Učíte se na přijímačky? Inspirujte se na webu

15. 4. 2009 | Přijímací řízení

Je duben, maturita za branami, a jako by to už samo o sobě nestačilo, už už se za ní posměvačně šklebí přijímačky na vysokou. Ty na většině škol probíhají od května do července. Příprava na úspěšné zvládnutí toho všeho je sice náročná, ale určitě ne nemožná. Přispět k ní dnes může také internet, který navíc značně šetří čas. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Internet dnes hýbe světem, a není divu, že jej dnes využívá i drtivá většina škol. Dokonce i současní studenti by vám určitě potvrdili, že přinejmenším třetina studia probíhá právě přes internet. Stejně tak ale může celosvětová síť velmi dobře posloužit i všem uchazečům, neboť mnohé školy umisťují na své webové stránky – kromě doporučené literatury ke zkouškám – také ukázky přijímacích testů. Ty, které nabízí škola, na niž se hlásíte, by pochopitelně měly být první, které si prohlédnete. Chybu ale rozhodně neuděláte, když své vědomosti prověříte i na stránkách fakult a oborů podobného zaměření.

Velmi propracovaný a přehledný web na toto téma provozuje například Masarykova univerzita (MUNI). Na těch v současné době zveřejňuje všech 18 starších – a tedy autentických – variant Testu studijních předpokladů (TSP). Kolik bodů jste v nich získali se dozvíte okamžitě, aniž byste museli cokoli kamkoli posílat nebo sami kontrolovat. Systém navíc umí porovnat vaše odpovědi s výsledky vašich předchozích pokusů a dokonce i s výsledky loňských uchazečů. A pokud máte na stránkách univerzity založenou e-přihlášku, můžete se s ostatními uchazeči poradit o řešení úloh v diskusním fóru. Na stránkách MUNI ovšem najdete i starší verze TSP než jen ty loňské. Pamatujte však na to, že obsah TSP se každoročně obměňuje a nejinak tomu bude i letos. Délka TSP, jeho struktura i způsob hodnocení zůstávají stejné jako loni: bude na vás čekat 70 úloh a na ně půl druhé hodiny času a i letos stále platí, že za každou nesprávnou odpověď se odečítá část bodu.

Neméně interaktivní zkušební testy, tentokrát však hlavně z matematiky, nabízí také České vysoké učení technické. Starší ukázkové testy pak zveřejňují také všechny fakulty na Univerzitě Hradec Králové (vždy v sekci Pro uchazeče). Příklady testů na téměř všechny fakulty najdete i na webových stránkách Univerzity Pardubice či na stránkách některých součástí Univerzity Palackého. Své testy mají na webu i některé fakulty Univerzity Tomáše Bati (například Fakulta aplikované informatiky), Jihočeské univerzity (například Přírodovědecká fakulta). Pozadu nezůstává ani Technická univerzita v Liberci (mj. Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická či Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií), ani většina fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně nebo Karlovy univerzity. Vysoké učení v Brně pak nabízí ukázky přijímaček na Fakultu stavební, celou řadu testů ale nabízí i pražská Vysoká škola ekonomická. Tento výčet však pochopitelně není úplný, navíc často se ukázkové testy skrývají i v rámci charakteristik dílčích oborů. Chce to jen hledat.

Vedle testů, které pocházejí „přímo od zdroje“, můžete samozřejmě využít také některé z komerčních online zkoušek a výukových kurzů, které zpravidla slibují kontinuální přípravu v podobě pravidelného zasílání testů a jejich vyhodnocení. Jejich cena se pohybuje řádově od několika set až po pár tisíc korun dle jejich délky a komplexnosti.

Ovšem, i když jsme na začátku uvedli, že internet točí světem, jedno je jisté: přijímací testy za vás nenapíše. Do přípravy vždycky musíte zahrnout i sebe sama. Že to však nemusí být jen o nudném biflování termínů a historických dat se už ale dozvíte více v tomto článku.