Fenomén vysokých škol: studentské časopisy

4. 1. 2010 | Studentský život

Každý je rád informován o dění kolem sebe. Vyhledáváme informace, které potřebujeme ke každodennímu fungování, zajímáme se o akce, které by nás bavily, čas od času sháníme něco ke koupi, potřebujeme sdělit něco ostatním, podílet se na zlepšení svého dočasného životního prostředí… To jsou důvody, ze kterých vznikají na všech vysokých školách zpravodaje a časopisy, studentská svépomoc.

Z tiskáren na monitor
Historie studentských plátků je možná stejně dlouhá jako jejich alma mater – vysokých škol. Potřeba si někde postěžovat na nevyhovující podmínky, poradit se se zkušenějšími, odreagovat se u vtipného sloupku či podělit se o neobvyklý zážitek tu byla vždycky. Student je tvor družný a psané slovo k odvaze v projevu přímo vyzývá. V míře kreativity a sdílnosti zůstali studenti zřejmě pořád stejní, časem se mění jen médium: studentské časopisy mizí z přednáškových místností a pomalu, ale jistě dostávají interaktivní, elektronickou podobu. Pravda, mizí tím možná poetika pomuchlaného sešítku, který vám zkrátí cestu tramvají na kolej, na druhou stranu získává váš oblíbený měsíčník na internetu na nové dynamice, lákavosti a efektivitě.
Některými ze stálic, které se ještě pevně drží své papírové formy a dosud nedisponují ani nejzákladnější webovou stránkou, jsou např. poměrně nový časopis Masarykovy univerzity v Brně LeMUr, nebo časopis spolku mediků z Lékařské fakulty UP v Olomouci HAD, který vychází 2× ročně. Většina jejich „kolegů“ už si našla cestu do kyberprostoru a některé dokonce vznikly až přímo tam (těm se říká také e-zíny, tedy elektronické magazíny).

Proč, nač, zač…
Nejdůležitějším prvkem časopisů, o kterých zde píšeme, je fakt, že je vytvářejí studenti sami. Tím rapidně stoupá možnost, že v daném čísle najdete právě to, co vás aktuálně nejvíc pálí nebo zajímá. Právě vy jste totiž cílovou skupinou a zároveň se můžete snadno stát i tím, kdo se na vzniku zpravodaje podílí. Od studentských časopisů můžete očekávat opravdu pestrý obsah. Samozřejmostí jsou novinky z vaší univerzity, fakulty či katedry, pozvánky či reportáže z různých konferencí a workshopů, články k ožehavým tématům (jako jsou např. plagiátorství či fronty na studijním) i odbornější příspěvky z oblasti vědy. Velmi důležitou součástí studentských časopisů jsou články, diskuse a ankety k životu studenta: je lepší privát či kolej, která menza nejlépe vaří, kde se studenti scházejí a co je nejvíc štve? Pobavit vás mohou fejetony, studentské vtipy i reálné historky, hodí se jednoduché recepty. Mnoho časopisů také nabízí přehled kulturních akcí ve vašem městě, zveřejňuje recenze na nové filmy, alba či knihy, nebo přináší fotoreportáže z těch nejzajímavějších koncertů. Dočíst se ale můžete i mnohé o cestování, zahraničních studijních programech či stipendiích. Oceníte určitě také zajímavé soutěže, možnost inzerovat či hledat si brigádu nebo práci. Některé časopisy nabízí dokonce i univerzitní seznamku. V neposlední řadě jsou potom studentské zpravodaje ideálním místem pro vaši vlastní tvorbu či reklamu. Studentské časopisy tedy přináší do vašeho – jinak jistě velmi vytíženého – studijního života mnoho pozitiv. Kromě užitečných informací a možnosti vyjádřit nadšení či nesouhlas s aktuálním stavem na vaší škole zde najdete i místo pro vlastní invenci a trochu odreagování. Můžete si nezávazně vyzkoušet, jaké to je být redaktorem, co obnáší vydávání a distribuce časopisů a jaký zájem o vaši práci vlastně je. V neposlední řadě je významným plusem studentských časopisů, že jsou zadarmo nebo za symbolický poplatek.

I na mojí škole?
Není v našich silách poskytnout úplný přehled všech internetových zpravodajů, které reflektují dění nejen mezi studenty na všech našich vysokých školách. Nabízíme vám přehled alespoň některých z nich.
Univerzita Karlova v Praze má svůj mateřský web UKáčko, na kterém kromě novinek ze všech fakult naleznete třeba i videa, rozhovory či vyjádření k aktuálním událostem obecně. Jednotlivé fakulty pak zřizují vlastní zpravodaje: např. na Filozofické fakultě je to FFakt ke žhavým problémům fakulty, revize oborů, fotogalerie z akcí, možnost hodnotit v anketách a komentovat), na Fakultě humanitních studií Humr (vychází primárně v papírově podobě 6× do roka po 200 kusech), na Fakultě sociálních studií Sociál (např. harmonogram akademického roku, rady studentům), Matematicko-fyzikální fakulta vydává Obrázky žlutých růží (především příspěvky studentů o vědě i studiu).
Na Vysoké škole ekonomické v Praze si mohou studenti počíst v i-listu s názvem Studentský list, kde najdete celou řadu rubrik věnovaných mnoha tématům od kariéry až po komiksy. České vysoké učení technické v Praze ** vydává interní zpravodaj, Bulletin Fakulty elektro-technické.
Masarykova univerzita v Brně dává prostor studentům například v časopise Právnické fakulty Octopus (vychází především papírově) nebo ve zpravodaji oboru Knihovnictví a informační věda na Filozofické fakultě, který nese název Kivi.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci zase funguje webový magazín Helena v krabici, který má dokonce vlastní studentskou televizi. Oficiálněji podané zpravodajství poskytuje Žurnál.
Svůj studentský web T-UL má také Technická univerzita v Liberci, na stránkách narazíte na mnoho zajímavých informací, od zpráv z konferencí po jízdní řád Liberce. **Západočeská univerzita v Plzni
vydává studentský magazín Dioné, ze specializovanějších zpravodajů zmíníme alespoň Antropowebzin, časopis Katedry antropologických a historických věd.
Studentům všech vysokých škol jsou pak určeny takové stránky jako Prostorweb nebo Študák. Mnoho užitečných a zajímavých informací najdete samozřejmě také na našem webu!