Studium po třicítce

10 důvodů, proč studovat i po třicítce!

Chybí vám potřebná pracovní kvalifikace nebo vyšší titul? Po maturitě se vám už nechtělo pokračovat a teď si to vyčítáte? Nebo vás prostě zajímá určitá oblast a chcete se v ní více vzdělat? „Nikdy není pozdě“ – to je dost otřepané klišé, obsah tohoto článku ale vystihuje perfektně. Přečtěte si, proč překonat pochyby a místo důvodů hledat způsoby, jak i po třicítce začít se studiem na vysoké škole!

číst více

Studium při mateřské: 5 tipů, jak ho zvládnout

Kojit, přebalovat, hrát si – nebo psát seminární práci a učit se na zkoušku? Moderní ženy prý zvládají více věcí najednou. Jak se jim daří skloubit studium s péčí o miminka? Pozn. Článek byl 13. 2. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Distanční vzdělávání aneb Studujte přes počítač!

Rozvoj nových technologií, rostoucí ochota lidí investovat do vlastního vzdělání, ale možná i poněkud hektická doba, spojená s prací a věčným „nicnestíháním“ zapříčinily, že v nabídce studijních programů a oborů na našich vysokých školách stále častěji nacházíme možnost studovat je v tzv. distanční formě. Co ale vlastně takový způsob studia představuje?

číst více

Nestíhám. Studuji kombinovaně

„Za všechno může čas…,“ takový popěvek by se mohl stát hymnou studentů kombinovaného studia. Vtěsnat práci, rodinu, přátele, zájmy a školu do čtyřiadvaceti­hodinového dne je mnohdy nadlidský úkol. Dá se to zvládnout alespoň s částečně klidnou hlavou?

číst více

Večerní školy jako cesta k maturitě i na vysokou

Jestli si vždycky, když se řekne „večerní škola“, představíte partičku prošedivělých spolužáků s imaginárním Hliníkem z Humpolce v čele, kteří se urputně snaží dohnat své znalosti ve školních lavicích, pak jste velmi blízko tomu, co tento typ studia představuje. Není to ale zdaleka vše.

číst více

Studovat na univerzitě můžete v každém věku

Univerzitní brány jsou skutečně otevřeny všem zájemcům. Dokladem toho budiž programy univerzit třetího věku, zaměřené na zájmové vzdělávání seniorů. Těm poskytují nejen výuku na univerzitní úrovni, ale i nadstavbu v podobě nových kontaktů, setkání a zážitků.

číst více

Studentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy

Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.

číst více

Dětské koutky na vysokých školách

Návrat do učeben může být po delší pauze těžší, než jste sami očekávali. Někteří se pro další studium rozhodnou po mateřské dovolené – sice trochu vynucené, ale bezpochyby krásné izolaci. Jak ale zabavit ratolesti ve chvílích, kdy si znovu studující maminky a tatínkové potřebují zrovna odskočit na studijní, na přednášku či zkoušku? Existují naštěstí vysoké školy, které se rozhodly rodičům vyjít vstříc zřízením dětských koutků přímo na univerzitní půdě.

číst více

Celoživotní vzdělávání

Vysoká škola je od toho, abychom se něco naučili a získali diplom. I tak by se dalo zjednodušit, co je obecně známo o této vzdělávací instituci. Byla by to však chyba. Většina škol nabízí také program celoživotního vzdělávání, který vám umožní prohloubit znalosti v kratší době než klasické studium.

číst více

Doktorát a mateřství se nevylučují

Většina lidí nastupuje do doktorandského studijního programu ve věku, kdy jejich vrstevníci budují kariéru, zakládají rodinu, žijí již aktivním životem. Zvláště ženy se při rozhodování o své další akademické budoucnosti soustředí na volbu: rodina nebo studium. Pocit, že není možné obé skloubit tak, aby ani jedno nebylo odsunuto na „druhou kolej“, přetrvává. Jaké skutečně je být matkou-doktorandkou?

číst více