Maturanti

Velký přehled pro maturanty: Pohlídejte si daně, pojištění i status studenta

Jsem ještě student? Kdy se mám hlásit na úřad práce? Kolik si mohu při studiu přivydělat? Do kdy na mě mohou rodiče uplatňovat daňové zvýhodnění? Tyto i mnoho dalších otázek mívají studenti především po ukončení střední školy. V tomto článku se vám pokusíme na vše potřebné odpovědět. Zdravotní a sociální pojištění Začněme tím, kdy je nutné …

číst více

Jak dopadly letošní maturity? Studenti se zhoršili!

Společnost Cermat, která je organizátorem českých státních maturit, již zveřejnila první výsledky, data a údaje letošních zkoušek. Sečteno podtrženo, žáci čtvrtých ročníků středních škol se v porovnání s loňským rokem výrazně zhoršili. Nejhůře dopadla matematika a německý jazyk. Český jazyk, matematika, cizí jazyky – ve všech těchto kategoriích byli letošní maturitanti o nějakou tu desetinu procenta horší …

číst více

Užitečné weby pro maturanty

Už za několik dní čeká studenty středních škol společná didaktická část státních maturit a následně profilová část, tedy ústní zkoušky. Času na přípravu už mnoho nezbývá, proto je důležité mít rychle po ruce ty nejlepší zdroje. Přinášíme vám přehled webových stránek, kde najdete veškeré informace nutné k přípravě i úspěšnému absolvování maturit. Didaktické testy Didaktický test …

číst více

10 rad, jak přežít maturitu

Sotva jste poprvé v tomto školním roce usedli do lavic a už byste měli řešit maturitu? Květen se sice zdá být daleko, reálně ale až zas tolik času nezbývá. Přinášíme vám deset rad, jak poslední rok na střední škole zvládnout co nejlépe. 1. Školní rok si rozvrhněte Možná si říkáte, že dlouhodobé plány nemají smysl, …

číst více

7 rad od mazáků-maturantů

Maturita se zatím zdá daleko, vždyť je teprve září a školní rok právě začal. V mnoha směrech se na ni ale dá připravit už teď. Bývalí maturanti na základě svých vlastních zkušeností poradí, jak zkoušku dospělosti zvládnout. Pozn. Článek byl 8. 9. aktualizován. (kav)

číst více

VUT v Brně opět rozdává stipendium pro 500 nejlepších absolventů SŠ

Vysoké učení technické v Brně (VUT) i letos odmění nejlepších 500 absolventů středních škol zapsaných do prvních ročníků bakalářských studijních programů na VUT v Brně v akademickém roce 2015/2016 jednorázovým stipendiem ve výši 6.000 Kč. Těchto 500 studentů bude vybráno na základě výsledků společné části maturitních zkoušek vykonaných v roce 2015. Vyšší bonifikaci získají ti maturanti, kteří si zvolí ve společné části matematiku a …

číst více

Smutek letošních maturantů: téměř 19 procent propadlo

Výsledky jarní části maturit, zveřejněné Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nejsou zrovna příznivé. Celkem 18,6 % studentů, tedy o 1,7 % více, v nich neuspělo. Závažnosti tak vysokého poměru si je vědom i sám ministr školství Petr Fiala, který na tiskové konferenci minulý týden prohlásil: „Funkci ministra jsem přebíral s vědomím, že státní maturity jsou problém a byl jsem s ním také …

číst více

Co doporučuje středoškolákům kariérní poradkyně Pavla Horáková?

Rozhodnutí o tom, jaký obor studia na vysoké škole zvolit, se vyhne asi málokterý z budoucích absolventů středních škol. Tedy pokud jej „neobejdou“ třeba odjezdem do zahraničí nebo bezprostředním nástupem do zaměstnání. Na to, jak moc jsou si středoškoláci svým budoucím studijním směřováním jisti, jsme se ptali Pavly Horákové z Kariérního centra Masarykovy univerzity. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Soutěž o maturitní večírek za 50.000 Kč

Má vaše maturitní třída týmového ducha a nadšení pro nové věci? Zapojte ji do soutěže společnosti Tutor! Soutěž s názvem Maturanti mají talent je určena všem studentům maturitních ročníků gymnázií, středních škol, středních integrovaných škol a středních odborných učilišť v České republice. Vítězové soutěže se mohou těšit na pomaturitní večírek v hodnotě 50.000 Kč. Úkolem třídy je do soutěže …

číst více

Do práce bez vysoké školy: sebevražda?

Po maturitě se jim nepovedlo dostat se na vysněný obor, nebavila je škola, nebo se prostě rozhodli ve studiu dál nepokračovat. Rozhodli se hledat si zaměstnání. Jak se jim to daří bez vysokoškolského vzdělání? Co nakonec určuje úspěšnost uchazečů o dobrou práci?

číst více