Studium po třicítce

Jana Bublová: Dvě děti a magisterský titul

Dvě děti, práce a vysoká škola? Podle Jany Bublové se to zvládnout dá. S bakalářským titulem otěhotněla a magisterský si rozhodla dodělat až při mateřské dovolené. V rozhovoru popisuje, jaké jsou její zkušenosti s kombinovaným studiem.

číst více

Studentka a zdravotní sestra v jednom: Těším se na pořádnou dovolenou

Jak náročné je zkombinovat práci a studium? Má vůbec člověk čas na osobní život? A co je na kombinovaném studiu, když už vám bylo 30 let, nejtěžší? O těchto a dalších tématech jsme si povídali se slovenskou zdravotní sestřičkou Martinou Hudecovou (37), která od roku 2007 studuje Slovenskou zdravotnickou univerzitu v Bratislavě. Vloni v létě zde úspěšně získala titul bakalářka, v současné době pokračuje v magisterském studiu na stejné škole.

číst více

Jsem absolvent. A co dál?

Končíte školu a nevíte, jakým směrem se ubírat dál? Možností je hned několik – můžete pokračovat v dalším studiu, začít pracovat, podnikat, a nebo se třeba poohlédnout po tom, co se absolventům nabízí za humny naší republiky…

5 rad, jak zvládnout studium při práci

Mnoho studentů si ke svému dennímu studiu přibírá ještě poloviční úvazek. Jiní se zase z práce vracejí do učeben, aby si rozšířili vzdělání. Netrvá ale dlouho a povinnosti se hrnou ze všech stran. Jak sladit činnost výdělečnou a akademickou a zachovat si čistou mysl? Přinášíme pět tipů pro vaše nervy!

číst více

Večerní škola – cesta k maturitě, povýšení nebo změně zaměstnání

Večerní školu zná většina Čechů z filmu Marečku, podejte mi pero. Ve skutečnosti si pod tímto pojmem můžete představit nejen studium vedoucí k maturitě, jako byla ona „večerní průmyslovka“, ale také různé rekvalifikační kurzy nebo přípravu na vysokou školu. Pro mnohé je to jediný způsob, jak spojit studium se zaměstnáním.

číst více

Studium na Univerzitě třetího věku mi otevřelo nový svět

Václav Martínek (82) se ve svém věku věnuje tolika aktivitám, že by mu mnozí dnešní vysokoškoláci mohli závidět. Chodí pravidelně plavat, je místopředsedou Klubu důchodců ČKD – Elektrotechnika, překládá ze srbštiny a chorvatštiny, aktivně se věnuje hudbě a turistice. A k tomu všemu ještě chodil čtyři roky do školy, konkrétně na Univerzitu třetího věku (U3V) Vysoké školy ekonomické. Co ho ke studiu přivedlo a jak na ně vzpomíná, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Univerzity třetího věku: Jazykové kurzy

Stále více se u seniorů prosazuje trend trávit podzim života aktivně a smysluplně. Právě univerzity třetího věku jsou výbornou příležitostí, jak za symbolické ceny a v příjemném kolektivu doplnit vědomosti i sebevědomí. Tomu určitě nemálo dopomůže také vzdělávání v oblasti jazyků. Jaké možnosti v současnosti české vysoké školy nabízejí?

číst více

„Na každou přednášku se těším,“ říká studentka univerzity třetího věku

Nejen ve dvaceti se dá studovat. To dokazuje důchodkyně Eva Pokorná, která v rozhovoru představuje své studium na Univerzitě třetího věku Masarykovy univerzity.

číst více

Rozhovor: jak skloubit práci, školu a domácnost?

Vysokou školou možnosti dalšího studia po maturitě zdaleka nekončí. Pokud se pro svou profesi potřebujete naučit něco nového, nechcete se kvůli škole vzdát zaměstnání nebo vás nepřijali na vaši vysněnou univerzitu, vždy se můžete zapojit do tzv. celoživotního vzdělávání. U některých profesí je to dokonce vaší povinností. Své o tom ví Jana Dlouhá, která pracuje jako pečovatelka a vzdělání si musí neustále doplňovat.

číst více

Irena Křížová: Člověk by si měl plnit sny nezávisle na věku

Že je studium na vysoké škole těžké? A co takhle studovat dvě školy? A k tomu pracovat? A do toho všeho ještě vést domácnost? Tento heroický úkol si vytyčila Irena Křížová (45) z Brna a už třetím semestrem jej s vypětím sil zvládá. A co víc, baví ji to. Plní si tak svůj někdejší studijní sen.