O studijních oborech

Speciál O OBORECH: Lektorství cizích jazyků

Baví vás jazyky a chtěli byste se jim věnovat i na vysoké škole. Kam ale zamířit, když se nechcete trápit filologií na filozofické fakultě a zároveň byste se rádi vyhnuli druhému oboru, který často vyžadují pedagogické fakulty? Potom se vám nabízí jednooborové studium Lektorství cizího jazyka.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Silnoproudá elektrotechnika

V našem speciálu o porovnání oborů na různých školách byla možná oblast techniky trochu opomíjena. Tento článek srovnávající obor zaměřené na silnoproudou elektrotechniku snad situaci částečně napraví! Sami ale zjistíte, že není až tak moc z čeho vybírat.

číst více

Speciál O OBORECH: Bankovnictví

Bankovnictví je obor, s nímž se v běžném životě setká asi každý z nás. Aby však fungovalo správně a my nepřišli o naše prostředky, které bankám a dalším finančním institucím svěřujeme, musejí jej obsluhovat odborníci. A právě na jejich výchovu se zaměřuje několik studijních oborů, které nejčastěji, i když ne výhradně, najdeme na našich ekonomických fakultách.

číst více

Slovensko a slovenština v našich studijních oborech

Přestože – a nebo možná protože – mezi češtinou a slovenštinou panuje vztah, který by se dal v příbuzenském kontextu nazvat sesterským, nenajdeme zatím na našich školách mnoho oborů, které by se slovenskému jazyku věnovaly s velkou péčí. Kde tedy jeho studium nabízejí a jak probíhá?

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika

Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?

číst více

Speciál O OBORECH: Africká studia

Exotika afrických zemí přitahuje srdce nejednoho dobrodruha. Pestrost africké přírody, jazyků, kmenů i historie vyžaduje velký zájem a vytrvalost. Podobně to bude u nás zřejmě i s přijímačkami – nabízených vysokoškolských oborů zaměřených na africký kontinent je vskutku pomálu.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management a marketing II.

A je tu druhý díl manažerských oborů. Dnes se podíváme na dalších šest vysokých škol. Opět zůstaneme v kruzích ekonomických, ale představíme si i obor soustředící se především na krizové situace.

číst více

Pedagogické vzdělání si mohou doplnit nejen učitelé

Pedagogické minimum představuje jeden z řady způsobů, jak si doplnit dosud nabyté vzdělání – v tomto případě tedy pedagogické. Co vše takový kurz obnáší, kdo se do něj může přihlásit a jaký význam může pro své absolventy mít? To už prozradí následující článek.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management a marketing I.

Máte vůdcovské schopnosti? Jste rozený organizátor? Umíte strhnout lidi na svou stranu? Pak vás možná čeká slibná kariéra na manažerských a marketingových pozicích. V dnešním porovnání oborů vám ukážeme, kde jaké jsou v této oblasti studijní možnosti.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management kultury (bakalářské obory)

Kým je kulturní manažer? Jak může být vzdělán a vzděláván? Jsou důležitější nápadité marketingové schopnosti nebo osobní vztah k umění? Na tyto otázky se různými způsoby snaží odpovědět pražská Akademie múzických umění, brněnská Janáčkova akademie múzických umění a pražská Vysoká škola ekonomická, které nabízejí bakalářský studijní obor věnující se kulturnímu managementu. Neboť v dnešní době není důležitá jen kvalita uměleckého díla, ale především um jej dobře „prodat“.

číst více