Toužíte po studiu na pražské „fildě“? Zvyšte své šance výběrem strategického oboru

17. 2. 2021 | PR články

IMG_7381„Tam se skoro nemá cenu hlásit, tam je nával,“ říkáte si možná při pohledu na počty uchazečů a studentů přijatých ke studiu na některém z velkých a populárních bakalářských programů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Byla by velká škoda vzdát se svého přání studovat na největší české humanitní fakultě jen proto, že vám při pohledu do seznamu nabízených programů utekla spousta jiných, stejně zajímavých možností. Na středních školách se o nich totiž příliš nemluví, a pokud je vidíte poprvé, mohou na vás působit „exoticky“ nebo natolik specializovaně, že si jen těžko představíte, jak byste se připravili k přijímačkám.

Takzvané strategické obory, provozované na řadě pracovišť FF UK, vám mohou otevřít dveře do zemí, kde leckdy žijí stamiliony či rovnou miliardy lidí. Odborníky, kteří by se orientovali v tamních poměrech, znali místní kulturu a jazyky, bude nevelká země, jako je Česká republika, potřebovat vždycky. Z čeho všeho si na FF UK můžete vybírat?

ff_uk-8447

Můžete se například stát specialisty na jazyky, historii, kulturu a současnost vybraných asijských zemí díky programu Asijská studia. Zkuste si na chvíli představit možnosti svého budoucího uplatnění v situaci, kdy ovládnete některý z indických jazyků, naučíte se japonštinu nebo třeba indonéštinu. Myslíte, že budete moci „jen“ překládat? Není to tak – jak se svou unikátní znalostí naložíte, bude jen na vás: můžete se uplatnit jako konzultanti v byznysu, diplomaté, novináři nebo lektoři, budete moci zůstat ve vědě, anebo budete obohacovat zahraniční i české kulturní prostředí vlastní autorskou tvorbou.

Zdá se vám Asie trochu z ruky? Poznejte lépe prostředí, v němž žijeme a které odedávna spoluutváří náš osud. Podívejte se, jaké specializace nabízí program Středoevropská studia. Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou země, u nichž máme často pocit, že toho o nich „víme dost“, protože jsou nám geograficky blízko: není to pravda. Skutečných odborníků na středoevropský region je u nás málo, a ti, kteří tu působí, se obvykle výtečně uplatní jako novináři, diplomaté i překladatelé; o firmách, které chtějí vstoupit na tamní trhy a hledají tlumočníky či prostředníky, nemluvě. Pod Středoevropská studia spadá také specializace Romistika – unikátní obor, který se vyučuje jenom na několika univerzitách na světě. A dobrá zpráva k přijímačkám? Pokud vás zaujmou třeba Maďarská studia, nikdo nepočítá s tím, že už budete maďarsky umět – naučíte se to až při studiu. A totéž platí i pro mnoho dalších programů a specializací.

IMG_3115

Pokud vám to všechno připadá trochu složité anebo těžko srozumitelné, nebojte se. Vydejte se na výlet po světě, který vám Filozofická fakulta Univerzity Karlovy může otevřít, hravějším způsobem. Putujte myší po mapě s názvem Svět FF UK a soustřeďte se na to, co vás oslovuje. Všímejte si, u čeho zpozorníte, co vás přitahuje a láká, anebo k čemu vás odedávna táhne talent. Určitě to dobře dopadne.

Přihlášky ke studiu bakalářských programů na FF UK můžete posílat do 28. února 2021. Těšíme se na vás!

Další články k tématu

Expedice Univerzity Karlovy objevila ztracenou hrobku v Egyptě

Další úspěch v oblasti české archeologie. Expedice egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy během minulého a letošního roku našla a prozkoumala ztracenou hrobku vysokého egyptského úředníka Ptahšepse. Jde o jeden z nejdůležitějších archeologických objevů posledních let. „Bylo to náročné pátrání trvající několik let. K znovuobjevení hrobky Ptahšepsese v roce 2022 vedlo detailní satelitní snímkování oblasti a studium […]

číst více

Chceš zažít studium společenských oborů? Zažij FSV UK!

Celofakultní prezentace, oborové přednášky, debata absolventů, stánky studentských programů nebo prohlídka nového Areálu Jinonice. To všechno nabízí Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v pátek 8. prosince na dni otevřených dveří, který letos nese podtitul „Zažij FSV UK“. Pětihodinový bohatý program nabízí široký výběr z přednášek, debat i doprovodného programu. V rámci prezentací jednotlivých oborů zástupci […]

číst více

Vysněné studijní obory ve studentském městě plném kultury

Filozofická fakulta je největší fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Devatenáct kateder nabízí více než šest stovek kombinací humanitních, sociálních, lingvistických a uměnovědných studijních programů. Stačí si vybrat. Studentský život v Olomouci nabízí mnohem více než jen samotné studium. Můžete zažít stovky různých věcí – podílet se na pořádání největšího evropského festivalu dokumentárních a populárně-vědeckých filmů […]

číst více