v angličtině. Aktuálně je jich okolo sedmi tisíc a nejpočetnější skupinu tvoří Britové a Němci. K nim se v posledních letech začali přidávat také Indové a Portugalci. Studentů z těchto dvou zemí je na českých VŠ téměř 700.

Zahraniční studenti si vybírají Českou republiku především proto, že jsou u nás menší životní náklady, v porovnání se zbytkem západní Evropy, a cítí se zde bezpečně. Důležitá je pro ně i vysoká kvalita českých univerzit.

Cizince zajímají už i technické obory

Dříve k nám cizinci jezdili studovat převážně medicínské obory. Tento trend se nijak výrazně nezměnil, ale dnes se jejich zájem obrací i jinam. Například na Českém vysokém učení technickém v Praze je nyní 600 cizinců samoplátců. Studují strojařinu, elektrotechniku a informatiku.

Výše školného je zde pevně stanovena bez rozdílu fakult. U bakalářských programů je to 128 tisíc Kč na rok, u magisterských 132 tisíc Kč na rok, a 138 tisíc Kč za rok u doktorandských programů. Univerzita se však snaží cílit na obě skupiny cizinců. Pro prestiž a rozvoj mezinárodní spolupráce je důležitý především celkových počet zahraničních studentů nikoli to, kolik z nich si studium platí.

Zahraniční studenti nevyhledávají jenom Prahu

Cizinci se u nás hlásí i na univerzity mimo Prahu. Jejich zvýšený zájem zaznamenala také Technická univerzita v Liberci, Univerzita Palackého v Olomouci nebo Ostravská univerzita. „Za posledních pět let zaznamenáváme rostoucí trend, a to konkrétně v případě samoplátců o 43 % a v případě celkového počtu zahraničních studentů o 27 %. Rostoucí trend se očekává i v následujících letech,“ uvedla pro server universitas.cz Ivana Adamíková, vedoucí Centra mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity.

Zdroj: Universitas.cz

Další články k tématu

Počet zahraničních studentů na českých VŠ stoupá. Nejvíce je Slováků

Počet zahraničních studentů na českých VŠ stoupá. Nejvíce je Slováků

České vysoké školy se stále častěji stávají domovem pro studenty ze zahraničí. Za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil. Momentálně je tak mezi vysokoškoláky 16 procent zahraničních studentů, tedy necelých 45 tisíc. Vzhledem k dlouhé společné historii našeho a slovenského státu i jeho geografické blízkosti nejspíš nikoho příliš nepřekvapí, že Slováků je na českých …

číst více
Vysoké školy doplatí na koronavirus. Chybět jim budou peníze za zahraniční studenty

Vysoké školy doplatí na koronavirus. Chybět jim budou peníze za zahraniční studenty

Z mobility studentů plyne pro vysoké školy významný příjem. Uzavření hranic a omezení cestování, které kvůli novému koronaviru zavedly země po celém světě, však mezinárodní spolupráci značně omezily. Pro školy by tento finanční výpadek mohl v budoucnu představovat velký problém. „Příjmy od studentů samoplátců činily v loňském roce cca 205 milionů korun, což představuje 3,24 procent …

číst více