školství

Praha chce půjčit školám 46 milionů. Peníze pomůžou navýšit kapacitu

Rada hlavního města Prahy schválila plán půjčit 24 středním českým školám více než 46 milionů korun. Peníze školy využijí na podporu vzdělávacích projektů a také na navýšení svých kapacit. Peníze získají pražské střední školy a gymnázia, které zřizuje hlavní město. „Většina škol podala žádosti v roce 2023 a některé z nich budou projekty v tomto …

číst více

Školy letos na IT technologie dostanou 1,2 miliardy

České školy letos od ministerstva školství dostanou přibližně 1,2 miliardy korun na zakoupení digitálních učebních pomůcek a zapojení pokročilých IT technologií do výuky. Do roku 2024 pak resort plánuje do digitální vzdělanosti investovat celkem 4,3 miliardy korun. Cílem ministerstva je podpořit schopnost školáků využívat moderní technologie. Také chce modernizovat vybavení škol a vytvořit fond techniky. …

číst více

V Praze se diskutovalo o propojení evropských vysokých škol

V Praze nedávno proběhly hned dvě významné akce věnované vysokým školám: mezinárodní konference CZEDUCON, kde se diskutovala strategie a politika pro oblast vysokého školství, a dvoudenní setkání ředitelů pro oblast vysokého školství. Česko je hostilo v rámci svého předsednictví Evropské unie. Na čtvrtém ročníku konference CZEDUCON v Praze se setkali vrcholní představitelé evropských univerzit a zástupci Evropské komise …

číst více

Stovky amerických škol zavedly čtyřdenní školní týden

Zhruba 1600 škol napříč Spojenými státy zavedlo čtyřdenní školní týden. Studenti o část výuky ale nepřijdou. V praxi to totiž funguje tak, že děti mají delší vyučování. Školy si změnu vesměs chválí a neplánují se vrátit k tradiční pětidenní výuce. Někteří učitelé si však stěžují na větší tlak na výkon. Hlavním důvodem této změny jsou finance. Americké …

číst více

Ministr školství slíbil vysokým školám více peněz

Ministr školství Vladimír Baláš přislíbil navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Uvedl, že nynější částka vyčleněná z rozpočtu, zatím konečná není. O kolik přesně by školy měly dostat víc peněz však ministr neuvedl. Vysoké školy na podfinancování upozorňují již delší dobu. Podle mluvčí resortu školství Anety Lednové by na vzdělávání na vysokých školách mělo v příštím roce připadnout …

číst více

Navýšení rozpočtu VŠ o pět miliard možná odvrátí distanční výuku

Vysoké školy už týdny bijí na poplach. Kvůli raketovému zdražení energií hrozí, že studenti by v zimě museli znovu přejít na on-line výuku. Vyjednávání o navýšení rozpočtu škol už ale přináší první výsledky. Sněmovní školský výbor totiž tento týden podpořil požadavek vysokých škol, které by tak mohly dostat pět miliard navíc.  Podle politického náměstka ministra školství …

číst více

Škola by mohla začínat až od 9. Nový ministr školství rozvířil debatu

Nový ministr školství Vladimír Baláš, znovu otevřel téma o pozdějším začátku školní výuky. Na většině škol musí být studenti v lavicích už v osm hodin. Baláš by nyní rád otevřel diskuzi o posunutí startu výuky až na devátou hodiny. Server Novinky.cz provedl průzkum mezi politiky a ptal se jich, jak by se k možné změně postavili. „(Je) …

číst více

Vysvědčení plné předsudků. Dívky dostávají lepší známky z matematiky

Ve známkovacím systému napříč školami v Česku panují značné rozdíly. Známky za stejné výsledky se mezi jednotlivými školami průměrně liší o celý jeden stupeň. Vyplývá to z výzkumu think tanku IDEA. Podle výzkumu učitelé navíc hodnotí jinak dívky a chlapce a žáky z bohatých rodin. Subjektivní povaha známkování přitom odrazuje studenty od dalšího studia a ovlivňuje jejich kariérní …

číst více

Průzkum: Studenti nejsou připraveni na maturitu, tíží je covid i válka

Na začátku května budou studenti středních škol psát didaktické testy, které jsou součástí společné části státní maturity. Podle průzkumu České středoškolské unie (ČSU) se na ně ale necítí být dostatečně připraveni. Ministerstvo školství sice letos opět navýšilo čas na napsaní testů, studenti si ale myslí, že úlev by mělo být víc. „Bojím se, že se …

číst více

Někteří učitelé jsou proti zrušení povinného druhého cizího jazyka

Zástupci sdružení učitelů cizích jazyků se postavili proti návrhu, aby na základních školách nebyl povinný druhý cizí jazyk. Změnu navrhuje ministerstvo školství ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem v rámci revize rámcových vzdělávacích programů ve školách. Předsedkyně sdružení vysokoškolských učitelů francouzštiny Gallica Olga Nádvorníková uvedla, že pokud by byl druhý cizí jazyk dobrovolný, mohlo by se stát, že …

číst více