Online MBA studium: Cesta k udržitelnější budoucnosti

19. 8. 2022 | PR články

Online studium šetří příroduÚspora nejen času a peněz, ale také přírodních zdrojů nebo energie. To jsou jen některé z pozitivních dopadů online studia MBA.

Poptávka po vzdělávání na dálku roste. Jeho oblibu navíc umocnila pandemie. Není divu – tento způsob e-learningové výuky je šetrnější nejen k peněžence, ale také k přírodě. O ušetřeném čase ani nemluvě. Online MBA studium na institutu CEMI umožňuje skloubit profesní a rodinný život se studiem a zároveň představuje udržitelnější formu vzdělávání v porovnání s prezenční nebo kombinovanou formou studia.

Online MBA studium šetří planetu

Negativní globální změny navždy mění způsob, jakým přemýšlíme nebo se rozhodujeme. Totéž platí i pro oblast vzdělávání. Udržitelnost je výzva, které čelí vzdělávací instituce po celém světě. Právě institut CEMI jde v této oblasti příkladem. Zatímco totiž u některých škol se přešlo na online výuku jen dočasně, narychlo a z nouze během pandemie, vize institutu CEMI je již od jeho vzniku v roce 2011 stejná – poskytovat propracované, moderní online MBA vzdělání, dostupné kdykoli a odkudkoli. Právě 100% online výukou totiž dochází ke zmírnění dopadů klimatických změn a podpoře udržitelnosti. Jaké jsou tedy environmentální výhody online MBA studia?

Menší uhlíková stopa

Institut CEMI, jako jednička na trhu profesního MBA studia v ČR, zpracoval statistiku, ve které srovnává produkci CO2 v případě kombinované formy výuky versus online studia. Statistika se zaměřuje na dopad připisovaný dojíždění studentů do školy. Jaký je výsledek?

Při online modelu výuky MBA každý student během ročního studia v průměru ušetří (rozuměj nevyprodukuje) 1 302 kg CO2*. S více než 2 000 studenty, kteří již na institutu CEMI studovali, to dohromady činí nezanedbatelných 2 605 nevyprodukovaných tun CO2 – což je hmotnost, která odpovídá například 520 slonům nebo 15 dopravním letadlům Boeing 747.

Pro srovnání jeden průměrný strom za 100 let svého života absorbuje zhruba jednu tunu CO2. To znamená, že by bylo nutné vysadit více než dva a půl tisíce stromů, aby se tato zátěž (v případě dojíždění na výuku) vykompenzovala.

Přitom doprava studentů je jen jeden ze zdrojů uhlíkových dopadů připisovaných výuce. V ušetřeném množství CO2 není započítaná například úspora za ubytování studentů nebo provoz učeben.

Další environmentální výhody online MBA studia

Úspora energie

Velké veřejné budovy spotřebovávají obrovské množství energie a tepla. E-learning sice přesouvá část energetické zátěže z fyzických učeben do domácností, přesto jsou úspory energie značné. Například studie Stockholmského institutu pro životní prostředí spočítala, že studenti, kteří přešli na online studium, snížili své emise oxidu uhličitého z 90 kg na 4 kg za semestr.

Méně papírového odpadu

Největším přínosem online vzdělávání pro životní prostředí je pravděpodobně snížení množství papírového odpadu – až 60 % školního odpadu totiž tvoří právě papír. Běžná škola s prezenční formou výuky denně spotřebuje asi 2 000 listů papíru. To je přibližně jeden strom týdně.

Odlesňování je vážným problémem na celém světě. Papírenský průmysl nejenže spotřebovává rozsáhlé přírodní zdroje, ale také vyžaduje značné množství energie k výrobě. Online výuka se opírá především o digitální dokumenty. Například na institutu CEMI mají studenti k dispozici online studijní materiály od svých lektorů, k tomu mají navíc přístup do online knihovny Bookport od nakladatelství Grada s 9 000 knihami v elektronické podobě. Tyto materiály tak mohou využívat pro zpracování svých seminárních či diplomových prací opravdu kdykoli a odkudkoli, přičemž i seminární práce se odevzdávají pouze v elektronické podobě. Díky tomu se používá méně papíru a celkově se šetří lesy.

