MUNI má svou ombudsmanku. Je jí právnička se 14letou praxí

1. 4. 2023 | Inspirace

ombudsman na MUNIRektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš jmenoval do nově vzniklé funkce univerzitní ombudsmanky právničku Evu Janovičovou. Úkolem ombudsmanky neboli ochránkyně práv na univerzitě bude vedle řešení krizových situací také prevence a osvěta. Zaměří se i na akademickou integritu či práci etické komise.

Absolventka práv na olomoucké univerzitě a Masarykově univerzitě v Brně má za sebou 14letou právní praxi. „Řešila jsem soudní konflikty i mimosoudní vyrovnání. Jsem zvyklá být v neustálém kontaktu s klienty a ráda komunikuji s lidmi, proto mne také pozice ochránkyně práv oslovila,“ vyjádřila se Janovičová při zasedání Akademického senátu univerzity, který schválil volbu výběrové komise.

„Studenti i zaměstnanci by měli vědět, že na škole existuje osoba, která se bude o věc zajímat, a je důležité, aby má činnost byla efektivní a pro všechny přínosná,“ doplnila nová ombudsmanka. Funkce se ujme prvního dubna.

Janovičová bude mít z pozice ombudsmanky v gesci mimo jiné prošetřování podnětů k ochraně práv, tvoření stanovisek a doporučení při řešení konkrétních případů, poskytování pomoci, mediaci a poradenství stranám konfliktů.

Měla by také podávat návrhy na systémová řešení a spolupracovat na řízení rizik. Garantovat bude plán univerzity na genderovou vyváženost. Dále bude přijímat nejen žádosti, stížnosti a oznámení vyžadující zvláštní postup a zvýšenou ochranu oznamovatelů, ale také v oblastech nerovného zacházení, akademické integrity a studijního poradenství.

Zdroj: MUNI

Další články k tématu

Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

Miliardář Daniel Křetínský pokračuje ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) nadále bude financovat výuku energetického práva. Schválil to akademický senát univerzity. Proti jsou však někteří studenti a hnutí Univerzity za klima. Skupina 150 studentů a absolventů poslala děkanovi fakulty otevřený dopis, ve kterém vyzývá k ukončení spolupráce EPH s fakultou. Holding …

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Brněnská Masarykova univerzita od září otevírá studijní program Design informačních služeb. Program vyniká svým individuálním přístupem a důrazem na praxi. Cílem studia bude propojit informační vědy s designérskými metodami. Podobný program zatím na žádné jiné škole v České republice není. Obor design informačních služeb vznikl na základě poptávky Masarykovy univerzity, která se sháněla po nových …

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovy univerzity v Brně vypadl minulý týden z okna filozofické fakulty. Tělo mladého muže bylo nalezeno ve čtvrtek pod okny komplexu budovy. Na místo dorazili záchranáři, kterým se ho již nepodařilo oživit. Tragédií se zabývá policie. Před fakultou vznikají pietní místa, kam studenti chodí zapalovat svíčky. „Záležitost je v šetření Policie České republiky, která také komunikuje s rodinou …