Co je pravda a co ne? 7 nejčastějších mýtů okolo studia MBA

13. 9. 2023 | PR články

MBA mýtyZvažujete studium MBA, jenže jste zaslechli, že z nějakého důvodu to není nic pro vás. Jste si ale jisti? K MBA se váže řada domněnek, které jsou sice rozšířené, zato nepravdivé. Vybrali jsme pro vás ty nejfrekventovanější.

 1. Nemám na to věk

Realita: Na studium není nikdy příliš pozdě ani příliš brzy!

Produktivní věk obecně se stále prodlužuje a s ním se posouvá i hranice (nejen profesní) zralosti – takže padesátník spíš než o odchodu do penze zvažuje kariérní posun, je studium MBA vhodné opravdu pro každého.

Je fakt, že s věkem je stále těžší vstřebávat teoretické znalosti, zato však roste schopnost logického myšlení. Využijte šanci dopřát mozku pravidelný trénink, zahřeje to i vaše sebevědomí. Jistě, vykročit ze zajetých kolejí v padesáti chce větší odhodlání než ve třiceti, ale odměna je sladká. Studovat znamená rozšířit si obory. Obohatíte si život, budete mít přehled o nových trendech, získáte know-how, které využijete v profesi i v podnikání.

Nebo si naopak myslíte, že jste na MBA studium příliš mladí? I pokud svoji kariéru teprve rozjíždíte, může vám MBA studium poskytnout skvělý odrazový můstek k rychlejšímu profesnímu růstu. Studovat MBA je tedy možné klidně ihned po ukončení vysoké školy, případně dokonce ještě během ní. Získáte tak konkurenční výhodu oproti ostatním absolventům VŠ již do začátku kariéry.

Abychom zmínili i konkrétní čísla, například na institutu CEMI, který je největším poskytovatelem MBA studia v České a Slovenské republice, studuje 56 % studentů ve věku 41–60 let, 32 % je ve věku 31–40 let. A studentů do 30 let je zde 8 %. A jen pro zajímavost, našemu nejstaršímu absolventovi bylo dokonce 81 let! To je důkaz toho, že studovat se dá opravdu v každém věku!

 

2. MBA je titul, který ocení akorát manažeři

Realita: Vystudovat MBA se vyplatí všem, kteří se neobejdou bez znalostí řízení.

MBA je studium skutečně vhodné pro lidi zastávající manažerské posty. Mezi ně ale nepatří jen manažeři, ale také majitelé menších a středních firem, živnostníci a starostové obcí. Ti všichni potřebují znalosti z oblasti řízení, tudíž ocení specializované vzdělání, jaké poskytuje MBA. Důležitý je samozřejmě individuální přístup při studiu.

MBA studium je ale ideální i pro ty, kdo se chtějí na manažerské posty teprve propracovat. V takovém případě funguje MBA studium jako skvělý odrazový můstek, jelikož získáte konkurenční výhodu na trhu práce a otevřou se vám dveře k postupu na vyšší manažerské pozice.

 

3. Nemůžu studovat MBA, když nemám vysokou školu

Realita: Vysokoškolský titul ke studiu MBA nepotřebujete.

Je pravda, že MBA je o profesním vzdělávání těch, kdo se ucházejí o manažerské posty, nebo už na nich působí. A takoví lidé často bývají absolventy VŠ. Pravdou ovšem je, že MBA můžete studovat i bez vysokoškolského vzdělání.

Jediným předpokladem ke studiu MBA je středoškolské vzdělání zakončené maturitou a také praxe, tedy vaše dosavadní profesní kariéra. MBA nechce suplovat vysokoškolské studium, je to kariérní vzdělávání, které ho pouze skvěle doplňuje. Jak už bylo řečeno, zaměřuje se na problémy z praxe, ve hře jsou tedy zkušenosti, nikoliv vaše znalosti získané na akademické půdě. Například na institutu CEMI studuje 73 % lidí s VŠ a 27 % lidí se SŠ.

 

4. Proč bych měl sedět ve škole, když se můžu učit v praxi

Realita: Při studiu MBA řešíte své aktuální problémy ve firmě či zaměstnání.

Praxe je samozřejmě skvělá učitelka, ale nevyhnete se metodě pokus omyl, která bývá dost drahá a v důsledku ztrátová. Jako dobří šéfové se neobejdete bez dobrých znalostí řízení. A manažerské vzdělání vám je zprostředkuje, aniž byste museli tápat v tmách, složitě hledat a ztrácet čas i schopné zaměstnance.

