školství

Jednotné přijímačky prohlubují nerovnosti ve vzdělání, míní EDUin

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy by neměly být povinné. Uvedla to nezisková organizace EDUin. O podobě zkoušek by podle ní místo toho měli rozhodovat ředitelé, kteří by měli mít možnost vytvořit kritéria zkoušek s ohledem na charakter studia a podmínky školy. Dobrovolné konání jednotných přijímacích testů navrhl programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký v rámci představení Auditu …

číst více

Bílé prádlo, žádné culíky. V Japonsku se bouří proti školním pravidlům

Japonské školy jsou známy svými přísnými pravidly odívání a vzhledu. Kontroluje se vše – od ponožek až po účes. Tvrdá opatření mají v Japonsku dlouho historii a na začátku to učitelé vlastně vůbec nemysleli špatně. Dnes ale veřejnost i studenti volají po větší svobodě a důstojných podmínkách. Jen bílé spodky Studenti základních a středních škol musí …

číst více

Bývalý rektor UPOL a prorektorka UK zamířili na ministerstvo

Bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller a dosavadní prorektorka Univerzity Karlovy Radka Wildová doplnili od února tým ministra školství Jana Gazdíka. Wildová působí nově ve funkci náměstkyně pro vysoké školy. Miller je Gazdíkův politický náměstek. Informoval o tom resort školství. Wildová se chce ve své nové funkci zaměřit na internacionalizaci a modernizaci vysokoškolského vzdělávání …

číst více

Učitelům rostou platy, školám zase zájem o pedagogiku

Zájem o studium na pedagogických fakultách vysokých škol roste. Vyplývá to z údajů, které poskytly jednotlivé školy. Souviset to může mimo jiné i s navýšením platů ve školství. Průměrný plat učitele na nižším stupni základní školy momentálně činí 45 tisíc hrubého, naopak platy vysokoškolských vyučujících stagnují. Podle serveru Novinky.cz tak na tom absolventi pedagogických fakult budou lépe …

číst více

Nacisty inspirovaly britské školy. Chtěli podle nich učit nové vůdce

Druhá světová válka skončila před více než 70 lety. Jako největší konflikt v dějinách lidstva ale stále zůstává v centru zájmů vědců a odborníků. Jedním z nejnovějších poznatků o druhé světové válce je ten, že elitní německé školy, které měly za úkol vycvičit budoucí vůdce třetí říše, použily jako svůj vzor britské soukromé školy typu Eton a Harrow. …

číst více

Zaměstnanci vysokých škol si poprvé vydělali méně než učitelé středních škol

Průměrná mzda zaměstnanců vysokých škol byla v uplynulém roce poprvé nižší než platy učitelů středních škol. Středoškolský učitel si za měsíc vydělal v průměru zhruba o 650 korun víc. Může za to dlouhodobé snižování množství peněz, které ze svého rozpočtu dává školám ministerstvo školství. Letošní rozpočet ministerstva školství letos činí 239,6 miliardy korun. Vysoké školy z něj …

číst více

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Střední školy se vypořádávají s řadou organizačních problémů. Musí skloubit přijímací zkoušky, prezenční výuku na nižším stupni víceletých gymnázií a od 24. května i výuku ostatních studentů. Zároveň organizují maturity za přísných hygienických podmínek, včetně pravidelného testování, které si školy musí samy zajistit. Někteří zástupci středních škol jsou proto toho názoru, že plně otevřít od 24. …

číst více