O studijních oborech

Speciál O OBORECH: Technologie odpadů a odpadové hospodářství

Kde bychom dnes asi byli bez odborného dohledu nad těmi tunami odpadků, nebýt profesionálů, kteří vědí, jak s odpadem nakládat, kde jej skladovat a jak jej případně znovu zužitkovat? Raději snad nemyslet. Hlavně proto má asi problematika odpadového hospodářství na našich vysokých školách tak významnou úlohu.

Speciál O OBORECH: Právnické obory na veřejných školách

Pokud jste se po dlouhém uvažování rozhodli jít studovat právo, ještě nejste tak úplně za vodou. Budete se totiž muset rozhodnout, na kterou školu se vydáte a jestli se budete už od začátku nějak specializovat. V tomto článku vám přinášíme základní přehled vašich možností na státních školách. Pozn. Článek byl 24. 10. 2011 aktualizován (kav).

POROVNÁNÍ OBORŮ: Logistika

Logistika je stále populárnější obor, který lze v Česku studovat už na třech různých vysokých školách. Následující článek se zaměřuje především na srovnání jednotlivých studijních programů logistiky v dopravě a spojích, ale také na kombinaci tohoto oboru se studiem informačních systémů.

číst více

O studiu vinařství s mistrem světa v řezu vinné révy

„Než jsem začal studovat vinařství, myslel jsem si, že už mu trochu rozumím. Ale když jsem na školu nastoupil, zjistil jsem, že neumím skoro nic," říká možná trochu skromně student vinařství Stanislav Škrobák. Co všechno ale může klukovi pocházejícímu z vinařské rodiny, a navíc letošnímu mistrovi světa v řezu vinné révy identicky zaměřené studium vlastně ještě dát? I na to jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

Speciál O OBORECH: Strategický management

Rádi byste se uplatnili v ekonomické sféře? Studium Strategického managementu vám může otevřít cestu. Budete se podílet na budování krátkodobé i dlouhodobé firemní strategie v tržním prostředí.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Analytická chemie

Chemie jako taková je široká vědní disciplína, a proto je dobré se v ní od počátku nějakým směrem specializovat. Analytická chemie je jednou z možností. Studovat ji můžete hned na několika vysokých školách v České republice – pojďme se podívat na přehled možností.

Dentální hygienistka Jana Kučerová představuje mladý obor

V ordinacích zubařů se stále častěji setkáváme s dentálními hygienistkami. Jana Kučerová je jednou z nich. Mladý zdravotnický obor lze studovat na několika málo vyšších odborných školách a od roku 2008 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Speciál O OBORECH: Zoologie

Zajímali jste se na střední škole spíše o floru, nebo o faunu? Pokud o faunu, tak je náš dnešní speciál o oboru zoologie určen přímo pro vás. Dozvíte se v něm, kde se dá tato věda o říši zvířat studovat, jaké předměty vás čekají, co je třeba znát před přijímačkami a jaké vás případně čeká uplatnění.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Geologie

Planeta Země skrývá nejedno tajemství. Studium geologie může být jedním ze způsobů, jak se naší planetě přiblížit a více jí porozumět. Rozhodnete-li se pro podání přihlášky na tento obor, můžete si vybírat: přečtěte si z čeho.

Kameraman Ondřej Belica o studiu na FAMU a práci kameramana

Ondřej Belica má za sebou na svůj věk pestrou kariéru – podílel se např. na seriálech Comeback a Přešlapy nebo na dokumentu René. V následujícím rozhovoru vypráví o své práci i současném studiu na FAMU.