O nás

Filozofická fakulta Univerzity Palackého a krásné prostředí města Olomouce? Nerozlučná dvojice.

Omlazení. S každým novým akademickým rokem do Olomouce proudí davy studentstva ze všech koutů České republiky, ale i ze zahraničí. Tohle město nikdy nezestárne a je plné kaváren, hospod, bister a dalších zašíváren, na které nezapomenete. A které taky nabízí nekonečné možnosti studentského přivýdělku.

Láska. „Je stejnej pohled na dvojice namačkané u trojice, jen vzpomínek je mnohem více a příjemně bolí,“ zpívá o Olomouci písničkář Karel Plíhal. Je to klišé, jenže to opravdu říká každý, kdo tu kdy aspoň pár dní pobyl – Olomouc je skvělé (nejen) studentské město, které lidi prostě milují.

Odvaha. Jsou témata, která hýbou světem mimo filozofickou fakultu, jako migrační krize, udržitelný rozvoj, genderová rovnost, politická reprezentace země… A jsou záležitosti, jejichž řešení je podstatné lokálně, třeba stavba mrakodrapu. Do veřejného prostoru aktivně vstupují představitelé a představitelky filozofické fakulty i zástupci a zástupkyně studentské obce. Důležité je nejen myslet, ale také konat.

Morava. Moravská Cambridge, tak se přezdívá Olomouci. Není se čemu divit, dějiny tohoto statisícového města jsou univerzitou výrazně ovlivněné už od jejího založení v roce 1573. Je to nejstarší univerzita na Moravě, po Karlově univerzitě druhá nejstarší v České republice, a pravidelně se umisťuje na prestižních pozicích mezinárodních srovnávacích žebříčků. (prolink sem https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/univerzita-palackeho-dosahla-v-prestiznim-sanghajskem-zebricku-historicky-nejlepsiho-umisteni-1/)

Odpočinek. Zelená uzdravuje unavené oči, nejlépe se odpočívá v klidu přírody. Že se to vylučuje s budovami filozofické fakulty, když jsou v centru města? Ale kdeže. U hradeb, které lemují budovy na Křížkovského 10 a 12, máme vhodné místo k venkovní svačince, oddechu či procházce, parkánové zahrady. A pod nimi nekonečnou zeleň Bezručových sadů.

Umění. Galerie sem, divadlo tam. A spolky, studentské spolky. Jen na fildě je jich asi 20 a výrazně ovlivňují kulturní život města. O festivalech typu Academia Film Olomouc ani nemluvě. AFO je tím, co v budově Konviktu (oficiálně Uměleckého centra UP) a na dalších místech zaručeně rozzáří každý olomoucký duben.

Cesta. Na všechny budovy filozofické fakulty je možné dojít bez problému pěšky a z jedné do další to bude trvat maximálně 20 minut. Z Křížkovského 10, 12 a 14 na Konvikt, z Konviktu pak na Vodární nebo třídu Svobody 8 – svěží procházka historickým centrem zaručena. Jsme na akademické půdě, ale pořád v samotném srdci Olomouce, kde je vše pěkně na dosah ruky.

Na fildě se pořád něco děje.

Jste milovníci filmu? Nenechejte si ujít PAF (Přehlídku animovaného filmu), navštivte některou z projekcí studentské iniciativy Pastiche Filmz nebo mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. AFO pořádá přímo fakulta a jeho hybnou silou jsou právě studenti, kteří mají v rukou organizaci od produkce po dramaturgii. Epicentrem festivalového dění jsou pak divadelní a filmové sály skvostného Konviktu. Ten ožívá i hudbou, zvláště při festivalu MusicOlomouc

Podívanou všeho druhu můžete zažít během Dnů židovské kultury Olomouc nebo Dnů lusofonní kultury. Další tradiční akcí, na které se fakulta podílí, je Noc venku na podporu lidí bez domova.

A co teprve studentské aktivity? Politologický klub, Japonský klub Olomouc, Cech studentů historie, Ruský klub Olomouc… Kolik oborů, tolik spolků, které pořádají nejen katederní večírky.

