Práce při studiu

Britské univerzity krátí výuku, aby měli studenti víc času na práci

Víc času na práci nebo brigádu pro studenty. To je důvod, proč se některé univerzity ve Velké Británii rozhodly „zhustit“ výuku do pouhých tří dnů v týdnu. Chtějí tak umožnit studentům, kteří čím dál častěji bojují s rostoucími náklady na život, zvládnout pracovat i studovat současně. V praxi jde o plnohodnotnou výuku, která se ovšem odehrává během …

číst více

Osm věcí, které by (ne)měl dělat každý stážista

Stáž je výborný způsob, jak během studia získat užitečné pracovní zkušenosti, nové kontakty a třeba si i něco přivydělat. Pro některé studenty je pak stáž vstupenkou k vysněnému zaměstnání. Na co byste se měli na první stáži zaměřit a čemu se naopak obloukem vyhnout? Nesrovnávejte se s ostatními Někteří stážisti mohou mít víc zkušeností než …

číst více

Kde můžou studenti nejvíc ušetřit a na čem naopak vydělat?

Děsí vás s končícími prázdninami pohled na účet? Nevíte, jak finančně zvládnete nadcházející semestr? Přinášíme vám přehled toho, kde jako studenti můžete nejvíc ušetřit, a také, kde získat nějakou tu korunu navíc. Využijte zdroje své školy naplno Pro řadu studentů představují účty za elektřinu, vodu a další nezbytnosti nemalé procento měsíčních nákladů. Efektivní způsob, jak tyto …

číst více

Sociální práce: Potřebný obor, který se hledá

Zajímají vás sociální témata a chcete pomáhat lidem? V našem článku se mimo jiné dozvíte, na jaký typ sociální práce musíte mít ze zákona vysokoškolský titul, jestli vás dokážou univerzitní obory připravit na praxi i to, jaký je o studium zájem. Není pracovník jako pracovník Nejprve si ujasněme pojmy. Ne každý, kdo pracuje v sociální sféře je totiž …

číst více

Ideální práce pro studenty? Učte, co umíte!

Zkombinovat práci a studium není nic snadného. Práce musí být flexibilní, abyste ji stíhali se školou, a zároveň by vám měla pomoci dál se rozvíjet ve vašem oboru. Lektorství splňuje všechny tyto požadavky: můžete si stanovit svou vlastní pracovní dobu, vyučovat předmět či předměty, které vás zajímají, a navíc si přijít na dobré peníze. Učení …

číst více

Manuál pro pracující studenty: Jak se vyznat v daních, pojištění a pracovních dohodách

Studenti (nejen) na letních brigádách jsou nejčastěji zaměstnáni na „dohody o pracích mimo pracovní poměr“. Patří sem dva typy smluv: dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdy musíte odvádět sociální pojištění a co to vlastně je? K čemu slouží „růžový formulář“? A může student začít podnikat? …

číst více

Tihle studenti si našli přivýdělek i během karantény. Svůj koníček proměnili v byznys

Ideální zaměstnání je takové, které člověku přináší nejen peníze, ale zároveň ho baví a vnitřně naplňuje. Zjistit, co přesně člověka baví, není jednoduché a zabere to dost času. Právě toho ale měli studenti v karanténě během koronavirových lockdownů někdy až moc. Někteří z nich rozhodně nezaháleli a během nucené karantény se věnovali naplno svým koníčkům. Pár z nich …

číst více

FINANČNÍ RÁDCE: Jak při studiu vyjít s penězi

Vytvořte si rozpočet Základem zdravých financí je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Sepište si přehledně všechny své příjmy a zaznamenávejte si, za co utrácíte. Po nějaké době si přehled projděte a zjistěte, kde by se dalo ušetřit. Černou dírou bývají často výdaje za kávu s sebou nebo něco dobrého na zub. Zkuste se proto …

číst více

Kombinované studium: Vzdělání při práci i velká sebekázeň

Doplnění titulu formou kombinovaného studia nabízí, aspoň u některých oborů, každá vysoká škola v České republice. Vychází vstříc těm, kteří nemohou do školy docházet každý den. Co ale takové studium obnáší? Jak moc je náročné? Může jeho student nebo studentka čerpat všechny studentské výhody? Co je kombinované studium Kombinované studium by se rozhodně nemělo zaměňovat za …

číst více