Na FI MU nemusíš dokazovat, že informatika je i pro holky

19. 2. 2021 | PR články

tereza-hrbkova-fimuTo nedáš. Vůbec se to k tobě nehodí. Vážně to chceš dělat? To tě jako fakt baví? Nechceš si to ještě rozmyslet?

S takovými reakcemi jsem se setkávala často, pozitivní ale je, že poslední dobou převládají ty kladné a povzbuzující. Žen v informatice přibývá, důkazem jsou i čísla; na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) ženy tvoří přes 20 % studentů a každým rokem toto číslo roste!

Stále ale není překvapení, že ženy v informatice jsou celkem vzácný úkaz. Já to vnímám jako problém, protože více žen by bylo přínosem v mnoha směrech. Přinášíme na věci nový pohled a nad problémy přemýšlíme jinak. Tak je to i v životě jako takovém v podstatě samozřejmostí. Je důležité, aby se muži a ženy naučili spolupracovat, celkově z toho mohou těžit všichni. Holky od informatiky bývají odrazovány a často jim chybí ženský vzor, proto nad tímto oborem ani moc nepřemýšlí.

Na FI MU ale potkáte spoustu inspirativních žen, které pracují na zajímavých projektech a vyvracejí předsudky. Fakulta je prostředí, kde se muži a ženy přirozeně mísí, pracují spolu v týmech a zjišťují, že toho mají hodně společného. FI MU taky spolupracuje s organizací Czechitas, která pořádá Letní školu IT pro středoškolačky, kde se holky učí věci ze světa IT. Pokud vás informatika láká a chcete se dozvědět více, je to skvělá příležitost!

Informační technologie hýbají světem a jsou budoucnost. Tvrdím, že bychom ji měli tvořit společně.

Pro mě je studium velká výzva. Samozřejmě, že je to těžké, ale vedle toho ještě bojuju s tím, že bych měla dokázat, že na to mám. Postupem času se to ovšem zlepšuje.

Chtěla bych povzbudit všechny, holky i kluky, ať se informatiky nebojí a jdou to zkusit! Opravdu nemáte co ztratit, můžete jen získat, tak jděte do toho!

O autorce: Tereza Hrbková je studentka 2. ročníku Bc. programu Informatika na FI MU

Další články k tématu

Mladý absolvent informatiky oceněný časopisem Forbes nahrazuje lidskou sílu počítačem

Mladý absolvent informatiky oceněný časopisem Forbes nahrazuje lidskou sílu počítačem

Díky studiu na Fakultě informatiky MU a svojí šikovnosti se Filip Široký dostal na stáž ke světové vědecké špičce v CERN a teď už tam má i stálou práci. Pokud studujete, možná je jedno z vašich letošních předsevzetí najít si praxi v oboru. Dá to sice víc práce a člověk někdy hlavně na začátku dostane …

číst více
Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Těžký je život studenta! Masarykova univerzita to ví, a proto se jim ho snaží co nejvíc ulehčit. Svým studentům nabízí širokou nabídku IT služeb, které můžete využít při učení, tisku, nebo dokonce i pokud hledáte bydlení. Studovna nonstop Pokud se zrovna nacházíte v Brně a potřebujete klidné místo ke studiu, můžete navštívit Celouniverzitní počítačovou studovnu …

číst více
Jak si dobře vybrat vysokou školu

Jak si dobře vybrat vysokou školu

Důležitá volba Zkuste si najít pár dvacátníků, třicátníků, pár lidí přes čtyřicet nebo přes padesát let a zeptejte se jich, která životní rozhodnutí považují za nejdůležitější. Mnoho jich určitě mimo jiné zmíní i rozhodování  o tom, na jakou vysokou školu jít studovat. To, co půjdete studovat, totiž do značné míry předurčí, čemu se budete velkou …

číst více