Informatika
Ženy jsou na technických oborech stále v menšině
Mezi studenty technických oborů je pouze 28 procent žen. Ještě o deset procent méně jich studuje informační a komunikační studia (ICT). Počty studentek na těchto oborech sice v posledních letech rostly, stále ale zůstávají doménou mužů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Od roku 2001 narostl počet studentek studujících ICT z pěti procent na 18 procent. Mírný …
číst víceAI na vysoké škole: Píšou se o ní diplomky, nebo píše diplomky
Žhavým tématem posledních měsíců je umělá inteligence, a to i na půdě vysokých škol. Studentům pomáhá se stylistikou a gramatikou, ale také s psaním samotného textu jejich seminárek i závěrečných prací. Server Seznam Zprávy zmapoval několik příkladů, jak studenti umělou inteligenci využívají – a ne vždy to je na škodu. Lukáš z fakulty informatiky psal bakalářskou práci …
číst víceJak nadchnout mladé pro techniku? Ukažme jim ji!
Elektromobilita, umělá inteligence, 5G sítě, internet věcí nebo kyberbezpečnost. S tím vším se mohli v březnu seznámit studenti středních a základních škol v rámci vzdělávací akce o moderních technologiích. Součástí akce byla i prohlídka dvoupatrového výzkumného a experimentálního zázemí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. Dvoudenní akci pořádalo Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci se …
číst víceFIT ČVUT pokrývá všechny oblasti IT. Otevírá cestu do všech profesí
Fakulta informačních technologií je nejžádanější fakultou ČVUT, která je v České republice na prvním místě v oblasti Informatiky podle prestižního mezinárodního žebříčku QS Ranking. Téměř čtvrtina všech uchazečů o studium na ČVUT má zájem studovat právě na FIT. Přečtěte si odpovědi na vaše nejčastější otázky Proč na FIT ČVUT, abyste se mohli správně rozhodnout. Studium …
číst víceŠkoly letos na IT technologie dostanou 1,2 miliardy
České školy letos od ministerstva školství dostanou přibližně 1,2 miliardy korun na zakoupení digitálních učebních pomůcek a zapojení pokročilých IT technologií do výuky. Do roku 2024 pak resort plánuje do digitální vzdělanosti investovat celkem 4,3 miliardy korun. Cílem ministerstva je podpořit schopnost školáků využívat moderní technologie. Také chce modernizovat vybavení škol a vytvořit fond techniky. …
číst víceNávrat k papíru a tužce. Umělá inteligence generuje studentské práce
Na australských univerzitách se vracejí k psaní esejí a seminárních prací na papír. Studenti totiž při psaní na počítači využívali umělou inteligenci pro generování textu. Práci sice měli hotovou rychleji, ale nerozvíjeli si kritické myšlení, které je důležité pro život po škole. Umělá inteligence také zvyšovala riziko plagiátorství, tvrdí pedagogové. Některé australské univerzity označily využití …
číst víceJak vypadá reálný den studenta Fakulty informatiky Masarykovy univerzity?
Během studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) se můžete zapojit do nejrůznějších činností. Toho naplno využil student bakalářského programu Programování a vývoj aplikací Martin Mackovík. Než Martinovi předáme slovo, měli byste o něm vědět, že se letos stal tváří FI MU, organizoval pro vás Den otevřených dveří >> a účastnil se rozhovoru pro náš YouTube …
číst víceUniverzita pomůže převést vaše vize v realitu
Na Univerzitě Karlově si můžete stále zapsat praktické předměty, které vám můžou pomoci přetavit vaše nápady a vize ve skutečnost, a zlepšit tím svět kolem sebe. Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT) zprostředkovává kontakty mezi vědci a dalšími partnery jako jsou firmy, neziskové organizace, veřejné instituce a další samosprávné celky. Tato součást Univerzity Karlovy …
číst víceStudent ČVUT vyhrál mistrovství světa v Excelu
Jednadvacetiletý student ČVUT Ondřej Cach letos ovládl finále mezinárodní soutěže v programu Microsoft Office v USA a stal se mistrem světa v Excelu. Historicky je teprve druhým Čechem, kterému se podařilo soutěž vyhrát. V soutěži přitom Cach není žádným nováčkem. Ve finále se ocitl už potřetí. K titulu dostal kromě věcných cen také finanční odměnu sedm tisíc dolarů (asi …
číst víceDěti a technologie: Školy na to jdou pomalu, rodiče bývají pokrytci
Bez technologií by to v dnešní době nešlo a třeba studenti by se bez nich dnes jednoduše neobešli. Tým složený z Jiřího Zouňka, Kláry Záleské a Libora Juhaňáka, vědců z Masarykovy univerzity, se proto zaměřil na to, jakým způsobem náctiletí technologie využívají. Závěry výzkumu vědci publikovali v knize Život a vzdělávání digitálních náctiletých. Výzkumný tým mapoval využívání technologií …
číst více