O studijních oborech

Policejní akademie a UNOB: Ve službách státu

Že existují univerzity veřejnoprávní a soukromé, to asi víte. Slyšeli jste ale už o dvou státních školách? Představujeme vám Policejní akademii a Univerzitu obrany.

číst více

Ortoptika je téměř výhradně ženský obor

S Barborou Víchovou (21), studentkou 3. ročníku ortoptiky na LF MUNI v Brně, o jediném studentovi a převaze studentek, o vysokých šancích na uplatnění v oboru, který se zabývá léčením tupozrakosti a šilhání u dětí a o profesionální deformaci.

Nezvyklé obory a povolání

Možná jste jako malí chtěli být piloti, hasiči, učitelé, popeláři nebo zvěrolékaři. Napadlo vás ale, že byste mohli studovat arteterapii, choroby koní nebo třeba vinařství?

POROVNÁNÍ OBORŮ: Informační studia a knihovnictví

Chcete-li se dnes uplatnit jako knihovnice či knihovník, dávno nestačí umět šplhat po žebříku a najít tu správnou knihu podle abecedy v katalogizačních lístcích. Připravili jsme pro vás srovnání oborů Informační studia a knihovnictví, bez kterého se žádná moderní knihovnice či knihovník neobejde. Studovat ho můžete na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: gastronomie, hotelnictví a turismus

Pomáhali jste doma rádi s vařením a zajímáte se o gastronomii? Nedělá vám problém postavit se do čela skupiny turistů a provést je po památkách? Nebo jste komunikativní a není pro vás problém vyjít se všemi typy hostů na hotelové recepci? Pak je následující přehled oborů právě pro vás.

číst více

Jan Čáda: Jako restaurátor soch je člověk prospěšný celé společnosti.

Studuje čtvrtým rokem Restaurování výtvarných děl sochařských na Akademii výtvarných umění v Praze. Denně stráví v ateliéru i deset hodin. V budoucnu by se rád věnoval restaurování interiérů kostelů.

Studujte čínské trhy v Českých Budějovicích

Zajímají vás zákonitosti největší světové ekonomiky? Chcete se v budoucnu stát podnikatelem v Asii? Umíte obstojně anglicky a nebojíte se učit ještě čínsky? Pak je specializace Čínské trhy určena právě vám.

Speciál O OBORECH: Zahradní a krajinná architektura

„Já tady jen něco zasadím a ono mi to vyroste,“ říkával strýček Pompo v Arabele. Starat se o zahradu však není tak jednoduché, jak se zdá. Pro ty, kteří chtějí rozumět krajině a rostlinám, existují obory jako botanika, zahradnictví či zahradní inženýrství. V dnešním článku se zaměříme na zahradní architekturu.

Speciál O OBORECH: Adiktologie, kurátorství a nutriční terapeut

Láká vás pomáhající profese? Máte cit pro umění? Či se zajímáte o zdravou stravu a zdravý životní styl? Přinášíme vám vhled do tří ne zcela typických oborů, které by vás mohly zaujmout.

Speciál O OBORECH: Profesionální pilot

Stát se profesionálním pilotem není vůbec snadné. Kromě dokonalé znalosti technických parametrů letadla a létání je nutná i psychická výdrž. Pokud vás přesto kokpit láká, přečtěte si, co studium obnáší.