Pokud jde o vědecké aktivity, v Olomouci máme třeba Centrum pro výzkum německé moravské literatury nebo filosofické Centrum pro práci s renesančními texty.

Obecní jazykovědci zkoušejí, co všechno vyčtou z eye-trackeru, a historici umění spolupracují s chemiky na nových metodách bádání díky projektu Arteca

Nezanedbáváme ani současné dění - všechno možné i nemožné o médiích a kultuře najdete v Medkultu a například projekt Sinofon (Sinophone Borderlands – interaction at the Edges) zkoumá vlivy čínské kultury na okolní státy.

Katalog studijních programů

Web

Kde nás najdeš

Filozofická fakulta

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 511/10
771 80 Olomouc

Přihlášky a přijímačky

PODMÍNKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ

Přijímací zkoušky pro bakalářské studium:

Pro většinu bakalářských programů FF UP je základem přijímací zkoušky písemný test SPF (test předpokladů ke studiuna FF UP). I když se student hlásí na více studijních programů, koná jen jeden společný test SPF, jehož výsledek bude započten ke všem přihláškám. Na některé programy je k přijímací zkoušce kromě SPF předepsán i PT (písemný test ze studijního programu) – koná se v těsné návaznosti na písemný test SPF v tentýž den nebo den těsně následující. U programů, kde je kromě SPF předepsán i UP (ústní pohovor), proběhne UP nejpozději s týdenním odstupem, zpravidla však v tentýž den nebo den těsně následující.

 

  • Elektronická přihláška: 790 Kč

Aktuality

Doplňující informace

Jak je to v Olomouci s bydlením?

Koleje jsou asi 10-15 minut pěšky od jednotlivých budov fakulty. Kdyby se vám po ránu nechtělo po vlastních, můžete jezdit na kole nebo naskočit do tramvaje, všechno je “na trase”. Pokud byste chtěli raději do podnájmu, buďte bez starostí. Historické centrum a ulice poblíž jsou plné “privátů”, za dostupnou cenu můžete zkusit spolubydlení. Genius loci jako bonus zdarma.

Statistika nuda je, ale kolik že máme studentů, studentek a vyučujících?

Pěkně popořadě. Na filozofické fakultě vyučuje více než 300 pedagogů a pedagožek a studuje asi 5500 nadějných budoucích bakalářů, magistrů nebo doktorů. Každý rok absolvuje přibližně tisícovka z nich.

Když jsme u těch absolventů, kdo slavný má za sebou studium na FF UP?

Z české televizní obrazovky budete znát Jakuba Železného a z rozhlasových vln podle hlasu zase Víta Pohanku. Možná jste už někdy viděli dokumentární fotografie Vladimíra Birguse a Jindřicha Štreita, jejichž dílo přesahuje naše zeměpisné šířky. Velmi si vážíme i našeho prvního polistopadového rektora, prof. Josefa Jařaba. Anebo Jiří Pavlica, který stojí v čele folklórně-alternativní kapely Hradišťan, dále pak dramatik David Drábek… Jestli chcete vědět víc, prozkoumejte náš absolventský web.

Odkud kromě Facebooku se dá pravidelně dozvědět o tom, co se děje na fakultě?

Zkuste Aspekt, náš pravidelný newsletter. Rozhovory s akademiky v něm vedou studenti a studentky a určitě vás překvapí, co všechno se v tomto stylově zpracovaném plátku dočtete. Takže Aspekt. A málem bychom zapomněli na Rádio UP Air, které vysílá přímo ze srdce Konviktu a informuje o ledasčem, co se děje na celé univerzitě.

Co je to UPoint?

Ano, na Univerzitě Palackého vážně všechno možné pojmenováváme tak, aby to bylo UP. Výjimkou není ani univerzitní obchod plný dárečků nebo třeba udržitelné módy s naším logem, který zároveň funguje jako informační centrum. A kde? No přeci na Horním náměstí, co by kamenem dohodil od Caesarovy kašny.

Kontakt

Filozofická fakulta

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 511/10
771 80 Olomouc