Studující Fakulty ekonomické ZČU přivítali tým z Marquette University

7. 4. 2024 | PR články

FEK ZČUExterní faktory a šoky působící na byznys či regionální rozvoj bylo téma, kterému se letos během týdne věnovali čeští i američtí studující. Teď je čeká práce na společných projektech.

V letošním roce uplynulo 30 let od podepsání společného memoranda o spolupráci mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a Marquette University (MU) v americkém Milwaukee. Jedním z nejvýznamnějších počinů této spolupráce je semestrální kurz, který organizuje Fakulta ekonomická ZČU a College of Business Administration. Již od poloviny devadesátých let přináší mnoho inspirativních setkání a zážitků. Nejinak tomu bylo i letos – sestřih týdenního dobrodružství můžete zhlédnout v tomto videu!

 „Pamatujte, že ve vašich týmech máte spolupracovat, nikoliv si konkurovat a soutěžit. Buďte inkluzivní. Všímejte si věcí kolem sebe a sdílejte je. A nezapomeňte fotit – tím uchováte spoustu vzpomínek,“ oslovil česko-americký tým studujících a vyučujících / koordinátorů při zahajovací snídani v pondělí 11. března přenosem z Milwaukee Michael Korpela. Top manažer pivovaru Miller Coors jim měl rozhodně co říci. V roce 1996 se totiž účastnil prvního takového kurzu, který ZČU a MU organizovaly, a sám se posléze na několika bězích podílel jako vedoucí a koordinátor. Úvodní setkání orámovaly i zdravice vrcholných představitelů obou univerzit.

AIMTEC FEK ZČUFoto: AIMTEC

Bohatý program následujícího týdne nabídl například seznamování s byznys příběhy. Účastníci kurzu se setkali a diskutovali s lidmi, kteří tvoří technologickou firmu AIMTEC či inovativní plzeňské bistro Arnie’s, a dozvídali se, jak jejich podnikání ovlivnila covidová pandemie, válka na Ukrajině nebo nástup umělé inteligence. V TechToweru se zase seznámili s příběhem bývalého pivovaru Světovar, jehož vodárenská věž byla revitalizována a dnes je v ní co-workingové centrum a místo pro start-upy a technologické firmy. Vyzkoušeli si také praktickou aplikaci virtuální reality v CIE Group.

„Semestrální kurz je ze své podstaty postaven tak, že se jeho účastníci učí mimo školní lavice,“ říká Jan Tlučhoř, proděkan pro studium na Fakultě ekonomické a jeden z českých supervizorů letošního běhu, a dodává: „Letos jsme zvolili téma Externí faktory a šoky působící na byznys či regionální rozvoj a chceme, aby právě touto optikou studující vnímali vše, s čím se během kurzu seznámí.“

Kampus FEK ZČUFoto: Kampus ZČU v Plzni

Česko-americký tým navštívil také Cheb, kde FEK od roku 1990 nepřetržitě působí. Zde si vyslechli online přednášku ekonoma a filozofa Tomáše Sedláčka, který otevřel témata jako minulost a budoucnost práce, smysl ekonomického konání a také to, co bude lidi v budoucnu odlišovat od strojů. Prémiová značka Becherovka a lázeňství, zastoupené například Císařskými lázněmi, čekaly na účastníky kurzu v Karlových Varech.

Závěrečný den v Praze vyplnila exkurze v České národní bance a také procházka po ikonických místech staré Prahy.

„Kurz je vždy koncipován tak, aby v něm došlo i na kulturní interakci a účastníkům se ukázalo na konkrétních příkladech to, co obě města, země a národy spojuje,“ doplňuje Jiří Preis, proděkan pro internacionalizaci FEK a druhý z letošních českých supervizorů. „Proto jsme letos zvolili také zápas hokejových Akademiků. Hokejová liga univerzit, jejíž úspěšným účastníkem je i klub ZČU Akademici Plzeň, vyrostla takřka z ničeho a následuje dobrou praxi severoamerického vysokoškolského sportu,“ doplňuje. Účastníci kurzu byli nejen svědky úvodního zápasu letošního play off, ale vedoucí amerického týmu Steve Cole dokonce vhodil čestné buly.

Během týdne se čeští i američtí studující skvěle sžili, pobytem v Česku ovšem kurz zdaleka neskončil. V příštích týdnech všechny čeká pokračování v podobě online komunikace a práce na srovnávacích studiích, které budou prezentovat v dubnu v USA. A kromě toho se uskuteční ještě další intenzivní týden exkurzí a setkání v Milwaukee a v Chicagu.

Tento balíček dvou týdenních programů, které tvoří jádro kurzu, přináší více než jen informace. Jsou to především interkulturní dovednosti, prohloubení jazykových kompetencí a v neposlední řadě schopnost pracovat v mezinárodním týmu a pod časovým tlakem – což jsou soft skills, které se od lidí, nastupujících na pracovní trh, požadují. A to je mimo jiné také jeden z důvodů, proč ekonomické fakulty na ZČU i MU vnímají velkou přidanou hodnotu této spolupráce a chtějí v ní i nadále pokračovat.

 

Další články k tématu

Stavíme raketové motory, programujeme roboty a experimentujeme s textiliemi

Stavíme raketové motory, programujeme roboty a experimentujeme s textiliemi

V Plzni se odehrává revoluce v technologiích, která mění nejen lokální průmysl, ale ovlivňuje i globální perspektivy v různých odvětvích. Nadšení jedinci, kteří se nespokojí s pouhým pozorováním současného stavu věcí, již za doby svého studia aktivně přispívají k novým inovacím a objevům. Stavím raketový motor Jsem Martin a mám tu čest být součástí týmu, …

Výhody a příležitosti pro budoucí kariéru - Studium na FEL ZČU

Výhody a příležitosti pro budoucí kariéru - Studium na FEL ZČU

V následujícím článku nám Matěj Zeman, čerstvý absolvent navazujícího magisterského studia v oboru Elektronika a informační technologie na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, prozradí, jaké je být studentem právě na FEL ZČU a jaké výhody může tento obor přinést.   Proč studovat právě na Západočeské univerzitě v Plzni? Nejsem v rodině prvním vysokoškolákem. I můj starší bratr …

Pedagogika, jazyky, i ekonomika. Na tyto obory se stále můžete hlásit

Pedagogika, jazyky, i ekonomika. Na tyto obory se stále můžete hlásit

Desítky oborů na veřejných vysokých školách po celém Česku stále přijímají přihlášky! Takže pokud už víte co, ale nevíte kde, připravili jsme pro vás přehled studijních oborů, na které se můžete hlásit až do 30. dubna. Jazyky Pokud jste spíše humanitně zaměření, můžete si až do 30. dubna podat přihlášku na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity …