Slovenští studenti v ČR: aktuální trendy

30. 11. 2009 | Studium v zahraničí

Je pravda, že Česká republika sa môže oprávnene pýšiť vysokými školami, ktoré sú každoročne lákadlom stoviek študentov zo zahraničia. Výnimkou nie sú ani Slováci…

Práve oni sú už po mnohé roky, okrem českých študentov, druhou najpočetnejšou skupinou poslucháčov na fakultách jednotlivých univerzít. Posledné prieskumy Českého štatistického úradu z februára tohto roku nás informujú o tom, že súhrnne na všetkých verejných vysokých školách v Českej republike študuje 319 615 študentov, 23 380 z nich sú zahraniční študenti a z toho približne 2/3 tvoria Slováci. Najväčšie zastúpenie zahraničných študentov má samozrejme Univerzita Karlova v Prahe s počtom 6 296 poslucháčov, ďalej Masarykova univerzita v Brne, kde ich je 4 058, Vysoká škola ekonomická v Prahe s 2 660 zahra­ničnými študentmi, Vysoké učení technické v Brne má 1 861 a 1 647 študentov má České vysoké učení v Prahe, výnimkou nie je ani Univerzita Palackého v Olomouci s temer 1 314 zahraničných študentov. Počty zahraničných študentov na Slovenských univerzitách sú oproti ich českým kolegom zanedbateľné. Univerzita Komenského v Bratislave hlási 1 540 neslovenských študentov, Slovenská technická univerzita v Bratislave 493 a okolo 200 študentov má Žilinská univerzita.

20 000 Slovákov v ČR Podľa čísel slovenskej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) študuje v Českej republike približne 20 000 Slovákov na mnohých oboroch či oborových kombináciách, v rôznych formách a na rozličných stupňoch štúdia. Medzi najpreferovanejšie obory patrí najmä medicína, právo, ekonomika, technické smery a v posledných rokoch zažíva rast záujmu aj informatika, prírodné vedy nevynímajúc.

Napríklad na Masarykovej univerzite v Brne bolo v minulom školskom roku najviac Slovákov na Lekárskej fakulte, okolo 800 Slovákov na Filozofickej fakulte, 700 na Fakulte informatiky, temer 500 študentov na Ekonomicko-správnej fakulte, 400 na Právnickej fakulte a početne menšie zastúpenie má Fakulta sociálnych štúdii či Prírodovedecká fakulta. Fakulta jadrová a fyzikálne inžinierska Českého vysokého učenia v Prahe má taktiež Slovákov, ktorí tvoria 30 % zo všetkých študentov. Na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne je zo 600 študentov minimálne 30 Slovákov.

Prečo do ČR? V súvislosti s uvedenými číslami je na mieste uviesť aj skutočnosti, prečo má počet Slovákov na českých univerzitách stúpajúcu tendenciu. Je ich niekoľko. Hlavný dôvod, prečo si ich mladí Slováci vyberajú je dobré meno a tradícia, čo sa implicitne spája s možnosťou získania kvalitného vzdelania a následne lepších vyhliadok do budúcnosti. Ďalším je nepochybne blízkosť jazyka, pričom mnohé z univerzít tolerujú používanie slovenčiny nielen čo sa týka slovného prejavu – skúšky a prezentácie, ale aj písomného – seminárne a najmä diplomové práce. Nasledujúcim dôvodom je legislatíva Českej republiky umožňujúca stále bezplatné vysokoškolské vzdelanie alebo súčasná situácia vysokého školstva na Slovensku, ktorá mnohých ambicióznych ľudí odradí a prinúti ich zamýšľať sa nad odchodom do Českej republiky. Novým trendom je, že samotné univerzity lákajú Slovákov, aby k nim prišli študovať. Budúcich absolventov gymnázií či stredných škôl oslovujú priamo vysielaním svojich študentov, aby im priblížili chod ich alma mater. Objavujú sa aj plagáty a letáky v slovenských prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Inou metódou získavania a priblíženia sa k slovenským študentom je i možnosť vykonávať prijímacie skúšky v slovenských mestách, konkrétne v Bratislave, Žiline a Košiciach. Tam sa odohrávajú prijímacie skúšky s názvom Národní srovnávací skoušky (NSZ) organizované spoločnosťou Scio, ktoré preferujú viaceré české univerzity.

Štatistiky z posledných rokov varujú pred poklesom mladých ľudí, či už v Čechách, alebo na Slovensku, preto, ak si chcú univerzity zachovať rovnaké počty prijímaných ľudí, začne sa boj o každého jedného potenciálneho študenta. Či už to bude Čech, alebo Slovák.

Autorka: Miriama Hlavoňová

Pozn. Tento článek je prvním ze speciálu Slovenští studenti v ČR. Kromě praktických návodů „jak na to“ vám přineseme i rozhovory s lidmi, kteří již tuto zkušenost mají, a další relevantní informace.