O nás

Fakulta strojního inženýrství je s více než 3500 studenty největší strojní fakultou v republice a také největší fakultou Vysokého učení technického.

• 98 % absolventů pracuje nebo podniká do půl roku od skončení studia
  • 7 krát jsme zvítězili v celorepublikové anketě Škola doporučená zaměstnavateli
  • 87 % našich absolventů by si ke studiu vybralo opět VUT
  • 74 m měří naše budova, takže jsme „nejvyšší vysoká“ a ten výhled stojí za to!
  • #posunsvetdal, #tadymuzes, #tadymuzesnecozmenit

Od letadel po roboty

Šrouby a matice jsou nejen skvělá písnička od kapely Mandrage, ale taky to, co si mnohý člověk představí pod pojmem „strojárna“. Rádi tě vyvedeme z omylu. Strojařina 21. století jsou totiž hlavně roboty, virtuální realita, umělá inteligence, letadla, elektronové mikroskopy, vesmírné družice, formule, nebo třeba kloubní náhrady. A nechybí ani průmyslový design. Vyber si z naší pestré nabídky.

Strojní inženýr*ka je king

Jako strojní inženýrka nebo inženýr můžeš dělat, co tě baví. Dokážeš navrhnout a vytvořit inženýrská řešení pro řadu problémů, tvá práce bude mít smysl. Firmy naše absolventy milují, i proto fakulta již sedmkrát v řadě získává ocenění „Škola doporučená zaměstnavateli“. Pokud své znalosti uplatníš ve výzkumu a vývoji, můžeš posouvat svět kupředu. Technické vzdělání pro tebe bude vždy výhodou. Zažij Brno!

Nuda v Brně nehrozí

Jestli si nenajdete kámoše v Brně, tak už asi nikde. Při počtu 23 vysokých škol a 80 tisíc studentů je každý pátý člověk ve městě student. Brněnská strojní fakulta je nejen nejstarší strojní fakultou v republice a se svou 74 m vysokou hlavní budovou je také „nejvyšší“ vysokou, ale je i největší strojní fakultou v Česku a na Slovensku.

Studentští ambasadoři ti poradí

Nevíš, které studium si vybrat? Potřebuješ správně nasměrovat? Nevíš, proč právě Brno a Fakulta strojního inženýrství? Máš spoustu otázek, jak to na vysoké chodí? Neváhej a obrať se přímo na studentského ambasadora. Nenecháme tě tápat! Tvůj ambasador ti bude oporou i během prvního ročníku studia a pomůže ti se na škole zorientovat. Kontaktuj svého ambasadora nebo ambasadorku právě teď.

Studentské týmy zrychlí tvoji kariéru

Můžeš se zapojit do některého ze studentských týmů a spolků. S kamarády můžeš stavět formuli, pneumobil, malá dálkově řízená letadla nebo třeba ponorku. Studenti, kteří si některým z týmů prošli, tvrdí, že to byla ta nejlepší věc na FSI! I ty můžeš díky zapojení do týmu získat hromadu zkušeností z tvorby designu, samotné konstrukce nebo třeba závěrečné prezentace.

Kde nás najdeš

Fakulta strojního inženýrství

Vysoké učení technické v Brně
Technická 2896/2
616 69 Brno

Přihlášky a přijímačky

Prominout přijímací zkoušku lze na základě:

• výsledků maturitní zkoušky z matematiky nebo fyziky (stačí nám jednička nebo dvojka z jednoho ze zmíněných předmětů),
  • nebo hodnocení uspěl v Matematice+,
  • nebo středoškolského studijního průměru (studijní průměr se vypočítá jako aritmetický průměr z aritmetických průměrů známek na závěrečných vysvědčeních 1., 2. a 3. ročníku a na pololetním vysvědčení 4. ročníku střední školy),
  • nebo úspěšného absolvování přípravných kurzů,
  • nebo umístění na předních pozicích na soutěžích pořádaných fakultou,
  • nebo výsledků národní srovnávací zkoušky z matematiky a v testu obecných studijních předpokladů,
  • nebo dosažení mimořádných studijních výsledků např. na matematické nebo fyzikální olympiádě, SOČ atd.

Pokud nesplňujete kritéria pro prominutí přijímaček, čekají vás testy z matematiky a fyziky. Přijímačky jsou písemné a budou obsahovat otázky v rozsahu středoškolského učiva. V každé zkoušce budete moci získat maximálně 25 bodů. Pro přijetí pak bude rozhodující součet bodů z obou zkoušek, a to konkrétně:

• alespoň 25 bodů pro programy Fyzikální inženýrství a nanotechnologie, Konstrukční inženýrství, Matematické inženýrství a Mechatronika,
  • alespoň 20 bodů pro program Základy strojního inženýrství (specializace Materiálové inženýrství a Základy strojního inženýrství),
  • alespoň 16 bodů pro programy Energetika, Profesionální pilot, Průmyslový design ve strojírenství a Strojírenství (specializace Aplikovaná informatika a řízení, Kvalita spolehlivost a bezpečnost, Stavba strojů a zařízení, Strojírenská technologie).

Do programu Průmyslový design ve strojírenství je zapotřebí také vykonat talentovou zkoušku.

Do programu Konstrukční inženýrství je zapotřebí do e-prihlášky vložit také motivační dopis a absolvovat osobní pohovor.

Výše uvedené informace neplatí pro studijní programy vyučované v anglickém jazyce. Informace k těmto programům najdete na webu fakulty.

• Elektronická přihláška: 700 Kč

SCIO testy

Tato škola akceptuje výsledky SCIO testů.

Výsledek pro přijetí: percentil 50

Vyzkoušet test

Obecné studijní předpoklady

Výsledek pro přijetí: percentil 50