Pomaturitní studium

Večerní škola – cesta k maturitě, povýšení nebo změně zaměstnání

Večerní školu zná většina Čechů z filmu Marečku, podejte mi pero. Ve skutečnosti si pod tímto pojmem můžete představit nejen studium vedoucí k maturitě, jako byla ona „večerní průmyslovka“, ale také různé rekvalifikační kurzy nebo přípravu na vysokou školu. Pro mnohé je to jediný způsob, jak spojit studium se zaměstnáním.

číst více

Nestihl jsem podat přihlášku, změnil jsem názor – co teď?

Stává se, že člověk z různých důvodů nezvládne podat přihlášku na svůj vyhlédnutý obor, na poslední chvíli změní názor a rozhodne se, že by chtěl směřovat svůj život jiným směrem nebo neuspěje v přijímacím řízení. V každém případě není třeba zoufat, existuje mnoho možností, jak situaci řešit.

číst více

Zmeškali jste přihlášku na vysokou? Jsou i další možnosti

Co dělat, když vám mezi prsty uteče termín pro podávání přihlášek? Uvažovat můžete buď o hledání práce, a nebo se zkuste poohlédnout tam, kde jsou dveře pro studiachtivé uchazeče stále ještě otevřeny. (pozn.: článek byl 23. 2. 2014 aktualizován (lč)).

Vysoké školství v České republice

O tom, jak to chodí na základních a středních školách, má většina maturantů z vlastní zkušenosti dobrý přehled. Tuší však, čím se řídí vysoké školy a kolik jich v Česku vůbec je? Na základní otázky o českém vysokoškolském vzdělávání se pokouší odpovědět tento článek.

číst více

Aktuální trendy v pomaturitním studiu jazyků

Učit se cizím jazykům nikdy nevyšlo z módy – a už vůbec ne z účelnosti. Moc dobře si to uvědomují i jazykové školy či jiné vzdělávací společnosti, které poskytují možnost pomaturitního studia jazyka. I když mezi nabízenými jazyky stále převládá angličtina, začíná se jejich platforma přeci jen líbivě rozrůstat. Opomenuta už není ani japonština.

číst více

Přípravné kurzy: co od nich čekat?

Chystáte se na vysokou? Dělali jste přijímačky, ale zůstali jste pod čarou? Pak možná právě vy uvažujete o absolvování některého z nabídky přípravných kurzů, které organizují buď specializované agentury, nebo přímo samy vysoké školy. Co všechno však můžete od takového kurzu očekávat?

„Nepřijat/a“

Tak a je to tady. Vložili jste všechny své síly do příprav na přijímací zkoušky, v hlavě už jste osnovali, jak strávíte další léta báječného studentského života, těšili jste se na nové přátele… a pak vám přišlo strohé „nepřijat/a“. Následující článek vám ovšem potvrdí, že to ještě není žádná tragedie – možností, co dál, je stále dost.

Pozn. Článek byl 6. 6. 2011 aktualizován. (kav)