Navíc MBA studium na institutu CEMI je koncipované velmi prakticky a každý student se zaobírá konkrétními problémy, jež ho v práci pálí. Během studia zjistíte, v čem se potřebujete zlepšit, a na tom pak pracujete při psaní seminárních prací z jednotlivých předmětů i při tvorbě závěrečné diplomové práce. Nejde tedy o biflování znalostí, ale o případové studie a diskuse o aktuálních situacích, jež potřebujete ve své profesi řešit. Navíc ve školních lavicích u nás opravdu sedět nebudete, celé studium je výhradně online.

 

5. Studium je v angličtině, kterou ale moc dobře neovládám

Realita: Některé obory se vyučují v cizím jazyce, většina je ale v češtině.

Až na dvě výjimky jsou všechny online MBA obory, které můžete na institutu CEMI studovat, v českém jazyce. První výjimkou je obor Global Business Leadership, jenž zprostředkovává znalosti z mezinárodního byznysu a přednášející jsou odborníci z mnoha zemí, z USA, Francie, Itálie, Brazílie, Španělska nebo z Irska. I druhý obor Marketing Management and Iinternational Business vyučují zahraniční lektoři, kteří vám pomohou stát se marketingovými a obchodními experty na mezinárodní úrovni.

 

6. Jsem velmi vytížený a nemám čas dojíždět do školy

Realita: Celé studium probíhá online formou.

Všichni naši studenti jsou pracovně vytížení lidé, kteří mají navíc rodiny a chtějí se věnovat svým zálibám. Proto tomu přizpůsobujeme i online MBA studium, které sice samozřejmě není jednoduché, ale lze ho absolvovat odkudkoli.

Nemusíte tedy nikam dojíždět, složitě hledat ubytování, brát si dovolenou. Studujete, kdykoliv máte volnou chvíli, odkudkoliv chcete, z kanceláře, z obýváku nebo třeba z pláže na druhém konci světa. Kontakt s lektory, studijním oddělením i se spolužáky probíhá v našem e-learningovém systému. V něm najdete všechny materiály a jeho prostřednictvím také odevzdáváte všechny práce. Lektoři, s nimiž jste ve spojení nejčastěji přes e-mail nebo videohovor, jsou k dispozici podle potřeby. Osobně se účastníte jen úvodního soustředění, pokud chcete.

7. Na tohle nemám peníze

Realita: Celou částku si můžete rozdělit do několika splátek v únosné výši.  

Školné za online MBA studium jistě není zanedbatelná částka v rozpočtu, nicméně není třeba uhradit celou sumu najednou. Máte možnost rozložit si financování do 12 měsíčních splátek – a věřte, nebudete jediní. Je třeba také dodat, že některým studentům přispívají na školné zaměstnavatelé. Pokud studium MBA zvažujete, zkuste se na tuto možnost svého zaměstnavatele zeptat.

Hlavně je ale dobré pojmout tuto sumu jako investici do budoucna, která se vám dřív, nebo později vrátí. Samozřejmě záleží na vašem úsilí, každopádně lze říct, že během svého produktivního věku si můžete díky studiu MBA přijít až na miliony korun navíc. A to je slušná návratnost, že?

Další články k tématu

Online MBA studium: Cesta k udržitelnější budoucnosti

Online MBA studium: Cesta k udržitelnější budoucnosti

Úspora nejen času a peněz, ale také přírodních zdrojů nebo energie. To jsou jen některé z pozitivních dopadů online studia MBA. Poptávka po vzdělávání na dálku roste. Jeho oblibu navíc umocnila pandemie. Není divu – tento způsob e-learningové výuky je šetrnější nejen k peněžence, ale také k přírodě. O ušetřeném čase ani nemluvě. Online MBA studium na institutu …

Studovat Unicorn University můžete i z Austrálie

Studovat Unicorn University můžete i z Austrálie

Studovat českou vysokou školu z druhého konce světa? Na Unicorn University nic neobvyklého. Díky akreditovaným distančním programům realizovaným plně online můžete studovat skutečně odkudkoli. Být vysokou školou, která je dostupná odkudkoli. Takové je poslání Unicorn University, která umožňuje studium online, a to včetně přijímacího řízení a závěrečných zkoušek. „Tím se otevírá možnost studia třeba maminkám …

Veletrh profesního vzdělávání chce ukázat, že titul MBA není bezcenný

Veletrh profesního vzdělávání chce ukázat, že titul MBA není bezcenný

Letošní, již 3. ročník, online veletrhu profesního vzdělávání CAMBAS hostí Vysoká škola Newton. Podle Jiřího Koleňáka, člena předsednictva CAMBAS, je to signál směrem k veřejnosti, že kvalitní profesní vzdělávání nabývá v Česku stále většího významu. Online veletrh akreditovaných programů MBA se uskuteční 29. března 2023 od 17:00 do 20:00 a je určený jednotlivým zájemcům o …