O nás

Proč jít studovat na FIS?

Cílem všech studijních programů na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE je naše studenty naučit, jak se znalosti a dovednosti z oblasti informatiky a statistiky dají aplikovat v praxi. Mimo teorie předáváme studentům užitečné informace, které uplatní v zaměstnání. 

Pokud váháte s volbou studijního programu, podívejte se na náš web Stačí se zeptat, udělejte si test a zjistěte, který program je pro vás ten pravý. Podejte si na FIS přihlášku a vyberte si 1 hlavní preferovaný program a nepovinně i 2 alternativní. 

Život mimo školu

Na FIS klademe důraz na studentský život, o který se stará náš studentský spolek 4FIS. Pravidelně pořádá řadu vzdělávacích a volnočasových akcí, jako jsou například workshopy, pubquizy, koncerty nebo posezení u piva. Pokud vás zajímá, jak to chodí na bakaláři, navštivte náš web Stačí se zeptat, kde se můžete zeptat rovnou samotných studentů.

Práce při škole

Víme, že ani studenti magisterských programů nelení a mimo školu se chtějí věnovat také práci. Rozvrh si plánují podle sebe, např. ke 30 kreditům za semestr zvládají i poloviční úvazek. Zbyde jim tak čas na koníčky a osobní život.

Na to, jak to řeší Nasťa – naše studentka magisterského studia, se podívejte na fis.vse.cz/cas anebo se obraťte na někoho ze současných studentů: Zeptej se!

Uplatnění

Díky svému zaměření a praktickému studiu mají absolventi dlouhodobě výborné uplatnění na trhu práce a nejvyšší nástupní platy z celé VŠE. Zastávají odborné a manažerské pozice jak v soukromém, tak ve státním sektoru.

U informatických programů se jedná například o IT manažery, business analytiky, softwarové inženýry nebo odborníky na web. V případě kvantitativních programů jde zejména o funkce analytiků v pojišťovnách, odborníků na marketingové průzkumy a dalších specialistů, kteří zpracovávají a analyzují data.

Web

Kde nás najdeš

Fakulta informatiky a statistiky

Vysoká škola ekonomická v Praze
Nám. W. Churchilla 1938/4
130 67 Praha 3

Přihlášky a přijímačky

Bakalářské studium

Přijímací zkouška má podobu jednoho testu Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) SCIO - Obecné studijní předpoklady (OSP/VŠP). 

Přijímací zkouška může být prominuta uchazečům o studium těchto programů: Aplikovaná informatika, Informační média a služby a Matematické metody v ekonomii, a to v případě, že je daný studijní program uvedený v přihlášce na prvním místě. Přijímací zkoušku nelze prominout uchazečům o programy Data Analytics a Multimédia v ekonomické praxi.

Test OSP/VŠP je možné absolvovat zdarma na základě poukazu od SCIO dne 20. 5. 2023 (pouze varianta „mini“). 

SCIO krok za krokem:

  1. Zaškrtnout v profilu na webu SCIO souhlas s odesláním výsledků fakultě pro jejich správné přenesení,
  2. Pro skládání testu 20. 5. 2023 bezplatně si v termínu 2.–8. 5. 2023 na webu SCIO vyzvednout poukaz na zkoušku (vzhledem k víkendu a státnímu svátku doporučujeme vyzvednutí do 5. 5. dopoledne),
  3. přihlásit se ke zkoušce přes web SCIO do 8. 5. 2023,
  4. poté 20. 5. absolvovat test OSP. 

Uchazeči mohou skládat zkoušku NSZ vícekrát (prosinec 2022 – květen 2023), započítává se pouze nejlepší dosažený výsledek.

Magisterské studium

Přijímací zkoušky na magisterské studium se liší v závislosti na programu, na který se hlásíte. Na následujícím odkazu najdete seznam otázek a doporučené literatury k jednotlivým studijním programům.

  • Elektronická přihláška: 880 Kč

Aktuality

Doplňující informace

Studium v zahraničí

VŠE spolupracuje s téměř 250 partnerskými univerzitami ze čtyř kontinentů. Do zahraničí je vysíláno okolo 1000 studentů ročně a stejný počet zahraničních studentů je přijímán. Českým i zahraničním studentům škola nabízí široké spektrum akreditovaných programů a kurzů v cizích jazycích.

Studenti mají možnost absolvovat část studia v zahraničí se stipendijní podporou v rámci výměnných semestrálních pobytů nebo programu „free movers“, absolvovat zahraniční stáž nebo studovat v anglickém jazyce od bakalářského po doktorský obor.

Koleje a menzy

VŠE vlastní tři areály kolejí v Praze a jeden v Jindřichově Hradci. V Praze patří VŠE část kolejí Jižní Město, vlastní areál kolejí na Jarově a Rooseveltovu kolej v Holešovicích. V Jindřichově Hradci VŠE vlastní Švecovu kolej. Studenti mají k dispozici vlastní menzy (Žižkov, Jarov, Jižní Město) k obědům i večeřím, mohou navštěvovat i menzy ostatních vysokých škol. V areálu na Žižkově se nachází dvě konkurenční menzy a soukromá restaurační zařízení. Více informací zde

Kontakt

Fakulta informatiky a statistiky

Vysoká škola ekonomická v Praze
Nám. W. Churchilla 1938/4
130 67 Praha 3