Významným přínosem online vzdělávání je také snížení množství plastového odpadu. S online výukou totiž odpadá potřeba používat jednorázové plastové obaly na jídlo nebo lahve na nápoje.

Online MBA studium šetří i peněženku

S online výukou odpadá nutnost pravidelného dojíždění do školy, čímž studenti nejenže snižují uhlíkovou stopu, ale také snižují dopravní zátěž a šetří za pohonné hmoty.

Méně ujetých kilometrů = více peněz

Institut CEMI ve svém průzkumu spočítal, že pokud by jeho studenti museli místo online výuky dojíždět na kombinovanou výuku, činí ujetá průměrná vzdálenost za rok 7 040 km. Během ročního MBA studia by tak při současných cenách pohonných hmot utratili 25 689 Kč*.

Náklady na dojíždění v případě 100% online MBA studia se ale oproti tomu rovnají nule. Online výuka tak umožňuje studentům nejen zůstat doma (a odpustit si tak desítky hodin za volantem) a učit se pohodlně pomocí moderních e-learningových systémů, ale zároveň ušetřit více než 25 tisíc korun ročně za palivo. Studenti se rovněž vyhnou zácpám na silnicích a celkovému opotřebení vozidla. Opravdu potřebujete ještě více důvodů k tomu, abyste se rozhodli pro online MBA studium?

 

*Výpočet úspory CO2 a ceny za pohonné hmoty v případě kombinované formy studia:

Úspora za pohonné hmoty i CO2 je demonstrována na vozidle Škoda Kodiaq L&K 2,0 TSi (140 kW) s produkcí CO2 185 g/km a s kombinovanou spotřebou 8,2 l/100 km. Použitá cena pohonných hmot 44,5 Kč/l byla stanovena na základě průměrné ceny PHM dle tabulek cestovních náhrad pro rok 2022. Průměrná vzdálenost dojíždění za studiem jednoho studenta činí 320 km na 1 cestu tam a zpět, což je ročně 7 040 km při dojíždění 22x ročně (tedy zhruba 1x za 14 dní kromě prázdnin).

Další články k tématu

Co je pravda a co ne? 7 nejčastějších mýtů okolo studia MBA

Co je pravda a co ne? 7 nejčastějších mýtů okolo studia MBA

Zvažujete studium MBA, jenže jste zaslechli, že z nějakého důvodu to není nic pro vás. Jste si ale jisti? K MBA se váže řada domněnek, které jsou sice rozšířené, zato nepravdivé. Vybrali jsme pro vás ty nejfrekventovanější.  1. Nemám na to věk Realita: Na studium není nikdy příliš pozdě ani příliš brzy! Produktivní věk obecně se …

Atraktivnější plat nebo vyšší hodnota na trhu práce: Výhody MBA studia

Atraktivnější plat nebo vyšší hodnota na trhu práce: Výhody MBA studia

Absolventi na institutu CEMI si získání titulu MBA pochvalují – vyplývá tak z průzkumu agentury STEM/MARK zaměřené na přínos MBA v době pandemie a následné geopolitické i ekonomické krize. Studium MBA otevírá dveře novým pracovním příležitostem, učí lépe reagovat na změny a pomáhá čelit výzvám, které svět businessu přináší – a to navzdory nepříznivým podmínkám v podobě …

Motivační školné MBA a LL.M. – Cenu školného máte ve svých rukou

Motivační školné MBA a LL.M. – Cenu školného máte ve svých rukou

Máme pro Vás fantastickou novinku, která zásadně změní Váš přístup k osobnímu rozvoji a pomůže Vám dosáhnout nejlepších výsledků. Představujeme Vám Motivační školné MBA a LL.M. – revoluční koncept, který spojuje motivaci s výkonem a zaručuje cenově výhodné studium.   Jaké programy mohu studovat? Motivační školné je dostupné pro všechny programy MBA, LL.M., MPA a MSc., …