Struktura a vlastnosti kapalin

29. Struktura a vlastnosti kapalin

Kapaliny

• přechod mezi pevnými a plynnými látkami
  • skládají se z molekul, které konají tepelný pohyb (Difúze, Brownův pohyb, osmóza)
  • uspořádání částic je krátkodosahové, podobné amorfním částicím
  • molekuly kapalin neustále kmitají s frekvencí 1012 Hz
  • zvýší-li se teplota, projeví se to na lepší tekutosti
  • molekuly na sebe působí přitažlivými silami
  • téměř nestlačitelné, stálý (vlastní) objem

Povrchová vrstva kapaliny

• volný povrch kapaliny se chová stejně jako tenká pružná blána
  • kolem každé molekuly je tzv. sféra molekulového působení, poloměr řádově 1 nm
  • je-li molekula i její sféra uvnitř kapaliny výslednice přitažlivých sil je nulová
  • na tyto molekuly působí přitažlivě síly molekul plynu, výslednice těchto sil je ale zanedbatelná vůči výslednici působení molekul kapaliny
  • vrstva molekul, jejichž vzdálenost od povrchu je menší než poloměr jejich sfér se nazývá povrchová vrstva kapalin

Na každou molekulu ležící v povrchové vrstvě kapaliny působí sousední molekuly výslednou přitažlivou silou, která směřuje dovnitř kapaliny a je kolmá na volný povrch.

• povrchová vrstva má povrchovou energie (molekuly povrchové vrstvy mají větší Ep než molekuly uvnitř kapaliny
  • kapalina má tendenci nabývat takového tvaru aby obsah jejího povrchů byl co nejmenší a tím byla minimální povrchová energie – při daném objemu má nejmenší obsah povrchu koule, proto se tvoří kapky (deformují se účinkem tíhové síly)

Povrchová síla

• síla, která zajišťuje stažení kapaliny do minimálního obsahu povrchu
  • má směr tečny k povrchu kapaliny a leží v povrchu kapaliny
  • bublina (blána) – 2 povrchy

Povrchové napětí

• podíl velikosti povrchové síly F a délky l okraje povrchové blány, na který povrchová síla působí kolmo v povrchu kapaliny s hlediska energetického
  • povrchové napětí je skalární veličina s jednotkou N.m-1
  • závisí na druhu kapaliny a na prostředí nad volným povrchem, s rostoucí teplotou klesá

Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny

Kapalina smáčí stěny nádoby Kapalina nesmáčí stěny nádoby

Na molekulu kapaliny u stěny nádoby působí 4 síly. Je to výslednice sil částic pevného tělesa F1 v levé polovině sféry molekuly. Dále na ni působí výslednice sil molekul kapaliny v pravé dolní části sféry F2. Třetí je výslednice sil molekul plynu v pravé horní části sféry F3. A tíhová síla FG. F3 a FG jsou ve srovnání s F1 a F2 zanedbatelně malé. Či-li chování kapaliny u stěny záleží na výslednici sil F1 a F2. Pokud tato výslednice směřuje ven z kapaliny, pak volný povrch kapaliny u stěny je dutý, kapalina smáčí stěny. Směřuje-li výslednice do kapaliny, pak volný povrch je vypuklý a kapaliny nesmáčí stěny.

Úhel se nazývá stykový úhel.

• je-li roven nule kapalina dokonale smáčí stěny
  • , kapalina dokonale nesmáčí stěny
  • pro skutečné kapaliny platí: nebo
  • , povrch kapaliny je nezakřivený

Zakřivení povrchu kapaliny při stěnách nádoby, v kapilárách, u kapek a bublin způsobuje vznik přídavného tlaku v kapalině. Tento tlak se nazývá kapilární tlak.

• pod vypuklým povrchem je tlak větší o kapilární tlak než tlak vevnitř kapaliny
  • pod dutým je o tento tlak menší

Pokud má volný povrch tvar kulového vrchlíku (koule) pak vztah pro kapilární tlak je: , kde je povrchové napětí a R je poloměr kulového povrchu.

U mýdlové bubliny je to: (2 povrchy).

Kapilarita

• pokud svisle vložíme do kapaliny trubici malého průměru pozorujeme zakřivení volného povrchu
  • u kapalin smáčející stěny nádoby vytvoří kapalina dutý vrchlík a volný povrch v trubici vystoupne nad volný povrch kapaliny v nádobě – kapilární elevace
  • u kapalin nesmáčející stěny nádoby vytvoří kapaliny vypuklý vrchlík a volný povrch v trubici klesne pod volný povrch v nádobě – kapilární deprese

Kapilární elevace Kapilární deprese

Kapilární depresi a elevaci nazýváme kapilaritou. Způsobeno kapilárním tlakem.

Po ponoření trubice do kapaliny se vytvoří dutý vrchlík o poloměru R. Pod dutým povrchem je tlak menší o kapilární tlak – kapalina vystoupí do výšky h, při které ph odpovídající výšce h je stejný jako kapilární tlak. …… , výška při kapilární elevaci, stejné vztahy platí i pro kapilární depresi.

Praxe: voda stoupá v půdě a vypařuje se – vzlínavost , zabraňuje se mu rozrušením kapilár orbou, naopak stlačováním se kapiláry vytvářejí, knoty svíček, výživa rostlin.

Teplotní objemová roztažnost kapalin

• objem roste s rostoucí teplotou
  • , – teplotní součinitel objemové roztažnosti kapalin, obecně je větší než u pevných látek
  • se změnou teploty se také mění hustota:

Anomálie vody

• objem vody se s rostoucí teplotou zmenšuje (0oC – 4oC) od teploty 3,98oC se chová jako ostatní kapaliny

Graf závislosti objemu vody na teplotě

Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.