Toužíte po studiu na pražské „fildě“? Zvyšte své šance výběrem strategického oboru

17. 2. 2021 | PR články

IMG_7381„Tam se skoro nemá cenu hlásit, tam je nával,“ říkáte si možná při pohledu na počty uchazečů a studentů přijatých ke studiu na některém z velkých a populárních bakalářských programů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Byla by velká škoda vzdát se svého přání studovat na největší české humanitní fakultě jen proto, že vám při pohledu do seznamu nabízených programů utekla spousta jiných, stejně zajímavých možností. Na středních školách se o nich totiž příliš nemluví, a pokud je vidíte poprvé, mohou na vás působit „exoticky“ nebo natolik specializovaně, že si jen těžko představíte, jak byste se připravili k přijímačkám.

Takzvané strategické obory, provozované na řadě pracovišť FF UK, vám mohou otevřít dveře do zemí, kde leckdy žijí stamiliony či rovnou miliardy lidí. Odborníky, kteří by se orientovali v tamních poměrech, znali místní kulturu a jazyky, bude nevelká země, jako je Česká republika, potřebovat vždycky. Z čeho všeho si na FF UK můžete vybírat?

ff_uk-8447

Můžete se například stát specialisty na jazyky, historii, kulturu a současnost vybraných asijských zemí díky programu Asijská studia. Zkuste si na chvíli představit možnosti svého budoucího uplatnění v situaci, kdy ovládnete některý z indických jazyků, naučíte se japonštinu nebo třeba indonéštinu. Myslíte, že budete moci „jen“ překládat? Není to tak – jak se svou unikátní znalostí naložíte, bude jen na vás: můžete se uplatnit jako konzultanti v byznysu, diplomaté, novináři nebo lektoři, budete moci zůstat ve vědě, anebo budete obohacovat zahraniční i české kulturní prostředí vlastní autorskou tvorbou.

Zdá se vám Asie trochu z ruky? Poznejte lépe prostředí, v němž žijeme a které odedávna spoluutváří náš osud. Podívejte se, jaké specializace nabízí program Středoevropská studia. Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou země, u nichž máme často pocit, že toho o nich „víme dost“, protože jsou nám geograficky blízko: není to pravda. Skutečných odborníků na středoevropský region je u nás málo, a ti, kteří tu působí, se obvykle výtečně uplatní jako novináři, diplomaté i překladatelé; o firmách, které chtějí vstoupit na tamní trhy a hledají tlumočníky či prostředníky, nemluvě. Pod Středoevropská studia spadá také specializace Romistika – unikátní obor, který se vyučuje jenom na několika univerzitách na světě. A dobrá zpráva k přijímačkám? Pokud vás zaujmou třeba Maďarská studia, nikdo nepočítá s tím, že už budete maďarsky umět – naučíte se to až při studiu. A totéž platí i pro mnoho dalších programů a specializací.

IMG_3115

Pokud vám to všechno připadá trochu složité anebo těžko srozumitelné, nebojte se. Vydejte se na výlet po světě, který vám Filozofická fakulta Univerzity Karlovy může otevřít, hravějším způsobem. Putujte myší po mapě s názvem Svět FF UK a soustřeďte se na to, co vás oslovuje. Všímejte si, u čeho zpozorníte, co vás přitahuje a láká, anebo k čemu vás odedávna táhne talent. Určitě to dobře dopadne.

Přihlášky ke studiu bakalářských programů na FF UK můžete posílat do 28. února 2021. Těšíme se na vás!

Další články k tématu

Ohýbal jsem mozek směry, které jsem považoval za nemožné, říká student

Ohýbal jsem mozek směry, které jsem považoval za nemožné, říká student

Znáte ty obory, u kterých se divíte, že jdou vystudovat? Tak například logika. Je vyučována na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde patří mezi nejmenší a pro mě navíc naprosto nepředstavitelné obory. Když mi o ní za slunného červnového odpoledne ve stínu pod stromy na pražské Letné s nadšením začal vyprávět student Vít Fojtík, logika najednou přestala …

číst více
Rodina, kterou na jiné fakultě nepotkáte

Rodina, kterou na jiné fakultě nepotkáte

Každé jaro přinese nejen maturantům zamyšlení nad vlastní budoucností. V tuto chvíli všechny vysoké školy napnout veškeré síly a začne „boj“. My z KTF často v tuto chvíli slýcháme otázku: „A proč studovat u Vás? Vždyť u Vás studují jen kněží a jeptišky.“ Ti poučenější, kteří ví, že valnou většinu studentů tvoří mladí lidé bez příslušnosti k nějakému řádu, …

číst více
Vyber si tu správnou vejšku! Univerzita Karlova ti nabízí tradici, špičkovou kvalitu a téměř 600 studijních programů!

Vyber si tu správnou vejšku! Univerzita Karlova ti nabízí tradici, špičkovou kvalitu a téměř 600 studijních programů!

PŘIPOJ SE NA „NA KARLOVKU ONLINE“. UŽ TUHLE SOBOTU 28. LISTOPADU OD 9 HODIN! V době, která nepřeje osobním setkáním a studentský veletrhům, vám představíme studijní nabídku Univerzity Karlovy on-line. Náš živý přenos začíná už v sobotu 28. listopadu v 9 hodin ráno na webu www.nakarlovku.cz. Formou chatů se můžete ptát na to, co vás zajímá – ať …

číst více