O studijních oborech

Speciál O OBORECH: Cestovní ruch na soukromých školách

Při pohledu na současnou nabídku i poptávku po zájezdech všeho druhu se zdá, jako by snad nebyla ani žádná krize. Jenže aby tomu tak bylo a aby si lidé mohli svou dovolenou užít dosyta, musí se někdo hodně ohánět. Jsou to odborníci na cestovní ruch, které u nás vzdělává řada vysokých škol, z toho hned několik soukromých. A právě na ty se nyní zaměříme.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Informační studia a knihovnictví

Zajímá vás práce na počítačích, ale víte, že klasické IT obory vám nic neříkají? A co takhle vyzkoušet obor, který spojuje informační technologie a knihovnictví? Nabízí ho Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně a Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě.

Speciál O OBORECH: Dřevařství

Dřevo, surovinu s nezaměnitelnou vůní, provází lidstvo od úsvitu věků. Lodě, hudební nástroje, nábytek, budovy – vše je ze dřeva. Proto jsou třeba odborníci, kteří tomuto přírodnímu materiálu rozumějí. Více o oboru Dřevařství v následujících řádcích.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Zdravotnický záchranář

Vysoce adrenalinové a stresové povolání zdravotnického záchranáře zahrnuje specializované činnosti v systémech neodkladné péče a na odděleních akutního příjmu. Zájemci o tento obor musí být psychicky i fyzicky odolní. Úkolem záchranářů je poskytovat první pomoc na místě nehody, stabilizovat pacienta a zajistit jeho převoz do nemocnice.

číst více

Absolventka studia veteriny: “Je to běh na dlouhou trať”

Eva Skaličková vyrůstala v rodině veterináře, a tak se není moc čemu divit, že i její studijní a posléze profesní kroky vedly právě tudy. Před třemi lety úspěšně zakončila studium na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a nyní pracuje jako všeobecná veterinární lékařka pro malá zvířata. I přes veškerou domácí průpravu však přiznává, že úspěšné absolvování VFU ani následné uplatnění na trhu práce není zrovna samozřejmé.

Speciál O OBORECH: Skandinávská studia

Dva nebo tři hlavní světové jazyky už znáte a chcete se specializovat jinak? Zajímá vás oblast Skandinávského poloostrova? Pojďme se podívat, jak se v České republice studují skandinávské jazyky – třeba norština nebo švédština.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Hudební věda

Historie hudby, různé hudební žánry, hra na konkrétní hudební nástroj, management hudby a mnoho dalšího si můžeme představit pod náplní oboru, který bychom mohli nazvat jako „hudební věda“. Jsou-li právě tyto oblasti tím, čím byste chtěli naplnit svůj budoucí profesní život, poradíme vám, jaké vysoké školy vás k tomu mohou dovést.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Anglistika a angličtina

Angličtina je pravděpodobně nejatraktivnější jazykový obor. Nabízí ho víc než deset českých vysokých škol – vybrat si můžete z čistokrevné jazykovědy, „učitelské“ angličtiny i angličtiny pro manažery. Jak se v nabídce zorientovat?

Speciál O OBORECH: Design nábytku

Jsi umělecky nadaný? Dokážeš vnímat aktuální potřeby společnosti? Pokud ano, tak právě pro tebe je jako šitý na míru obor Design nábytku, který nově nabízí Mendelova univerzita v Brně. Přihlášky lze posílat až do 11. května 2012!

POROVNÁNÍ OBORŮ: Matematické modelování

Řekli byste o sobě, že jste technický typ? Baví vás matematika, fyzika, přírodní vědy či ekonomie? Hrajete si často s výpočetní technikou a zajímá vás práce s programovacími softwary? Pak byste se měli zamyslet nad studiem matematického modelování.