Marek Vítek: Odhalit fake news je čím dál složitější. Je to státem řízená propaganda

5. 9. 2018 | PR články

Jugoslávie, Kosovo, Sierra Leone, Afghánistán, Irák. Ve všech těchto válečných zónách Marek Vítek byl a přinesl z nich reportáže. Za svou bohatou novinářskou kariéru vystřídal řadu českých deníků a televizních projektů. Za zmínku jistě stojí pořady Na vlastní oči nebo Fakta. Následně působil ve funkci ředitele v dnes již zaniklé TV Pětka a poté v TV Metropol. Nyní se rozhodl své zkušenosti předat dál – stal se garantem nového vysokoškolského studia Mediální management na NEWTON University.

 Marek_Vítek3

Co mladého novináře posune nejvíce vpřed?

Každý novinář se celou svou kariéru posouvá vpřed a vpřed ho posouvají hlavně setkání s lidmi a s událostmi, které se dějí a které popisuje. Ve finále je jedno, jestli se ta událost stane v Praze, v Krumlově, v Iráku nebo v Afghánistánu. Mladým žurnalistům bych tedy radil, aby chodili po světě s očima otevřenýma, aby potkávali zajímavé lidi a poslouchali jejich příběhy.

 

Jak jste začínal svou kariéru vy?

Před 26 lety jsme si s fotografem Michalem Novotným koupili lístek na vlak a z hlavního nádraží jsme jeli do svého prvního konfliktu, který se odehrával v Abcházii. Měli jsme 200 dolarů, foťák a diktafon a skutečně jsme vlakem dorazili až do ozbrojeného konfliktu, kde jsme strávili 2 měsíce. Potom o tom vyšly reportáže v Reflexu, v Respektu, zvali nás do televizí, kde jsme v našich 19 letech velmi zasvěceně kritizovaly OSN, že není schopná nic dělat s konfliktem v Abcházii. Byla to cesta, která mi dala strašně moc.

 

Za život jste byl svědkem mnoha válečných konfliktů. Který pro vás bylo nejtěžší sledovat?

Žádný válečný konflikt není příjemný. Mně osobně se nejvíce dotýkaly válečné konflikty, kde obětmi byly děti. Setkali jsme se s tím třeba s fotografem Honzou Šibíkem v Sierra Leone, kde místní rebelové usekávali malým dětem ruce a nohy, aby proti nim nemohly bojovat až vyrostou. To byl pro mě velmi silný zážitek.

 

Jakou budoucnost má podle vás tradiční žurnalistika?

Já žurnalistiku nedělím na tradiční a netradiční, já žurnalistiku dělím na kvalitní a nekvalitní a kvalitní žurnalistika má vždy velkou budoucnost.

 Marek Vítek

Každý den nás zasahuje nespočet informací skrze různá média. Jak lze tyto informace filtrovat a vybírat z nich ty podstatné?

Když máte všeobecný přehled, alespoň základní vzdělání a přehled o světě, tak na spoustu informací prostě nereagujete. Jste k nim neteční, protože víte, že pro vás buď nejsou podstatné a nebo si je hned vyhodnotíte jako nepravdivé. Pro mě je to tedy všeobecný rozhled, základní inteligence a alespoň základní vzdělání.

 

Je šíření fake news a hoaxů v současné době častější než tomu bylo dříve?

Šíření fake news a hoaxů je častější, protože onlinová média si vydobyla už poměrně silnou pozici a tradiční média jsou zatlačovaná někam do koutů. Proto se na online média soustředí i státní propaganda, což velmi využívá třeba Rusko. Fake news už nejsou jenom legrácky novinářů, ale je to státem šířená propaganda, takže odhalit jí je čím dál tím složitější.

 

V minulosti jste pracoval v Mladé frontě. Jaký názor máte na současnou kauzu ovlivňování médií?

Já si myslím, že deníky Mladé fronty, jak Lidové noviny tak Mladá fronta DNES, již dlouhodobě neplní roli hlídacího psa demokracie. Těžko totiž novináři mohou hlídat svého šéfa, Andreje Babiše, co vyvádí na Ministerstvu financí nebo co další ministři z hnutí Ano vyvádí na dalších ministerstvech. Pro mě jako pro bývalého novináře už tedy Mladá fronta ztratila informační relevanci.

 

Proč jste se rozhodl spolupracovat s NEWTON College? Čím je pro vás tato škola výjimečná?

NEWTON University je pro mě výjimečná sepětím s praxí. Je to otevřená, přátelská a velmi profesionální vysoká škola.

 

 

Marek_Vítek1

Marek_Vítek4

Další články k tématu

NEWTON College během pandemie posílila a mění se na NEWTON University

NEWTON College během pandemie posílila a mění se na NEWTON University

Vysoké škole NEWTON College se podařil přechod na on-line výuku. I během pandemie tak škole roste počet studentů. Rozhodla se proto nabídnout plnohodnotné studium odkudkoli na světě a nový obor v angličtině. Právě kvůli zahraniční expanzi mění svůj název na Vysokou školu NEWTON – NEWTON University. Škola, která nabízí byznysové obory, s novým názvem lépe …

číst více
Studovat byznys anglicky v Praze? Je to možnost i pro Čechy, kteří nemohou vyjet

Studovat byznys anglicky v Praze? Je to možnost i pro Čechy, kteří nemohou vyjet

Spousta českých studentů chce studovat v angličtině. Zlepšit si jazyk, načerpat mezinárodní know-how, seznámit se s cizinci a připravit se na kariéru v globálním byznysu ale mohou i během studia v Praze. Byznysově orientovaná soukromá vysoká škola NEWTON University nově spouští obor v angličtině: Bachelor in Global Business and Management. A dá se zvládat i …

číst více